Haydar Oruç

Öz Geçmiş

1972 Kırşehir/Kaman doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da bitirdikten sonra lise eğitimini İstanbul’da bulunan Deniz Astsubay Hazırlama Okulu’nda tamamlamıştır. 1989 yılından itibaren 25 yıl boyunca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yüzer ve kıyı birliklerinde görev yaptıktan sonra 2014 yılında istekle emekliye ayrılmıştır. Bu süre zarfında pek çok ulusal ve uluslararası göreve iştirak etmiş ve göstermiş olduğu başarılardan dolayı muhtelif taltiflerle ödüllendirilmiştir.

Görevi esnasında Kamu Yönetimi dalında lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlayarak, emekliliğinin ardından 2014 yılında Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsünde Ortadoğu Çalışmaları doktora programına başlamıştır.  Doktora eğitimi esnasında enstitünün İsrail masasında araştırmacı olarak görev yapmış olup, bu süre zarfında “Türkiye Ortadoğu Çalışmaları” dergisinin editör yardımcılığı görevini yürütmüştür.

Uzmanlık alanları; Türkiye-İsrail ilişkileri, İsrail'de toplum ve siyaset, İsrail'in bölgesel ve küresel ilişkileri, İsrail'in enerji ve güvenlik politikaları, İsrail-Filistin anlaşmazlığı ve barış süreci olup, doktora tez konusu olarak, “İsrail’deki sivil toplum kuruluşlarının politik karar alma süreçlerindeki rollerini” ele almıştır. Aynı zamanda enerji, göç ve mülteci sorunları, insan hakları hukuku ve kültürel diplomasi konularında çalışmalar yapmaktadır. Bu konular hakkında pek çok ulusal ve uluslararası eğitimlere iştirak etmiştir.

Ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bildirileri, farklı kitap projelerinde bölümleri ve Türkiye Ortadoğu Çalışmaları Dergisi ile Bilgi Sosyal Bilgiler Dergisi gibi akademik dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. 2016 yılından itibaren düzenli olarak Ortadoğu Yıllığı ve Türk Dış Politikası Yıllığı’nın İsrail bölümlerini kaleme almaktadır. Bunlara ilave olarak, özellikle Ortadoğu, İsrail ve Filistin konularında; Ortadoğu Analiz, Dış Politika ve Kriter gibi süreli yayınlarla, Anadolu Ajansı, New Turkey, Sabah, Star ve Yeni Şafak gibi medya organlarında Türkçe veya İngilizce olarak yayınlanmış analizleri bulunmaktadır. 

Ekim 2019 tarihinden itibaren ORSAM’da Filistin/İsrail Çalışmaları uzmanı olarak görev yapmaya başlamış olup aynı zamanda Ortadoğu Etütleri dergisinin de editörlüğünü yürütmektedir.  

İsrail’deki Protestolar Hükümeti, Tedbirler ise Demokrasiyi Zorluyor

İsrail’deki iç politika gündeminin son zamanlardaki en yakıcı konusunu kuşkusuz yaklaşık on altı haftadır devam eden protestolar olu...

Türkiye’nin Batı Şeria’nın İlhak Planına Karşı Duruşu ve Sebepleri

İsrail’in Batı Şeria’yı ilhak planı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kaygıyla izlenmektedir. Ancak bazı sebeple...

İsrail’in Toprak Gasbında Son Perde: Batı Şeria’nın İlhakı

Yaklaşık bir buçuk yıllık siyasi kaos sürecinden sonra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı korku ve belirsizlik ortamının da day...

Barış Değil Filistin'i Tasfiye Planı

28 Ocak 2020 tarihinde Türkiye saatiyle 20.00’den itibaren bütün dünyanın gözü kulağı, yaklaşık iki yılı aşkın bir...

Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler sonrası Türkiye-İsrail ilişkileri

Son günlerde Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin merkezinde olduğu baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Aslına b...

İSRAİL’İN BATI ŞERİA’YI İLHAK PLANI: KAPSAMI, GEREKÇELERİ VE ZAMANLAMASI

İSRAİL’İN BATI ŞERİA’YI İLHAK PLANI: KAPSAMI, GEREKÇELERİ VE ZAMANLAMASI

İSRAİL’DEKİ HÜKÜMET KRİZİNE KORONAVİRÜS ÇÖZÜMÜ

İSRAİL’DEKİ HÜKÜMET KRİZİNE KORONAVİRÜS ÇÖZÜMÜ

SÖZDE YÜZYILIN ANLAŞMASI: FiLiSTiN’i ORTADAN KALDIRMA PLANI

SÖZDE YÜZYILIN ANLAŞMASI: FiLiSTiN’i ORTADAN KALDIRMA PLANI

ABD’NİN BATI ŞERİA’NIN STATÜSÜNE DAİR AÇIKLAMALARI: ANLAMI, ZAMANLAMASI VE AMACI

ABD’NİN BATI ŞERİA’NIN STATÜSÜNE DAİR AÇIKLAMALARI: ANLAMI, ZAMANLAMASI VE AMACI

İSRAİL’İN SEÇİM KARNESİ: VAATLER, İTHAMLAR VE SİYASİ KUTUPLAŞMA

İSRAİL’İN SEÇİM KARNESİ: VAATLER, İTHAMLAR VE SİYASİ KUTUPLAŞMA

FİLİSTİN İLE İSRAİL ARASINDAKİ ANLAŞMALAR: KAPSAMI, UYGULANMASI VE İPTALİ

FİLİSTİN İLE İSRAİL ARASINDAKİ ANLAŞMALAR: KAPSAMI, UYGULANMASI VE İPTALİ