İsrail Gündemi: 3-9 Aralık 2018

Hamas'ın kontrol ettiği Gazze'de hükümet, memurların maaşını, Katar hükümeti tarafından yardım programı kapsamında gönderilen 15 milyon doları kullanarak ödendi.

Gazze Finans Bakanı’ na göre, İsrail tarafıyla koordine edilen para transferiyle her bir çalışan maaşının yaklaşık yarısını alabildi.

15 miyon dolarlık yardımın 5 milyonu hükümet çalışanlarının maaşını ödemek için tahsis edildi. Diğer 5 milyonu ise İsrail askerleriyle çatışmalarda şehit olan ve yaralan kişilerin ailelerine; geri kalan miktar ise çalışanlara teşvik için kullanılacağı iddia edildi. Katar, daha önce Hamas üyelerinin 90 milyon dolar tutarındaki 6 aylık maaşlarını ödemeyi üstlenmişti. Ödemenin ilk 15 milyon dolarını İbadi kendi Gazze’ ye getirmişti. Burada önemli olan nokta ise bu ödemelerin BM ve Mısır'ın arabuluculuğunda Hamas ile İsrail arasında kalıcı bir anlaşma sağlanması için dolaylı görüşmelerin sonucunda varılan ittifak ile ödeniyor olmasıdır.

ABD'nin Gazze'yi kontrol eden  Hamas'ın kınanmasını isteyen karar tasarısı geçen Perşembe Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda ele alındı; yeterli oy sağlanamadığı için reddedildi.

ABD'nin BM Genel Kurulu'na getirdiği tasarıya 87 ülke destek verirken 57 ülke karşı çıktı, 33 ülke ise çekimser kaldı. ABD'nin Hamas'ın kınanmasını isteyen ve iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısı, onaylanması için gereken 3'te 2 çoğunluğa ulaşamadığı için kabul edilmedi. Tasarı oylanmadan önce oylama yöntemlerinin tartışıldığı BM Genel Kurulu'nda,  ABD’ nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi Nikki Haley, tasarının 3'te 2 çoğunluk yerine salt çoğunlukla kabul edilmesini talep etti ancak  oylamaya sunulan bu talebi kabul görmedi. Son dakika kural değişikliği talebi aslında tasarının başarısızlığının da işareti olarak değerlendirilebilir.

Haley’ in görevindeki başarısızlığını altını çizen bu son oylama muhtemelen Haley’ in bu görevdeki son önemli faaliyetlerinden olacak. Yıl sonunda görevinden ayrılacak Haley, dünya kamuoyunda İsrail korumaya yönelik yaptığı sert çıkışlarla hatırlanıyor. Başarızlığının diğer bir aktörü ise Arap devletlerine Filistin ile olan bağlarını koparmak için baskı yapan ve bunda kısmen de olsa başarısız olan Trump yönetimi. Trump başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkeleriyle çok yakın siyasi ve ekonomik ilişkilere sahip; fakat Arap devletlerinin BM İsraile karşı kullandıkları oyları engellemek için yeterli etkiye sahip görünmüyor. Yine de bütün Arap devletleri son HAMAS oylamasında hayır oyu kullansada, birçoğu son zamanlarda İsrail ile ilişkileri yumuşatmış olduğu görülüyor

İsrail ordusu, Lübnan sınır hattında başlatılan Kuzey Kalkanı Operasyonu kapsamında Hizbullah’a ait geçmişte İsrail vatandaşlarını rehin almak için kullanılmış yeni bir tünelinin keşfedildiğini, daha sonra da tünelin patlatılarak kullanılamaz hale getirildiğini ve kontrol altına alındığını öne sürdü.

İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Conricus, yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun yaklaşık 200 metre uzunluğunda 40 metre kadar İsrail toprklarının içini ulaşan bir tünel keşfettiğini söyledi. Conricus, tünellerin İsrail’ in kuzey Celile bölgesini gelecek bir çatişmada işgal etme planının bir parçası olduğunu iddia etti. Hizbullah ise henüz İsrail’ i doğrulayan bir açıklama yapmadı.

Tel Aviv Universitesi’ nin yaptığı bir ankete göre, İsrailli Yahudiler’ in % 76’ sı Netanyahu Yönetimi’ nin Hamas ile ilişkilerde başarısız olduğuna inaniyor; bu oran İsrailli Araplarda %82 ‘lere çıkıyor. Netanyahu yönetiminin HAMAS’ a yönelik ateşkes ve operasyon yapmama kararını ise İsrailli Yahudiler’ in %48 ‘i tarafından yanlış bulunurken, İsrailli Arapların %70 ‘i kararı destekliyor.

Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın istifasını ardından Netanyahu’ nun Savunma Bakanlığı görevini de üstlenme kararının ardından,  İsrailli Yahudiler ve Araplar’ ın %55’ i Netanyahu için bunun ağır bir yük olacağı ve Netanyahu’ nun güvenlik konularını yeterince idare edemeyeceğini düşünüyor; yanlış bir hareket olarak görüyor. Buna ragmen İsrailli Yahudiler’ in %46’ sı Netanyahu’yu diğer politikacılara nazaran Başbakan olarak görmeyi tercih ediyor. Netanyahu’ ya en yakın aday ise İsrailli Yahudilerin %39’ unun Başbakan olarak görmek eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz. Benny Gantz ise bu göreve talip olduğuna dair bir açıklama yapmadı.

 Tel Aviv tarafından yürütülen Barış Endeksi 1994’den beri aylık olarak telefon anketlerini yayımlıyor. Bu haberler de bu Barış Endeksi’nin bu ayki raporlarına dayanmaktadır.