Irak Gündemi: 1-7 Ekim 2018

Siyaset
Irak Parlamentosu 2 Ekim 2018 tarihinde cumhurbaşkanının seçimi için toplanmıştır. KYB’nin adayı olan Berham Salih, KDP’nin adayı Fuad Masum ile yarışmıştır. Cumhurbaşkanı seçimi iki turda tamamlanmıştır. Seçimlerin ilk turunda Berham Salih 165, Fuad Hüseyin 89, tek kadın aday olan Sirve Abdulvahid ise 18 oy almıştır. İlk turda 220 oya ulaşan aday olmadığı için seçimler ikinci tura kalmıştır. İkinci tura en çok oy alan iki cumhurbaşkanı adayı katılmıştır. Seçimlerin ikinci turunda ise Berham Salih 219, Fuad Hüseyin ise 20 oy almıştır. Bu sonuçlara göre salt çoğunluğun oyunu alan aday olarak Berham Salih cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.
Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından Adil Abdülmehdi’yi yeni hükümeti kurmak üzere görevlendirmiştir. Berham Salih’in 165 oydan daha fazla alarak cumhurbaşkanı seçilmesi, onun görevlendirdiği Adil Abdülmehdi’nin kuracağı hükümetin güvenoyu alabileceğini göstermektedir.
IKBY parlamento seçimleri 30 Eylül 2018’de tamamlandı. Yaklaşık 3,3 milyon seçmenin bulunduğu seçimlerde 673 aday 111 sandalye için yarıştı. Resmi olmayan rakamlara göre KDP 44, KYB 20, Goran 13, Yeni Nesil Hareketi ise 8 sandalye kazandı. Seçim sonuçlarına göre KDP’nin küçük bir parti ile anlaşarak hükümeti kurması kolay olacak. Ancak Berham Salih’in Irak Cumhurbaşkanı seçilmesi ile KDP, Bağdat ile ilişkilerini düzenlemek için KYB’nin desteğine ihtiyaç duyacaktır.

Güvenlik
Irak Ordusu’nda üsteğmen olarak görevli Cemal Halidi, IŞİD’in Musul’un güneyindeki Esadiye köyüne saldırdığını ve üç sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ayrıca Tikrit’in kuzeyinde yola IŞİD tarafından yerleştirildiği düşünülen bombanın patlaması üzerine bir sivil hayatını kaybetti, on sivil ise yaralandı. Benzer saldırıların yaşanması, IŞİD yüzünden göç etmek zorunda kalan Iraklıların evlerine geri dönmesini zorlaştırmaktadır. Ülke içerisinde göç etmek zorunda kalan Iraklıların tamamının evlerine geri dönememesi ise sosyal onarımın önünde engel teşkil etmektedir.

Ekonomi
Irak Tarım Bakanlığı ihale ile ABD’den 90 bin ton pirinç alınacağını açıkladı. Mayıs ayında Irak Kabinesi, Ticaret Bakanlığı’na, gıda güvenliğini sağlaması amacıyla, pirinç ve buğday alması için yetki vermişti. Irak’ta yaşanan su kıtlığı nedeniyle tarımsal amaçlı kullanılması için ayrılan alan azalmaktadır. Su kıtlığının önüne geçilmesi için sulama alanında yapılması gereken modernizasyon ise bütçe kesintisi nedeniyle yapılamamaktadır. Ayrıca Irak’ın su yönetiminde yetki kargaşasının bulunması sorunların boyutunu arttırmaktadır.
Irak Petrol Bakanı Cabbar El-Luaybi, 2019 yılı hedefinin günlük petrol üretim kapasitesinin 1 milyon varil arttırılması olduğunu açıkladı. Irak günlük 4,6 milyon varil petrol çıkartıyor. Günlük 3,5 milyon varil petrol ise Basra limanından ihraç ediliyor. Irak’ın petrol gelirlerini arttırması, IŞİD’den zarar gören bölgelerin onarımı ile birlikte, Basra gibi altyapı eksiklikleri yüzünden sorunların yaşandığı vilayetlere yatırım yapılması için kaynak sağlayacaktır.