Bakış

Irak’ta Eylemcilere Yönelik Suikastlar ve Etkileri: İhab el-Vezni Örneği

Ekim 2019’da kamu hizmetlerinin sağlanamaması, yolsuzluk, dış müdahaleler ve işsizlik gibi çok katmanlı ve iç içe geçmiş nedenlerle ülke çapında patlak veren hükûmet karşıtı protesto gösterilerinin Kerbela’da örgütlenmesinde önemli bir rol oynayan sivil aktivist İhab el-Vezni’nin 8 Mayıs’ı 9 Mayıs’a bağlayan gece evinin önünde kimliği belirsiz kişilerce öldürülmesi Kerbela’da protestocuları bir kere daha sokağa dökmüştür. Suikast anına ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşılması tepki toplamış, öğlen meydanların yolunu tutan eylemciler akşam saatlerinde ellerinde Irak bayrakları ve Vezni’nin resimleriyle İslam’ın en kutsal mabetlerinden biri olan İmam Hüseyin Türbesi’nde Vezni’nin cenazesi için toplanmıştır. Eylemciler burada “İran dışarı” ve “halk hükûmetin düşmesini istiyor” sloganları atmış, ardından Kerbela’daki İran Başkonsolosluğunun yolunu tutarak konsolosluğun dış duvarlarında tekerlek ve barikat yakmıştır.

Aslında Vezni daha önce Aralık 2019’da protesto meydanından eve dönerken bir suikast girişimine maruz kalmış, Vezni’nin suikastı atlatmasına rağmen onu aracıyla evine bırakan önde gelen başka bir eylemci hayatını kaybetmiştir. Bu bağlamda protesto hareketinin önemli isimlerine yönelik gerçekleşen suikastlar gerek suikastın meydana geldiği vilayette gerekse komşu vilayetteki eylemcileri sokağa dökmeye devam etmektedir. Zira Vezni suikastının ardından Necef, Bağdat, Zikar, Divaniye, Musenna ve Babil’de sokağa çıkan protestocular bazı ana yolları işgal ederek ve lastik yakarak Kerbela’daki protestocularla dayanışma sergilemiştir.

Protestocu cinayetlerinin artarak devam ettiği konjonktürde yetkililerin hiçbir faili yargı önüne çıkaramaması, artık protestocular nezdinde devletin acizliğinden ziyade eylemcilere şiddet uygulayan silahlı grupların kollandığı fikrini güçlendirmektedir. Bu nedenle Vezni suikastının faillerinin bulunarak yargı önüne çıkarılması için Başbakan Kazımi’ye üç gün mühlet veren protestocular, Kerbela Valisi ve Emniyet Müdürü’nün de görevlerinden alınarak faillerle iş birliği yapma suçundan yargılanmasını talep etmekte, bu olmadığı takdirde meydanları tekrar işgal etmekle yetkilileri tehdit etmektedir.