Körfez Gündemi: 10-16 Haziran 2019

Körfez Ülkeleri Genel
Hafta içinde Körfez’de gerginlikler yeni saldırılarla tırmanmaya devam etti. Mayıs ayında Suudi Arabistan ve BEA’ye ait petrol tesislerine düzenlenen saldırıların ardından, iki petrol tankeri daha Umman Körfezi’nde saldırıya uğradı. Japonya’nın The Kokuka Courageous adlı petrol tankeri Suudi Arabistan’dan Singapur’a doğru yol alırken, Norveç’in The Front Altair isimli petrol tankeri ise BAE’den Tayvan’a ilerlerken saldırıya uğradı. Saldırıların ilk sonuçlarından birisi hem Brent tipi petrolün hem de Amerikan ham petrolünün fiyatlarının yüzde 4 oranında artmasıydı. Bölgede bulunan ABD donanmasının ilgili kuvvetleri gerekli yardımı sağlamak ve olayı araştırmak için olay yerlerine intikal etti.

Suudi Arabistan
Husilerin Suudi Arabistan’a saldırılarının arttığı bir dönemde, 11 Haziran tarihinde devlet televizyonu, Suudi Arabistan’ın güneybatısındaki Khamis Mushait şehrini hedef alan iki SİHA’nın engellendiğini duyurdu. SİHA’ların herhangi bir zarar veya can kaybına neden olmadığı bildirildi. Husi destekçisi Al-Masirah televizyonu SİHA’ların Khamis Mushait şehrinde bulunan King Khalid hava üssünün hedef aldığını bildirdi. Şehre yapılan fakat başarısız olan saldırı, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Yemen’in kuzeyindeki Hajjah bölgesinde Husi bölgelerine hava saldırılarının arttığı bir zamanda yapıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri
Almanya’dan ithal edilen silahların BAE tarafından Yemen’de kullanılması ağır eleştirilere maruz kalmıştı. Buna rağmen, Almanya ve BAE tarafından Berlin’de düzenlenen bir toplantıda iki ülke arasında silah ticaretinin artarak devam edeceği bildirildi. Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid ve Alman Başbakanı Angela Merkel’in üzerinde anlaştığı konular arasında silah ticareti de bulunuyor. Muhammed bin Zayid, Almanya ve BAE arasındaki ticaretin son 15 yıl içerisinde 3 milyar dolar seviyesinden 14 milyar dolar seviyesine yükseldiğini belirtti.

Intercept’in aktardığı bilgiye göre BAE, ABD dış politikasını etkileyebilmek için Trump’ın Beyaz Saray’daki aktiviteleri esnasında bir işadamı yoluyla casusluk faaliyetleri yürüttü. Eskiden pilotluk yapan işadamı Raşid el-Melik’in bu planın ortasında olduğu belirtildi. Robert Mueller soruşturması kapsamında oynadığı “yasadışı nüfuz yollarındaki rolü” sebebiyle El-Melik’in görüşleri alındı. Intercept el-Melik’in 2017 yılı boyunca BAE’ye hizmet ettiğini iddia etti. El-Melik’in bilgiye ulaşmak istediği konular arasında Trump yönetiminin Müslüman Kardeşler’e yönelik politikası, Körfez krizine yönelik arabuluculuk çabaları gibi konular yer alıyor.

İsrail’de İbranice yayınlanan Maariv gazetesi, İsrail ve BAE arasında 20 yıl önce başlayan yoğun ilişkilere dair detaylara yer verdi. Resmi ilişkileri bulunmayan iki ülke arasında daha çok silah anlaşmaları ve teknoloji anlaşmaları yapılıyor. Gazetede ayrıca, Amerikan teknolojisine dayalı ürünlerin BAE’ye satışı konusunda Trump’ın İsrail’e onay verdiği de belirtildi.

BAE ile Yemen arasında, Aden’de bir elektrik santrali yapılması için anlaşma imzalandı. Elektrik santralinin yapılması için 100 milyon dolar harcanması bekleniyor. Özellikle yaz aylarında Yemen’de sıklıkla elektrik kesintileri ve sorunlar meydana geliyor.

BAE’de, daha önce tutuklanmış ve salıverilme süreleri geçmiş olan dokuz aktivistin halen süresiz olarak gözaltında olduğu belirtildi. Londra merkezli “Özgürlük İçin Uluslararası Mücadele (International Campaign for Freedom) örgütünün verdiği bilgiye göre, en az dokuz eylemci, salıverilme tarihleri geçmiş olmasına rağmen el-Razeen hapishanesi içerisinde bir danışma servisinde alıkonuluyor.

Defensenews, BAE’nin on yedi aydır devam eden müzakereler sonucunda 750 milyon avro karşılığında iki Gowing korveti alınması konusunda France Naval Group ile anlaşma yaptığını duyurdu. Gowing korvetlerinin Abu Dabi tarafından alınacağı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2017 yılında Abu Dabi’ye yaptığı bir ziyaret sırasında resmi olarak duyurulmuştu. Söz konusu anlaşma dahilinde, Naval Group BAE’ye ilk defa bir ürün satmış oldu.

Yemen
Husi milisleri Jizan Askeri Havaalanı’nda Suudi Arabistan İHA’larının bulunduğu bir depoya saldırı gerçekleştirdiklerini bildirdi. Husi destekçisi Al-Masirah televizyonunun aktardığı bilgiye göre saldırlar sırasında bir Suudi askeri ve dört “paralı asker” öldürüldü.

Husi milisler Jizan Havaalanı saldırısından sonra, Suudi Arabistan’ın güneybatısında bulunan Abha Havaalanına bir füze saldırısı daha gerçekleştirdi. Abha havaalanı Yemen sınırına yaklaşık 200 km uzaklıkta bulunuyor. Saldırıda 26 kişinin yaralandığı duyuruldu.

Katar-Bahreyn
ABD’de Kentucky’nin Cumhuriyetçi senatörü Rand Paul, Bahreyn’in ABD’den 750 milyon dolar karşılığında alacağı güdümlü bombaların ve havadan-yere güdümlü füzelerin satışını ve Katar’ın 3 milyar dolar karşılığında alacağı Apache Attack helikopterleri ile Hellfire füzelerinin satışlarının durdurulması için senatoya öneri verdi. Fakat öneri senatodan geçmedi.

Umman
Umman Dışişleri Bakanlığı’na dayandırılan kaynakta, Yemen’de çatışmaların şiddetinin artmasından ve Suudi Arabistan’ın Abha Havalimanında meydana gelen saldırıdan duyulan endişe dile getirildi. Ayrıca, Umman Körfezi’nde saldırıya uğrayan iki petrol tankerinin kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Umman iki donanma gemisinin ve bir keşif uçağının gönderildiği belirtildi.

Kuveyt
Son altı yılın verilerine göre Kuveyt’te işsiz vatandaş sayısı 14,200 kişi azaldı. 2013 yılında 19, 218 kişi olan işsiz sayısı 2019 yılında sadece 5,000. İşsiz sayısındaki düşüş, hükümetin hem kamu hem de özel sektörde Kuveyt vatandaşlarını istihdam etme politikasından kaynaklanıyor.