Irak Gündemi: 24-30 Aralık 2018

Siyaset

ABD Başkanı Donald Trump Irak’ın Anbar vilayetindeki El-Esad Hava Üssü’nde görev yapan askerleri ziyaret etti. Trump, ABD askerilerinin Irak’tan çekilmeyeceğini söyledi. Irak Parlamentosu üyeleri ABD Başkanı Donald Trump’un Iraklı yetkililere haber vermeden gerçekleştirdiği Irak ziyaretine tepki gösterdi. Islah ve Bina ve Bina Bloku üyesi parlamento üyeleri Trump’un ziyaretinin Irak’ın egemenlik haklarının ihlali olduğunu söyledi. Bazı parlamento üyeleri Irak’ta ABD askerlerinin faaliyet gösterdiği askeri üslerin kapatılması çağrısında bulundu.

Güvenlik
Telafer ilçesinde düzenlenen bombalı saldırıyı IŞİD üstlendi. Saldırıda 13 Türkmen hayatını kaybetmişti. Telafer’in Ağustos 2017’de IŞİD işgalinden kurtarılmasında sonra Telafer ilk kez IŞİD’in hedefi olmuştur. Telafer’e bağlı Suriye sınırındaki Sincar nahiyesinde sınır geçişgenliğinin engellenmesi Ninova vilayetinin güvenliğine olumlu etki edecektir. 

Anbar Vilayet Meclisi Üyesi Ferhan El-Duleymi, ABD’nin Irak’ın Suriye sınırındaki çöl içerisinde iki yeni askeri üs kuracağını söyledi. Duleymi üslerden birisinin El-Kaim ilçesine bağlı El-Rumana’da diğerinin ise Rutba ilçesinin doğusunda kurulacağını söyledi. Duleymi söz konusu üslerin sınır güvenliğini sağlamak için Irak güvenlik güçlerine yardım edeceğini açıkladı. Bağdat veya Vaşington’dan Duleymi’nin açıklamalarını doğrulayan veya yalanlayan bir açıklama gelmedi. ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıklamasının ardından Irak’a daha fazla güç kaydıracağı söylenmektedir. Dolayısıyla bu üslerin açılması halinde sadece Irak değil Suriye’de de faaliyet göstermesi beklenebilir.

IŞİD, Diyala’nın Hanekin ilçesi ve Celevle arasında yer alan güvenlik noktasına saldırı düzenledi. Saldırıda iki polis hayatını kaybetti. Olay yerine güvenlik güçlerinin sevk edilmesiyle IŞİD militanları kaçtı. Bölgenin coğrafi şartları dolayısıyla güvenlik güçleri IŞİD hücrelerinin düzenlediği saldırıları engellemekte zorlanmaktadır. IŞİD hücrelerinin engellenmesi için Irak ve güvenlik güçlerine duyulan güvenin arttırılması gerekmektedir.

Ekonomi
Irak Petrol Bakanı Samir Gadban, Kerkük’ten Ceyhan’a ihraç edilen petrol miktarının günlük 80-90 bin varil ile sınırlı kalmaya devam edeceğini söyledi. Kuzey Petrol Şirketi Başkanı Ferid El-Cadir, Kerkük’te günlük üretimin 370 bin varil civarında olduğunu açıkladı. Türkiye ve Irak arasında Kerkük - Ceyhan boru hattının geliştirilmesi için görüşmeler devam etmektedir. Bağdat ve Erbil’in Türkiye’ye petrol ihracı konusunda anlaşması ile boru hattının geliştirilmesi üzerindeki engellerden bir tanesi kalkmıştır.

Sosyal Hayat
Irak Kabinesi, Hıristiyanların dini bayramı olan Noel’in resmi tatil ilan etti. Kabinenin, resmi tatiller yönetmeliğinde yaptığı değişikliğe göre Noel artık sadece Hıristiyanlar için değil tüm Iraklılar için resmi tatil oldu. Irak Anayasası tarafından azınlık olarak tanınan Hıristiyanların 2003 öncesinde yaklaşık 1,4 milyon nüfusa sahip olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bugün Hıristiyanların nüfusu yaklaşık 300 bin olarak tahmin edilmektedir. Tehdit altında hisseden Hıristiyanların kaçması ile azalan nüfusun devlete olan güveninin sağlanması için IŞİD tarafından yıkılan yerlerin yeniden imar edilmesi önemli olacaktır.