IKBY Gündemi: 10-16 Şubat 2020

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Parlamentosu’nda bulunan Kürt partilerin temsilcileri ile hükümet kurulma sürecinde Kürt partilerin ortak tutum benimsemesi için buluştu.  Yeni Nesil Hareketi’nin de içerisinde yer aldığı Gelecek Bloku, “KDP ve KYB ile ortak tutum benimsemenin rasyonel olmayacağını” öne sürerek toplantıya katılmadı. Blokun Milletvekili Sarkavt Şemsettin “KDP ve KYB’nin Kürtlerin temsilcisi olamayacağını” öne sürdü. ABD’nin Irak Büyükelçisi Mathew Tueller ise IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile görüşmesinde, “Kürtlerin Allavi yönetimine destek vermesini bütün Kürt partilerin birlikte hükümete katılmasını” istemiştir. Bunun üzerine Barzani, Bağdat’taki bütün Kürt milletvekillerin Kürdistan blokuna katılması için çağrıda bulunmuştur. Diğer yandan Kürt partiler ile Allavi arasında gizli görüşmelerin yapıldığı iddia edilmektedir. Hatta, KDP, mevcut bakanların kabinede kalma beklentisinin kaybolmasının ardından yeni hükümette Kürtlerin temsil edilmeyeceğini açıklaması bu yönde değerlendirilmektedir. Ayrıca, KDP, kurulması beklenen bağımsız ve teknokrat hükümetin Şii partilerin taleplerine cevap vereceği söylenmektedir. Hükümetin teşkil edilmesi ile ilgili olarak IKBY Neçirvan Barzani, Irak Maliye Bakanı Fuad Hüseyin’in Allavi ile görüştüğünü açıklamıştır. Buna karşı, Kürtlerin yeni kurulacak hükümeti boykot etmesine yönelik çağrılar da yapılmaktadır. Boykot çağrısında bulunan Irak Parlamentosu eski Milletvekili ve KDP Üyesi Mahmut Osman da Kürt partilerin tarafsız adayları kabul etmeyeceğini söylemektedir.

Erbil ve Süleymaniye vilayetlerinde Irak Dışişleri Bakanlığı’nın şubesi açıldı. Hizmete giren şubelerde vize ve ikamet izni gibi işlemler yapılmaktadır. Şubelerin açılması ile birlikte IKBY Dış İlişkiler Dairesine verilen bazı yetkiler alınarak merkezi hükümete bağlı şubeler üzerinden yapılması beklenmektedir.

Vataniye İttifakı Başkanı ve Irak Parlamentosu Üyesi İyad Allavi, KDP Başkanı Mesut Barzani’yi ziyaret etti. Basına yansıyan haberlere göre ziyaretin amacı Irak’ta kurulacak yeni hükümet hakkındaki tartışmalar olarak açıklanmıştır. Diğer yandan Allavi ve Barzani, Irak’ta IŞİD faaliyetlerinin devam ettiğini öne sürerek başta ABD askeri gücü olmak üzere yabancı güçlerin ülkede kalmasını istedi.

KYB’deki başkanlık ve tüzük tartışmaları devam etmektedir. Zira başkan ve yardımcıları seçilemediği gibi söz konusu pozisyonların görev alanları hakkında da uzlaşıya varılamamıştır. Parti içerisinde MKYK’ya başkanın kararlarına yönelik veto yetkisi verilmesi istenmektedir. Diğer yandan tek başkan seçilmesi durumunda Berham Salih’in şansının arttığı ifade edilirken Bafel Talabani ve Lahur Cengi’nin başkan yardımcısı olarak seçileceği iddia edilmektedir. 15 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen MKYK toplantılarının Kosret Resul’un Ürdün’den dönmesi ile devam edeceği parti tarafından açıklanmıştır.  Ayrıca, Talabani ailesinin partide güçlenmeye devam etmesi Berham Salih ve Kosret Resul’un birbiri ve İran ile yanaşmasına neden olduğu ifade edilmektedir. KDP kanadından bakıldığı zaman ise IKBY Başbakanı Mesrur Barzani’nin Talabani ailesi iyi ilişki istediği söylenirken, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’nin Talabani ailesi ile mesafeli ilişki istediği basına yansımaktadır.

 IKBY basınına yansıyan haberlere göre IKBY Parlamentosu’nun çalışmaya başlamasıyla birlikte anayasa yazım çalışmaları başlayacaktır. Hatta bazı iddialara göre parlamentonun tatilinin bitmesinin ardından Nisan 2015 tarihinde başlayan anayasa hazırlıkları kapsamında taslak metnin sunulması beklenmektedir.