Körfez Gündemi: 20-26 Mayıs 2019

Suudi Arabistan
Suudi Arabistan’ın Ramazan ayından sonra üç akademisyeni idam edeceği rapor edildi. Şeyh Selman el-Awdah, Awad el-Qarni ve Ali el-Omari’nin terörizm suçlamaları sebebiyle idam edileceği belirtildi. Akademisyenlerden el-Awdah, BM tarafından ilerici ve reformcu olarak adlandırılırken, al-Qarni’nin bir vaiz ve al-Omari’nin de tanınan bir televizyoncu olduğu biliniyor. Geçen haftalarda da 37 kişiyi idam eden Suudi Arabistan’ın insan hakları ihlallerine karşı güçlü bir uluslararası toplum eleştirisi var.

Fransa’nın Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a sattığı askeri teçhizatın Yemen’de kullanıldığına ilişkin belgeleri yayınlayan gazeteciler Fransa’da istihbarat teşkilatı tarafından sorgulandı. Askeri teçhizat arasında lazer hedefleme teknolojisine sahip savaş uçakları, tanklar, helikopterler ve uzun menzilli topçu roketlerinin yer aldığı belirtiliyor. Fransız Savunma Bakanı Florence Parly ise kendisine bu yönde bir bilgi ulaşmadığını söyleyerek yalanlamıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri
Trump yönetimi, BAE ve Suudi Arabistan’a silah satışını gerçekleştirebilmek için gerekli olan Kongre onayını almaksızın bu işlemleri tamamlayacağını bildirdi. Kongre onayı gerektiren silah satışları, Trump yönetimi tarafından acil durum yetkisi dahilinde değerlendirildi. Böylece, ABD, son dönemde gerçekleştirdiği, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ı kapsayan silah satışı anlaşmaları için Kongre onayını almayacak. Bir süredir ABD Kongresi’nde BAE ve Suudi Arabistan’ın müdahil oldukları Yemen savaşındaki rolleri sebebiyle ABD’nin bu ülkeler ile  askeri ilişkilerini sonlandırılması isteniyor. Fakat Trump yönetimi, söz konusu iki ülke ile değeri 8 milyar doları bulan silah anlaşmaları imzaladı.

Katar
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Körfez’de petrol pompa istasyonlarına ve dört gemiye saldırı düzenlenmesinden sonra Körfez ülkeleri arasında acil toplantı çağrısında bulundu. Fakat Katar, toplantılara dair bir davet almadı. Suudi Arabistan ve Katar arasındaki anlaşmazlıkla ilgili olarak, Suudi Arabistan’ın Dışişleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cübeyr ve Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lolwah Al-Khater tarafların birbirlerini suçladığı açıklamalar yapıldı.

Yemen
Husiler son günlerde, insansız hava araçları ile yaptıkları saldırıları artırdı. Petrol pompa istasyonlarına yapılan saldırıdan sonra, Suudi Arabistan-Yemen sınırında yer alan Najran havaalanında yer alan silah depolarından biri vuruldu. Patlama sonrasında depoda yangın çıktı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de, 300 kadar askeri hedefe saldırılacağını bildirmişti. Husiler büyük kentleri ve altyapı tesislerini hedef almaktan kaçınıyor. Husiler, geçen Haziran ayından bu yana Riyad’a yönelik saldırı düzenlemedi.

Kuveyt
Kuveyt Dışişleri Bakanı Yardımcısı Halid Carullah, her ne kadar bölgesel düzeyde gerginliğin arttığı günlerden geçilse de, Körfez ülkelerinin küresel piyasalara petrol arz etme konusunda ortak bir tutum sergilediğini söyledi. Kuveyt’in ve Körfez İşbirliği Konseyi üye ülkelerinin petrol tankerlerinin seyrüsefer güvenliğini sağlamak için işbirliği yaptığını belirten Carullah, ayrıca Kuveyt’in ABD ile de sıkı iletişim halinde olduğunu belirtti.

Bahreyn
Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife hafta içerisinde BAE’yi ziyaret etti. Bahreyn Kralı’nı Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid karşıladı. Bir çok üst düzey görevlinin de bulunduğu görüşmede iki ülke arası ilişkiler konuşuldu.

Umman
Umman Dışişleri Bakanlığı, diğer taraflar ile birlikte Umman’ın, ABD ve İran arasındaki gerginliği yumuşatmaya çalıştığını açıkladı. Umman’da Dışişlerinden Sorumlu Bakan Yusuf bin Alawi bin Abdullah’ın pazartesi günü İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüşmüştü.