Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Türkiye-Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 90.yıldönümü münasebeti ile Japonya Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanlığı ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ile birlikte “Japonya ve Türkiye: Nereden geldik, nereye gidiyoruz” başlıklı ortak bir sempozyum düzenledi. Bu sempozyumun oluşturduğu zemin sayesinde 1 Mart 2016 tarihinde ORSAM, Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin desteği ile Türkiye-Japonya ilişkilerine ve çeşitli bölgesel ve küresel konularda işbirliği imkanlarına ışık tutmayı hedefleyen “Küresel İlişkiler Üzerine Türkiye-Japonya Diyaloğu” başlıklı bir sempozyum daha organize etmiştir.

Sempozyum sırasında konuşmacılar ikili ilişkiler, Doğu Asya ve Orta Doğu ile ilgili çeşitli gelişmeler hakkında Türk ve Japon perspektiflerini sunmuşlardır. Ankara’daki çeşitli üniversitelerden akademisyenler, diplomatik misyonlardan temsilciler, hükümet kurumları, araştırma kuruluşları, Ankara’da yaşayan Japon vatandaşları ve çok sayıda üniversite öğrencisinin yanı sıra Japonya ve Türkiye’nin dış ilişkileri ve uluslararası siyaseti ile ilgilenen kişiler etkinlikte hazır bulunmuşlardır.

Kurumumuz tarafından hazırlanan bu rapor, sempozyumda yapılan sunumları ve tartışılan konuları derleyerek tarihe bir kayıt düşmeyi hedeflemektedir. Böylece, iki ülkenin kadim dostluğuna ve entelektüel diyaloğuna yeni bir katkı sağlanmış olacaktır. Diğer yandan bu katkı sayesinde hem küresel hem de bölgesel sorunlara karşı ikili işbirliğinin kuvvetleneceği ve dünyamızın da bundan fayda göreceği umudunu taşımaktayız.

İlgili Dosyalar

Bu Yazıyı Paylaşın


Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/orsam.org.tr/httpdocs/app/ORSAM/Controllers/PostController.php on line 261