IKBY Gündemi: 17-23 Şubat 2020

KYB tüzüğünde yapılan değişikliğe göre eş başkanlık sisteminin kabul edilmesinin ardından Bafel Talabani ve Lahur Cengi partinin eş başkanları olarak seçildi. Başkanlık krizinin çözülmesinin ardından parti içerisindeki diğer sorunların gündemdeki ağırlığı artacaktır. Zira iki eş başkanın beş idari yardımcısının olması beklenmektedir. Kosret Resul’un başkanlığını yaptığı Siyasi Konsey’in yetkisinin ise MKYK’da karara bağlanması beklenmektedir. KYB başkanlığı için ismi geçen Berham Salih’in MKYK üyeliği sürmektedir. Başka bir taraftan KDP, KYB’nin başkanlık seçimini tebrik ederek “Celal Talabani döneminde KYB ve KDP arasında imzalanan ve stratejik anlaşma olarak bilinen anlaşmanın uygulaması beklenmektedir.” şeklinde açıklama yapmıştır. Seçimlerin ardından Lahur Cengi, Irak Hükümetini kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi ile görüşürken Bafel Talabani, 24 Şubat tarihinde Kürt siyasi partilerin IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile yapacağı toplantıya davet edilmiştir. Hatta Mesut Barzani’nin Bafel Talabani ile telefonla görüşerek toplantıya davet ettiği açıklanmıştır. Bu durum Barzani’nin hem Bafel Talabani hem de Lahur Cengi ile yeni dönemde ilişkilerin toparlanması yönünde isteğini gösterdiği şeklinde yorumlanmaktadır.

Yeni Nesil Hareketi Başkanı Şahsuvar Abdulvahid IKBY’de yolsuzluk, adaletsizlik ve temel insan hakları ihlalleri olduğunu öne sürerek 22 Şubat tarihinde bölge genelinde gösteri düzenlenmesi çağrısında bulunmuştur. Abdulvahid, gösterilere kendisinin ve parti üyesi milletvekillerinin katılacağını söyleyerek bölgede yaşayan herkesi gösterilere katılmaya davet etmiştir. Abdulvahid’in gösteri çağrısı sosyal medyada desteklenmesine rağmen KDP, KYB’ye yakın medya kuruluşlarında Abdulvahid’in Nalya Şirketinin IKBY hükümetine 70 milyar dinar borçlu olduğu ve bu nedenle gösteri çağrısında bulunduğu haber yapılmaktadır. IKBY Hükümeti ise Reform Yasası kapsamında borcun hükümete ödenmesi istemektedir.

IKBY eski Başkanı Mesut Barzani 25 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumu hakkında konuştu. Barzani, “Referandumun temel amacı bağımsızlık değildi, insanların taleplerini göstermesi ve gelecekte devletin temel taşları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.” dedi. Ayrıca Barzani, “ABD’nin tarafsız tutum sergilemesi beklenmekteydi ama daha sonra merkezi hükümeti desteklediği için ABD bizi sattı” açıklamasını yaptı.

Kürt siyasi partileri ve Muhammed Tevfik Allavi arasında yeni hükümetin kurulmasına ilişkin anlaşmaya ulaşılamadı. Irak Parlamentosu’nda yer alan beş Kürt partisinin temsilcileri Allavi ile Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed el-Halbusi’nin evinde bir araya geldi. Taraflar arasındaki ikinci görüşme ise Ulusal Hikmet Akımı Başkanı Ammar el-Hekim’in evinde gerçekleştirildi. Kürt partileri ve Allavi, kabinede yer alacak Kürt bakanların belirlenmesi konusunda anlaşamamaktadır. Allavi partilerden bağımsız teknokrat bakanların belirlenmesini isterken Kürt ve Sünni Arap partileri bakanların kendileri tarafından belirlenmesini istemektedir. Allavi’nin yönteminin Şiiler tarafından da kabul edildiği iddia edilmektedir.  KDP ve KYB, isteklerinin kabul edilmemesi durumunda yeni hükümeti desteklemeyeceklerine yönelik açıklama yapmıştır. Diğer yandan Gelecek Bloku içerisinde yer alan Kürt milletvekilleri “KDP ve KYB bakanlıkları alabilmek için Bağdat’a gelerek Allavi ile görüştü.” şeklinde açıklama yapmıştır. Buna rağmen Allavi kabinesinde yer alan üç Kürt bakan adayının Adalet Bakanı adayı olarak Rizgar Muhammed Emin, Ticaret Bakanı olarak Adil Kerim ve Maliye Bakanı olarak Şivan İbrahim Taha’nın olduğu iddia edilmiştir. Diğer yandan başta KDP ve KYB olmak üzere bakan adaylarını öne sürmek istedikleri için yeni hükümete yönelik muhalif tutum sergilemeleri beklenmektedir.