Irak Gündemi: 22-28 Ekim 2018

Siyaset
Atanmış Başbakan Adil Abdülmehdi’nin oluşturduğu kabine içerisinde yer alan 14 bakan parlamentodan güvenoyu alarak göreve başladı. Kabine içerisinde çoğunluğun ataması yapıldığı için Başbakan Haydar El-Abadi görevini Cumhurbaşkanlığı sarayında düzenlenen tören ile Adil Abdülmehdi’ye devretti. Başbakan Abdülmehdi’nin önderliğinde kabine 2003 sonrası dönemde ilk kez “Yeşil Bölge”nin dışarısında toplandı. Görev teslim töreninde eski Başbakan Abadi, kendi döneminde mezhepçiliğin yenildiğini, gelecek dönemde ise silahlı aktörlerin devlet kontrolüne girmesi ve halkın refah düzeyinin arttırılması gerektiğini söyledi. Başbakan Abdülmehdi’nin kabineyi “Yeşil Bölge” dışarısında toplaması ise bu doğrultuda hükümetin, Iraklılar ile arasındaki sınırları azaltması yönünde değerlendirilebilir.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin Irak’ın huzur, güvenlik ve istikrarı ile yeniden imarı konularında Irak’ta güvenoyu alan yeni hükümetle birlikte çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Türkmen STK’ları hazırladıkları bildiriyi Başbakan Adil Abdülmehdi’ye sundu. Bildiride Türkmenler, Irak’ın birliğinden yana olduklarını ancak yeni kurulan kabinede Türkmenlere haksızlık yapılması durumunda barışçıl gösteri düzenleyeceklerini açıkladı. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi önderliğinde parlamentoda oluşturulan Türkmen grubu, Türkmenlerin siyasi alandan uzak tutulmasının Türkmenlerin Irak’taki varlığını tehlikeye atacağını ifade ederek, farklı kitlelerden oluşan Türkmenlerin, Adil Abdülmehdi’den Türkmenlerin hakkı olan Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve önemli bakanlıklarda adil bir şekilde temsil edilmeleri gerektiğini ilişkin bir açıklama yaptı.
 

Güvenlik
Musul’un batı yakasında düzenlenen operasyon ile mühimmat deposu olarak kullanılan bir binada çeşitli kategorilerde patlayıcı, 11 canlı bomba yeleği ve çok sayıda havan topu ele geçirildi. Musul’a bağlı Dibege Kasabasının Polis Müdürü Eyüp Enver, Kayyare’de gerçekleşen intihar saldırısının planlayıcısı olduğu tespit edilen kişinin yakalandığını açıkladı. IŞİD ile mücadelenin askeri boyutu ile başarılı olduğu açıklanmıştır. Ancak IŞİD’in bıraktığı izlerin silinmesi ve uyuyan hücrelerin tespit edilmesi için Irak güvenlik güçlerinin halkın desteğini elde etmesi gerekmektedir.
 

Ekonomi
Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, ABD’nin İran’a uygulayacağını açıkladığı ambargo kararları üzerine Kerkük’ten İran’a tankerler ile gönderilen ortalama günlük 30 bin varil petrolün durdurulacağını açıkladı. Irak’ın bu adımı atması durumunda Ovaköy Sınır Kapısı’nın açılışı hızlandırılabilir. Çünkü Kerkük-Ceyhan boru hattı, 2014 sonrası dönemde zarar görmesi ile tam kapasite olarak çalışamamaktadır. Yeni sınır kapısının açılması ve boru hattının onarılması gerekecektir.