Irak Gündemi: 8-14 Ekim 2018

Siyaset
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Parlamento Başkanı Muhammed El-Halbusi’yi İstanbul’da kabul etti. Görüşmede Türkiye ve Irak arasındaki ekonomik ve su konusundaki iş birliğinin arttırılması konuşuldu. İran’ın Irak’a bıraktığı su miktarını yaklaşık 7 milyar metreküp azaltacağını açıklamasının ardından yapılan açıklamaya göre Türkiye, Irak’a gönderdiği su miktarını arttıracak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Halbusi’nin görüşmesinden sonra Irak tarafının açıkladığı ve Türk tarafının kabul ettiği üzere, Irak’a ayrılan su miktarı arttırılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak’a resmi ziyaret düzenledi. Bakan Çavuşoğlu Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Başbakan Haydar Abadi, atanmış Başbakan Adil Abdülmehdi, Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi, Usame Nuceyfi, Hikmet Hareketi Başkanı Ammar El-Hekim, Fetih Koalisyonu Başkanı Hadi Amiri ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ile görüştü. Çavuşoğlu daha sonra Necef’e giderek Hz. Ali’nin türbesini ziyaret etti ve Sadrcı Hareketin Lideri Mukteda Sadr ile görüştü. Çavuşoğlu daha önce güvenlik sebebiyle kapatılan Basra ve Musul Başkonsolosluklarının yeniden açılacağını söyledi.

Basra’da kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi için düzenlenen gösterilerin yatıştırılması için atanmış Başbakan Adil Abdülmehdi, şehirdeki hizmetlerin sağlıklı bir şekilde sağlanması için 1 milyar dolardan daha fazla bütçe ayrılacağını açıkladı. Abdülmehdi, yeni kurulacak hükümet ile birlikte önünde iki önemli konu bulacaktır. Bunlar IŞİD’in bıraktığı izlerin silinmesi ve ihmal edilen altyapı yatırımlarının yapılmasıdır.

Güvenlik
Irak Özel Operasyonlar Gücü ve IKBY Terörle Mücadele Direktörlüğü Bağdat ve Erbil’de eşzamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda IŞİD’e finansal yardım sağlayan bir ağ çökertildi. IŞİD ile mücadelenin çok boyutlu olarak yürütülmesi, Irak’ta toprak hâkimiyeti bitirilen IŞİD’in, benzer yapılar olarak yeniden ortaya çıkmasını engelleyecektir. Ancak IŞİD’in bitirilmesi için IŞİD’in ortaya çıkmasına neden olan etkenlerinde göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Ekonomi
Irak Petrol Bakanı Cabbar Luaybi, yeni kurulan Ulusal Petrol Şirketi’nin başına getirildi. Yeni kurulacak hükümetin büyük çoğunlukla bağımsız ve teknokrat isimlerden oluşması beklenmektedir. Bu nedenle kabinede görev yapan bakanların bürokratik pozisyonlara getirildiği görülmektedir.

Irak Petrol Bakanlığı Selahaddin Vilayetinde bulunan Acil Petrol Sahası’nın rehabilitasyonunun tamamlanarak tekrar faaliyete geçtiğini açıkladı. Sahada günlük ortalama 7 bin varil petrol çıkartılıyor. Petrol Bakanı Cabbar Luaybi, gelecek yıllarda üretimin arttırılacağını açıkladı. Acil Petrol Sahası, IŞİD tarafından yakılarak kullanılamaz hale getirilmişti. Benzer durumdaki petrol sahalarının rehabilitasyonu Irak’ın petrol gelirlerinde, petrol fiyatlarında yaşanabilecek olası düşüşlere rağmen, bütçe dengesini korumaya yardım edecektir.

Sosyal Hayat
Irak güzellik yarışmasına katılan Tara Fares’in Bağdat’ta öldürülmesinden sonra yarışmaya katılan başka bir kadın aldığı tehditlerden dolayı Ürdün’e yerleştiğini açıkladı. Başbakan Haydar Abadi benzer saldırıların tekrar yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınacağını açıkladı. Ancak tehdit edilen kadınlar kendilerini güvende hissetmemektedir. Bu nedenle ülkeden ayrılmak zorunda kalmaktadır.