Körfez Gündemi: 16-22 Aralık 2019

Suudi Arabistan
Suudi Arabistan, Riyad’da bir müzik festivali düzenledi. Festivale birçok ünlü isim davet edildi. Muhammed bin Selman’ın sekülerleşme projesi olarak görülen PR çalışmalarına Suudi Arabistan’ın birçok kesiminden tepkiler geldi.

Sosyal medyada Suudi Arabistan propagandası yayan hesaplar kapatılmaya devam ediliyor. Twitter, propaganda yaptıkları gerekçesiyle Suudi Arabistan menşeli 88 bin hesabı kapattı. Twitter yetkililerince yapılan açıklamada hesapların büyük bölümünün Suudi Arabistan’da yer alan bir özel şirket tarafından yönlendirildiği belirtildi. Twitter, yakın zamanda benzer gerekçelerle Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir çok hesabı da kapattığını bildirmişti.

Suriye’de YPG/PKK terör örgütünün elindeki Ömer petrol sahasında çalışan Suudi uzmanları korumak ve petrol işlemleri gerçekleştirmek için 30 Tırlık araç-gereç bölgeye giriş yaptı. Bölgede Suudi milli petrol şirketi Aramco’nun çalışanlarını korumak üzere Suudi Arabistan askerleri de görevlendirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri
Körfez ülkeleri ve İsrail arasındaki ilişkiler konusunda önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bir İsrail askerinin Suudi Arabistan bayrağı açması ve “Suudi Arabistan ile düşman değiliz” sloganları atması sonrası, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid, haftalık bir Amerikan dergisinde yayınlanan “İslam’ın Reformu: Ortadoğu’da bir Arap-İsrail ittifakı şekilleniyor” isimli makaleye twitter hesabı üzerinden gönderme yaptı. Resmi diplomatik ilişkilerinin bulunmadığı İsrail ile stratejik ve pragmatik ilişkilerini günden güne geliştiren Suudi Arabistan ve BAE’nin son gelişme ile birlikte Arap halklarından tepki topladıkları da bilinmektedir.

Katar
Malezya başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen 2019 zirvesinde konuşma yapan Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani, Katar’ın ihtiyaç halindeki ülkelere koşulsuz yardım yaptığını söyledi. Emir, İslam dünyasındaki sorunların müsebbibi olarak sadece dış müdahalelerin görülmesinin siyasi yetersizlik olduğunu belirtti.

Körfez krizinin çözümüne dair adımlar atılmaya devam edilirken Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sisi, ambargocu ülkelerin Katar’a yönelik pozisyonunun değişmediğini vurguladı. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn’in Doha’da düzenlenen Körfez Uluslararası Kupası’na katılmaları ve ardından KİK toplantısı ile birlikte Katar Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları karşılıklı adımlar olarak görülmüştü.

Katar 2020 bütçesini 58 milyar dolar olarak açıkladı. Bütçede büyük bir altyapı projesi ve 2022 Dünya Kupası için bir takım tesisler planlanıyor. Katar 2020 yılı için petrol fiyatları beklentisini varil başına 55 dolarda tuttu.

Kuveyt
Kuveyt ve Suudi Arabistan arasındaki Tarafsız Bölge konusunda gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kuveyt Petrol Bakanı, Suudi Arabistan ile Tarafsız Bölge konusunun 2019 yılının sonuna kadar çözüleceğini umduğunu söyledi. Söz konusu bölgeden günlük 500,000 varil petrol üretimi yapılabiliyor. Diplomatik kaynaklar iki ülke arasında bir anlaşmanın imzalanacağını belirtmektedir. Ekim ayında, Kuveyt Dışişleri Bakanı yardımcısı Halit el-Carullah da olumlu görüşmelerin gerçekleştirileceğini belirtmişti.