Irak Gündemi: 12-18 Kasım 2018

Siyaset
Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih Kuveyt, BAE, Ürdün ve Suudi Arabistan’dan sonra İran’ı ziyaret etti. Irak Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının açıklamasında Salih, mevkidaşları ile ikili iş birliği imkanları hakkında görüş alışverişinde bulundu. Berham Salih’in ziyaretlerine Ortadoğu ülkelerinden başlaması Irak’ın bölgeye verdiği önemi belirmektedir. Ayrıca Salih’in Suudi Arabistan ve İran’ı ziyaret etmesi, Irak’ın bölgesel sorunlarda taraf tutmaktan ziyade dengeli bir siyaset izlemek istediğini göstermektedir.

Irak Parlamentosu, Ninova’daki sosyal problemlerin önüne geçilmesi için gerçekleri ortaya çıkarma komisyonu kurdu. Komisyon ayrıca Musul’un IŞİD işgaline uğradığı dönem hakkında çalışmalar yürütecek. Komisyonun bulguları, herhangi bir siyasi motivasyonla hareket etmediği sürece sosyal barışın sağlanmasına yönelik olumlu olabilir. Ancak komisyonun siyasi motivasyonla suçlayıcı beyanlarda bulunması şehirde henüz IŞİD öncesi döneme dönülmemişken sosyal barışın sağlanmasına engel olabilir.

Güvenlik
Başbakan Adil Abdülmehdi, Haşdi Şaabi mensuplarının maaşlarının yaklaşık iki kat arttırılarak ordudaki mevkidaşları ile aynı seviyeye getirildiğini açıkladı. Haydar El-Abadi hükümetinin ilk olarak ortaya attığı Haşdi Şaabi maaşlarındaki artış Abdülmehdi tarafından gerçekleştirilmiştir. Her iki siyasinin de Haşdi Şaabi’nin desteğini almak için konuyu ortaya attığı söylenebilir.

NATO Irak Misyonu, Irak ordusuna eğitim vermek için yeni bir görev başlatıyor. Temmuz 2018’de açıklanan yeni görevin eğitimlere 2019 yılının ilk aylarında başlaması bekleniyor.

Irak Savunma Bakanlığı, basında Irak güvenlik güçlerinin Suriye tarafına geçerek kontrol noktaları oluşturduğuna dair çıkan haberleri yalanladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada Irak güvenlik güçlerinin sınır hattında sızmaları önlemek için görev yaptığı ifade edildi. Sınır bölgesindeki geçişgenlikten terör örgütü IŞİD yararlanmaktadır. Bu nedenle Irak güvenlik güçlerinin ise hava operasyonları ile IŞİD üyelerini hedef aldığı basına yansımaktadır. Ancak Irak Savunma Bakanlığı’nın açıkladığı üzere henüz sınırın Suriye tarafında Irak güvenlik güçleri tarafından oluşturulan kontrol noktaları bulunmamaktadır.

Ekonomi
Cumhurbaşkanı Berham Salih, İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani ile İran-Irak sınırında serbest ticaret bölgesi kurulması üzerine anlaştığını ortak basın toplantısında açıkladı. Salih, kurulacağı açıklanan serbest ticaret bölgesine ilişkin detay vermedi. ABD’nin İran’a yeniden uygulamaya başladığı ambargolardan sonra Irak’ın takas yolu ile İran ile ticaret etmeye devam etmesi beklenmektedir. Bu nedenle İran’dan doğal gazın gıda ürünleri karşılığında alınması beklenmektedir.

Irak Petrol Bakanlığı, Kerkük petrollerinin Kerkük-Ceyhan Boru Hattı üzerinden satılmasına ilişkin IKBY ile anlaşmaya varıldığını açıkladı. Anlaşmaya göre boru hattı ile günlük 50-100 bin varil arasında petrol Ceyhan Limanı’na gönderilecek. 16 Ekim 2017’de Irak federal hükümetinin Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde hakimiyeti tekrar ele geçirmesinin ardından boru hattından Türkiye’ye gönderilen petrol durmuştu. Ancak tarafların tekrar anlaşmaya varması ile sevkiyat başlayabilmiştir.