İsrail Gündemi: 7-13 Ocak 2019

1.Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), İsrail’in Suriye’ye çok sayıda füze saldırısında bulunduğunu açıkladı. Suriye Arap Haber Ajansı (SANA)’ na göre, İsrail’in Suriye’ye çok sayıda füze saldırısında bulunduğunu; çoğunun önlenmesine karşın, yalnızca bir füzenin Şam Havaalanındaki depolardan birine isabet ettiğini duyurdu. Ajans, Suriye Ulaştırma Bakanlığı’ndan bir kaynağa dayandırarak verdiği haberde, Şam Uluslararası Havalimanı’ndaki hava trafiğinin saldırılardan etkilenmediğini yazdı. Suriye rejimi ise İsrail'in düzenlediği hava saldırıları için ABD yönetimini suçlyarak, saldırıların ABD koruması sayesinde gerçekleştiğini söyledi. 

2.İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarıyla birlikte Polonya'nın başkenti Varşova’ da düzenlenecek İran karşıtı zirveye davet edildi. İsrail’deki Kanal 10 televizyonunun haberine göre, İsrail Dış İlişkileri Bakanı olarak da görev yapan Başbakan Binyamin Netanyahu iki hafta önce Pompeo tarafından Varşova'da düzenlenecek İran karşıtı zirveye davet edildi. Netanyahu’ nun zirveye katılması bekleniyor.

Arap ülkelerinin İsrail'le normalleşme süreci yapılan karşılıklı açıklamalar ziyaretlerle, toplantılarla hızla devam ettiği görülüyor. Filistin konusunda herhangi bir siyasi kazanım sağlanmazken; hatta konu hakkında herhangi bir diplomatik adım bile atılmamışken, İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki yakınlaşmanın bu hızla devam etmesi orta ve uzun vadede bölgedeki dengeleri değiştirebilir. Bu ülkelerin tamamının İran karşıtlığı da ilişkilerin yeni ortaklıklarla da devam etmesine olanak sağlıyor.

3.İsrail Ordusu, Lübnan sınır hattında başlatılan Kuzey Kalkanı Operasyonu kapsamında Hizbullah'a ait 6. tünelin bulunduğunu açıkladı. İsrail Ordu Sözcüsü Ronen Manelis  tarafından yapılan açıklamada, 55 metre derinliğindeki tünelin operasyonların başından beri bulunan en derin tünel olduğu açıklandı. İsrail ordusu, altıncı tünelin bulunmasıyla da operasyonun sona erdiğini duyurdu.

İsrail Ordusu daha önce Lübnan sınırında Hizbullah’a ait 5 tünelin keşfedildiğini ve tünellerin imha edildiğini açıklamıştı. İsrail 4 Aralık’ta Lübnan sınırındaki Hizbullah’a ait tünelleri yok etmek için ‘Kuzey Kalkanı’ adı altında askeri bir operasyon başlattığını duyurmuştu.

4.Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle hakkında soruşturma yürütülen İsrail Başbakanı Netanyahu'nun oğlu Yair Netanyahu, söz konusu soruşturmaları Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimiyle kıyasladı. Hadashot News'in haberine göre Yair Netanyahu, kendisinin de adının geçtiği yolsuzluk soruşturmaları hakkında sosyal medya hesabından yaptığı ve kısa süre sonra sildiği paylaşımda, babasına karşı yapılan soruşturmaları darbeye benzeterek, “Türkiye'de tankları sokağa çıkartıyorlar, burada ise savcılığı kontrol ediyorlar" ifadelerini kullandı.