Körfez Gündemi: 19-25 Ağustos 2019

Suudi Arabistan
Sudan’da Ömer el-Beşir’in yargılanması sırasında savcılar Ömer el-Beşir’in Suudi Arabistan’dan 90 milyon dolar ödeme aldığını iddia etti. General Ahmet Ali’nin ifadesinde ise Ömer el-Beşir’in bu iddiayı doğruladığı belirtildi. El-Beşir’in evinde en az 7.8 milyon Euro bulunmuştu. Savcılar ayrıca el-Beşir’in 2015 yılında ölen Suudi Arabistan Kralı Abdullah’tan da farklı zamanlarda 35 artı 30 milyon dolar aldığını iddia etti. Fakat el-Beşir söz konusu ödemelerin kendisinin harcamakla yükümlü olduğu devlet bütçesine dahil olduğunu belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri
Hindistan Başbakanı Narendra Modi bu hafta içerisined Fransa, BAE ve Bahreyn’i içeren bir resmi ziyaret turuna çıktı. Son günlerde Modi, uluslararası toplum tarafından %45’ine sahip olduğu Keşmir bölgesi ile ilgili önemli kararlar alması hasebiyle eleştirilmekteydi. Modi’nin, Keşmir’deki Müslüman nüfusun kendi kendini yönetme hakkının elinden alınması sonrasında BAE ve Bahreyn gibi Müslüman ülkeler tarafından kabul edilmesi eleştirildi. Abu Dabi ziyareti sırasında Muhammed bin Zayid, Hindistan Başbakanı Modi’ye ülkenin en üstün sivil ödülü olan “Order of Zayed” nişanını verdi.

Katar
Katar, Somali’nin Hobyo limanının inşaatına başladı.  Hobyo limanı Somali’nin en doğusunda yer alan Bab’ül Mendep’e yakın bir bölge olması hasebiyle uluslararası piyasalara erişimi olan bölgede yer alıyor. Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı ile Somalili mevkidaşının düzenlediği ortak basın toplantısında inşaat çalışmalarının başladığı bilgisi verildi. Hobyo limanının inşaatı Katar ve Somali arasında geçtiğimiz Aralık ayında imzalanan anlaşmalara dayanmaktadır.

ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin yaptığı açıklamaya göre, Hafta içinde Katar’ın LNG ihracatı konusunda dünyadaki lider pozisyonunu yakın zamanda Avustralya’ya kaptırabileceği ileri sürüldü. Kasım 2018 ve Nisan 2019 aylarında, Avustralya Katar’dan daha fazla LNG ihracatı yapması nedeniyle Avustralya’nın lider pozisyona ulaşacağı düşünülüyor.

Sudan’da sivil siyasete geçiş sözleşmesi nedeniyle düzenlenen Katar, Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sultan bin Saad el-Muraikhi başkanlığında katıldı. Katar, Sudan’da Anayasal Bildiri’nin imzalanmasında etkileri olan Afrika Birliği ve Etiyopya’nın gösterdiği çabaları tebrik etti.

Katar, Çin’in Uygurlara yönelik politikalarını destekleyen mektuba yaptığı katkıdan vazgeçtiğine dair bir açıklamayı Birleşmiş Milletler’e bildirdi. Geçen ay 37 ülke Çin’in bu konudaki politikalarına destek mektubu yayınlamıştı. Katar, söz konusu mektuptaki desteğini çektiğini 18 temmuz içerisinde hazırladığı bir metin ile birlikte BM’ye bildirdi.

Kuveyt
Kuveyt resmi haber ajansları Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmet el-Sabah’ın sebebi açıklanmayan bir sağlık sorunu yaşadığını fakat durumunun iyiye gittiğini duyurdu. 90 yaşındaki Kuveyt Emiri’ne diğer Körfez ülkelerinden geçmiş olsun mesajları iletildi.

Yemen
Yemen’de Husilerin kontrolünde olan başkent Sana’a nın güney doğusundaki Dhamar bölgesi hava sahasında ABD MQ9 tipi bir İHA Husiler tarafından düşürüldü. Konu ile ilgili olarak ABD’li yetkililer İran’ı suçladılar. ABD, Yemen’deki Arap Yarımadası El Kaidesi hedeflerine yönelik İHA saldırıları gerçekleştiriyor.

Umman
Temmuz ayında Umman’ın ham petrol üretimi yaklaşık 30 milyon varile yükseldi. Temmuz ayında günlük ortalama 970.000 varil petrol üreten Umman, bu ay içerisinde ürettiği petrol miktarının 21 milyon (günlük 688.000) varil kadarını ihraç etti. Umman’dan petrol ithal eden ülkelerin başında; Çin, Hindistan, Kore, Japonya ve Tanzanya geldi.

Umman İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, 2018 yılında Umman 3.2 milyon turist tarafından ziyaret edildi. 2017 yılına göre söz konusu 3.2 milyonluk gösterge, %32’lik bir artışı simgelemektedir.

Sudan’ın başkenti Hartum’da yetkilerin sivil otoriteye devrini öngören Anayasal Bildiri’nin imzalandığı törene, Umman Dışişleri Bakanlığı da bir temsilci gönderdi. Diplomasi Müsteşarı Şeyh Halife bin Ali el-Harthy, Sudan’da Umman heyetine başkanlık etti.

2017-2018 yıllarında, Umman ve Hindistan arasındaki ticaret hacmi 6.7 milyar dolar seviyesine yükseldi. Hindistan ve Umman savunma sanayii, uzay, nükleer enerji, bilgi teknolojileri, bioteknoloji ve ilaç sanayii alanında işbirliği yapmaktadır.

Bahreyn
Denizyollarının güvenliğini sağlamak için ABD liderliğinde oluşturulması düşünülen uluslararası deniz koalisyonuna katılacağını açıklayan ilk Körfez ülkesi Bahreyn oldu. Bahreyn Kralı, ülkesinin uluslararası deniz koalisyonuna katılacağını ABD’nin bölgeden sorumlu Generali Frank McKenzie ile bir görüşme gerçekleştirdiği sırada açıkladı. General McKenzie Bahreyn’in deniz koalisyonuna katılma kararını ilgi ile karşıladıklarını açıklarken, Bahreyn’in nasıl bir katkıda bulunacağı konusu henüz netlik kazanmadı. Avrupa ve Körfez ülkeleri gibi aktörler nezdinde çok yüksek bir ilgi ile karşılanmayan uluslararası deniz koalisyonu fikrinin gitgide daha somut hale gelmeye başladığını belirten ABD Savunma Bakanı Mark Esper, bir çok ülkenin de yakın zamanda katılımını açıklayacağını umduğunu belirtti.