Irak Gündemi: 15-21 Ekim 2018

Siyaset

Atanmış Başbakan Adil Abdülmehdi’nin gelecek hafta içerisinde bakan adaylarını parlamentoya sunması bekleniyor. Abdülmehdi’nin bakan adaylarını sunması için Irak Anayasası tarafından öngörülen süre Kasım ayının ilk haftalarında doluyor. Abdülmehdi’nin sunduğu bakanların parlamentodan güvenoyu alamaması durumunda ise Cumhurbaşkanı Berham Salih, başka bir ismi hükümeti kurması için görevlendirecektir. Ancak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 165 oyun geçilmesi, aynı bloklar tarafından aday hükümetin güvenoyu ile göreve başlayabileceğini göstermektedir.
Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü Ali Mehdi, 15 Ekim 2017 tarihinde federal hükümetin Kerkük’te kontrolü sağlamasının yıldönümü vesilesiyle açıklama yaptı. Mehdi, federal güvenlik güçlerinin şehirde bulunması ile insanların devlete olan güveninin yeniden tesis edilmesine yol açtığını söyledi. Üç yıldan uzun bir süreden sonra şehirdeki kontrolün federal hükümete geçmesi, şehirde yaşayan farklı grupların yönetime katılmasına ve kendilerini önceki döneme göre daha güvende hissetmelerine yol açmaktadır.

Güvenlik
Anbar’ın Rutba ilçesinde IŞİD karşıtı açıklamalarıyla tanınan imam Münir Okab El-Duleymi IŞİD tarafından öldürüldü. Anbar vilayetinin başkenti Ramadi’de karakola saldırı gerçekleştirildi. Kerkük’ün Riyad ilçesinde ise petrol sahasında devriye görevini yapan beş polis yaşanan patlama sonucunda hayatını kaybetti. Kerkük’te görev yapan federal polis ise intihar saldırısı düzenleme hazırlığında olan dört kişiyi yakaladı.

Ekonomi
Kuveyt, Irak’tan gıda ürünleri ithalatını ülkenin güneyinde yaşanan kolera salgını dolayısıyla durdurduğunu açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü, Irak’ın güneyinde yaşanan su sıkıntısının etkilerini incelediği raporunu yayınlamadı. Ancak 2007 yılından beri bölgede kolera vakaları görülmektedir. Ülkede yaşanan ve önlenmesi için gösteriler yapılan su ve kamu hizmetleri eksikliği sadece Iraklıların günlük yaşamını ve sağlığını etkilemekle sınırlı kalmamaktadır.

Sosyal Hayat
Irak’ta yaşanan su kirliliği azınlık gruplarından Mandaenleri de etkilemektedir. Mandaen inancına göre akarsular temiz olarak kabul edilmektedir. Ancak yaşanan su kirliliği Mandaenlerin inanç ritüellerini yerine getirmesini engellemektedir. Mandaenlerin kutsal kabul ettiği metinlerde Dicle ve Fırat nehirlerine atıflar yapılmaktadır. Bu nedenle nehirlerdeki kirlilik artmasına rağmen, Mandaenler Dicle ve Fırat nehirlerini ritüelleri için kullanmaya devam etmektedir. Bu durum ise kapalı bir toplum olan Mandaenlerin varlığını tehdit etmektedir.