Körfez Gündemi: 31 Aralık 2018-6 Ocak 2019

Suudi Arabistan
Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı Cinayeti’nin sorumluları olarak gördüğü kişiler ülkelerinde yargılandı. Daha önceden Türkiye’nin şüpheli olarak değerlendirdiği kişileri yargılamak için iade talebi olmuş fakat bu talep Suudi Arabistan tarafından kabul edilmemişti. Suudi başkenti Riyad’da görülen davada 11 kişi yargılandı. Yargılananların arasından 5 kişiye ölüm cezası istendi. Yeterli bilginin basına aktarılmadığı davanın bir sonraki duruşmasının ne zaman yapılacağı da açıklanmış değil.

Birleşik Arap Emirlikleri
BAE hükümetini eleştirdiği için 10 yıl hapse mahkûm olan aktivist Ahmed Mansoor’un cezasına yaptığı itiraz reddedildi. Yüksek Federal Mahkeme tarafından talebi reddedilen Mansoor, BAE’nin imajını zedelemekten ve komşularıyla olan ilişkileri ile ilgili yalan haber yaymaktan suçlu bulunmuştu. 2017 yılında BAE’nin Acman emirliğindeki evinde baskın ile tutuklanan Mansoor’un durumu insan hakları örgütlerini de yakından ilgilendiriyor.

BAE’de yatırım karşılığında vize kolaylığı sağlama düzenlemelerinde sona gelindi. Ülkesinde yabancı yatırımları artırmaya çalışan BAE yetkilileri, yabancılara 10 yıllık vize ve BAE’de bulunan şirketlerin %100 hissesini satın alma imkanı veren düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Katar
Aralık ayının son günlerinde Pakistan Dışişleri Bakanı Katar’a bir ziyarette bulundu. Pakistan - Katar ilişkilerinin konuşulduğu görüşmenin bir diğer önemli konusu da Afganistan ile ilgiliydi. Katar’ın başkenti Doha’da 2012 yılından beri Taliban’ın siyasi ofisi bulunuyor. Bu da Afganistan konusunda Katar’ı önemli bir aktör haline getiriyor.

Qatar Airways, China Southern Airlines şirketinden %5 oranında hisse satın aldı. Qatar Airways’ın ayrıca İngiltere, İtalya ve Hong Kong havayolu şirketlerinde de hisseleri bulunuyor. Qatar Airways’in farklı ülkelerdeki şirketlerin hisselerini satın alması, Katar’ın ambargo sürecinde ekonomik ortaklarını çeşitlendirme arzusu ile ilgili.

Yemen
Dünya Gıda Programı’nın Yemen’e yaptığı gıda yardımlarının Husilerin çoğunlukta olduğu bölgelerde çalınıp para karşılığı satıldığı ortaya çıkmış ve özellikle BM’den Husilere yönelik ciddi eleştiriler gelmişti. Bunun üzerine, Husi lideri Muhammed Ali El-Husi “bu eleştirilerden dolayı şaşkın olduklarını” ve “BM’nin bu konuda taraf tuttuğunu” ileri sürdü.

Kuveyt
Kuveyt Dışişleri Bakanı Yardımcısı Halid Carullah, Arap Ligi’nin bir onayı olmadan Kuveyt’in Şam’da büyükelçiliğini tekrar aktif etmeyeceğini belirtti.

Kuveyt, Kuveyt şehri ve Subiyah Yeni Şehri’ni birbirine bağlayacak olan köprüyü Nisan ayına kadar bitirmeyi planlıyor. Köprü tamamlandığında dünyadaki en uzun köprü ünvanını elde edecek. Köprünün toplam uzunluğu 48 kilometre olacak.

Bahreyn
Bahreynli siyasi aktivist Nabeel Rajab, Yemen’deki Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun varlığını ve ülkesindeki hapishanelerde işkence uygulamalarının olduğunu eleştirdiği için 5 yıllık hapis cezasına çarptırılmıştı. Pazartesi günü Nabeel Rajab’ın cezası onaylandı. Uluslararası Af Örgütü, Nabeel Rajab’ın Bahreyn Temyiz Mahkemesi tarafından, “savaş zamanında yalan haber yayma”, “kamu otoritelerine hakaret etme” ve “yabancı bir ülkeye hakaret etme” suçlarından yargılandığını doğruladı.

Nabeel Rajab halihazırda 9 ayı hücrede olmak üzere 2 yıldır hapiste tutuluyor. Arap Baharı’nın Bahreyn’e sıçraması ve ayaklanmaların başlamasında da büyük rolü olan aktivist aynı zamanda Bahreyn İnsan Hakları Merkezi ve Körfez İnsan Hakları Merkezi’nin kurucusudur.

Umman
Salı günü Umman’ın 2019 yılı bütçesi açıklandı. Bütçede 2019 yılında harcamaların artırılması planlanıyor. Harcamaların 12.9 milyar riyale yükseltilmesi beklenirken, gelirlerin de 10 milyar riyal seviyesinde olabileceği bekleniyor. Bu hesaplamalarda ise ortalama petrol fiyatı da varil başına 58 dolardan dikkate alınıyor