ORSAM Uygulamalı Eğitim Programı, ORSAM’daki çalışma düzeni, katılımcıların ilgi alanları ve araştırma faaliyetlerine ayırabilecekleri süre dikkate alınarak yürütülmektedir. Eğitim programı süresince katılımcılar, ORSAM tarafından belirlenen araştırma alanlarında muhtelif çalışmalar yapmaktadırlar.
 
Başvuru sahiplerinden, iki ay boyunca hafta içi belirledikleri 2 tam gün  düzenli olarak kuruma gelmeleri beklenmektedir.
 
Eğitim programı taleplerinde, Türkiye ve yurtdışındaki üniversitelerin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, sosyoloji, iktisat, hukuk, tarih, felsefe, Modern diller (İngilizce, Arapça, vb) ve mütercim-tercümanlık bölümlerinin lisans (3./4. sınıf) ve yüksek lisans programlarında öğrenim gören öğrencilere öncelik tanınmaktadır. Bölgesel dillerde (Arapça, Farsça, Kürtçe, İbranice vs.) haber-yorum izleme kapasitesi tercih nedenidir.
 
Başvuru sahiplerinden ya da eğitim programına kabul edilenlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Yoğun talep nedeniyle başvuruların ancak bir kısmı kabul edilebilmektedir.
ORSAM, eğitim programına katılanlar için Ankara’da herhangi bir konaklama ya da barınma imkânı sağlayamamaktadır.
 
Uygulamalı eğitim programını başarıyla tamamlayanlara “Sertifika” verilmektedir.