Irak Gündemi: 5-11 Kasım 2018

Siyaset
Baas’dan arındırma politikasını denetleyen Hesap Verebilirlik ve Adalet Komisyonu, parlamento tarafından güvenoyu alan iki bakanın geçmişte Baas Partisi ile ilişkili olduğu gerekçesiyle görevden alınabileceğini açıkladı. Komisyon tarafından parlamentoya gönderilen mektupta söz konusu iki bakanın Gençlik ve Spor Bakanı Ahmed El-Ubeydi ve İletişim Bakanı Naim Rubai olduğu ifade edildi. Hükümet içerisinde görev alan bakanların, boş kalan bakanlıklara atama yapılmadan önce düşürülmesi yeni kurulan hükümetin de düşmesine sebep olabilir.

Başbakan Adil Abdülmehdi, henüz ataması yapılmayan beş bakanlık için internet üzerinden açtığı başvurular arasından seçileceğini söyledi. Söz konusu beş bakanlığın hangileri olduğu açıklanmasa da başvuru sayısının 15 bin olduğu açıklandı.

Gelecek hafta içerisinde Irak 2019 bütçesinin parlamentoda tartışılması beklenmektedir. Bütçe tasarısı 111,9 milyar dolar olarak sunulmuştur. Bütçe tasarısına en büyük eleştiriler IŞİD’den zarar gören vilayetlerden seçilen milletvekilleri tarafından gelmektedir. Milletvekilleri, söz konusu bütçe tasarısında şehirlerinde meydana gelen hasarların onarılması için gereken bütçenin ayrılmadığını, ayrılan bütçenin sadece memur maaşlarının ödenmesine yeteceğini ifade etmektedir.

IKBY’de 30 Eylül 2018’te gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin sonuçları 30 Ekim’de onaylandı. IKBY Parlamentosu ise 6 Kasım’da ilk kez toplandı. Seçimi kazanan milletvekilleri yemin ederek görevlerine başladı. Seçimlerden KDP zafer ile çıkmasına rağmen tek başına hükümeti kuracak milletvekiline sahip değildir. Bu nedenle önümüzdeki süreçte partiler arasında hükümetin kurulmasına ilişkin görüşmelerin başlayacağı söylenebilir.

Güvenlik
Bağdat’ta altı farklı noktada patlama meydana geldi. Patlamalarda sekiz kişi hayatını kaybetti, 16 kişi yaralandı. Bağdat Polis Gücü, saldırıların failinin kesin olarak bulunamadığını ancak işaretlerin IŞİD’i gösterdiğini açıkladı. Saldırı Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı. Ayrıca Türkiye’nin bütün yönleri ile terörle mücadelede Irak’ın yanında olduğu ifade edildi. Aynı şehir içerisinde eş zamanlı meydana gelen patlamalar ile halk arasında güvensizlik duygusunun arttırılması amaçlanmaktadır. Söz konusu güvensizlik duygusunun oluşturduğu güç boşluğu ise terör örgütleri tarafından doldurulmaktadır. Irak’ta IŞİD ve PKK gibi terör örgütleri benzer güç boşluklarından faydalanarak kendilerine alan açmaktadır.

Ekonomi
ABD, İran’a uygulayacağı ambargolar hakkında Irak’ın 45 gün süreyle İran’dan doğal gaz ve enerji sektöründe kullanılan malzeme ithal edebileceğini açıkladı. ABD tarafından Irak’ın bu süre içerisinde ödemeleri ABD doları kullanmadan gerçekleştirmesi beklenmektedir.  Irak Merkez Bankası’ndan Irak ekonomisinin İran ekonomisi ile yüksek derecede bağlantılı olduğu ve bu nedenle yaptırımlardan muaf tutulmamaları gerektiği açıklanmıştır. Irak’ın bu talebi ABD tarafından kısmen kabul görmüş ve İran ile olan ticaretine alternatif bulabilmesi için 45 günlük bir süre verilmiştir.

Sosyal Hayat
BM tarafından açıklanan rapora göre Irak’ta IŞİD işgali altında kalmış bölgelerde 202 toplu mezarın bulunduğu tespit edildi. Raporda ayrıca toplu mezarlardaki bulgulara göre işlenen savaş suçlarını ve soykırım ithamlarının kanıtlanabileceği ifade edildi.  BM Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, "Belgelenen toplu mezarlar, korkunç insan kaybı, büyük acı ve şoke edici zulmün göstergeleridir. Bu önemli sayıdaki yaşam kaybının hangi koşullar altında gerçekleştiğini belirlemek, ailelerin yas tutma sürecinde ve hakikat ile adalet haklarının karşılanmasında önemli bir adım olacaktır" dedi.