Irak Gündemi: 8-21 Nisan 2019

Siyaset
Irak’ın Başkenti Bağdat’ta Irak’a Komşu Ülkeler Parlamento Başkanları Konferansı düzenlendi. Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed el-Halbusi, “Irak savaşın acılarına ve zorlu koşullara uzun süre sabretti. Irak halkı büyük fedakârlıklar yaparak, bölgedeki ülkelerle birlikte onun yanında durup, onu destekleyerek zorlu koşullara maruz kaldı. Bizi komşularımıza bağlayan şeyler ortak coğrafi kader, ortak çıkarlar ve güçlü sosyal uyumdur. Bu tarihi görüşme ilişkilerin kurulduğu ülkelerde gelişmeleri tartışmak için düzenli bir sisteme ve komşu ülkeler arasında işbirliğine duyulan ihtiyaca dayanıyor. Bu, ülkemizin güvenliğini ve istikrarını olumlu yönde etkileyecek ve bölge halkları üzerinde bir bütün olarak olumlu yönde etki sağlayacak. Bölgesel güvenliğin uyumlu bir şekilde korunması için karşılıklı taahhüt gerekir. Burada Irak’ın çevre ülkelerdeki ve bölge güvenliğini sağlamaya istekli olduğunu vurguluyoruz.” dedi.

Irak eski Başbakanı Haydar el-Abadi’nin kurucusu olduğu Nasr Koalisyonundan yapılan açıklamada Haydar el-Abadi’nin tekrar başbakan olması ile ilgili tartışmalara ilişkin “Diğerleri başarısız olurken Haydar el-Abadi başarılı oldu. Kendisi devlete her kademesinde hizmet eden milli bir semboldür. Abadi’nin liderlik ettiği Nasr Koalisyonu, adalet ve gücün bir araya geldiği bir devlet yaratma konusundaki başarılarına dayanarak ülkeye liderlik etmeyi hedefliyor. Kurtuluş, birlik ve egemenlik savaşlarında başarılı olan vizyonu, politikaları ve ulusal sembolü ile birlikte kapsamlı bir ulusal proje olan Zafer Koalisyonu, devlet içindeki konumundan, vizyonlarından ve politikalarından ödün vermeden hizmet yürüyüşüne devam edecektir.” denildi. Önümüzdeki aylarda Dava Partisi’nin genel kurulunun toplanması beklenmektedir. Nuri el-Maliki liderliğindeki partide Abadi ile anlaşma sağlanması partinin tekrar tek liderli sürece dönmesine neden olacaktır. 2005 yılından itibaren başbakanların çıktığı Dava Partisi 2018 seçimlerinden sonra başbakanlık görevini kaybetmiştir. Bu nedenle görevin tekrar partiye dönmesi için Abadi ve Maliki taraflarının anlaşması beklenebilir.

Güvenlik
Irak güvenlik güçlerine dayandırılan açıklamada altı ay önce başlatılan ve amacının Irak – Suriye sınır hattında güvenliğin sağlanmasını amaçlayan operasyonda son aşamaya geçildiği açıklanmıştır. İsmi açıklanmayan yetkili, sınırdaki yasadışı geçişlerin azaltıldığı ancak tamamen bitirilmesi için sınır hattına kameraların yerleştirilmesi gerektiğini söylemiştir. Irak hükümeti, sınırdaki güvenliğin sağlanması ve sızmaları engellemek için sınıra ek kuvvet konuşlanmıştır. Buna rağmen sınır hattında ordunun yanı sıra Haşdi Şaabi ve Haşdi Aşairi’nin de görev alması yetki karmaşasını ortaya çıkarmaktadır. Sınır hattının etkin şekilde kontrol edilmesi için görev paylaşımının boşluk bırakmayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Irak güvenlik güçleri, Kerkük’ün Havice ilçesinde gerçekleştirilen operasyonda dördü lider kadrodan 12 teröristin öldürüldüğü, Anbar’ın batısında ise 12 teröristin yakalandığını açıkladı. Suriye sınırı ve diğer bölgelerde IŞİD’in hücrelerine yönelik Irak güvenlik güçlerinin operasyonları devam etmektedir. IŞİD’in Irak’ta hakimiyet alanı kalmamasına çeşitli boyutlarda terör saldırısı düzenleme kabiliyeti devam etmektedir. Bu kabiliyetin sonlandırılması amacıyla operasyonların sürmesi beklenmektedir.

Ekonomi
Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Irak Ticaret Bankası’nın şubesi açıldı. Açılış töreninde Irak Maliye Bakanı Fuad Hüseyin ve Suudi Arabistan Para Fonu Başkanı Ahmed el-Halifi bulundu. Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin Suudi Arabistan ziyareti ve öncesinde karşılıklı olarak imzalanan protokoller çerçevesinde iki ülke ekonomik ilişkilerini geliştirmeye yönelik adımlar atmaktadır. Körfez Savaşı ile ikili ilişkilerin durağan seyretmesine rağmen özellikle IKBY’nin bağımsızlık referandumu sonrasında yakınlaşma sürecine girmiştir. Bağımsızlık referandumu, Irak’ı komşuları ile iyi ilişkilere sahip olmasının önemini göstermiştir.