Körfez Gündemi: 22-28 Nisan 2019

Suudi Arabistan
İran’a yönelik yaptırım sürecine dair gelişmeler Suudi Arabistan ilgiyle takip ediliyor. Donald Trump, İran’a uygulanan yaptırımlar çerçevesinde daha önceden sağlanan muafiyetlerin uzatılmayacağını açıklamıştı. Muafiyetlerin uzatılmayacağı, muafiyetten yararlanan ülkelerin İran’dan petrol alımlarını 1 Mayıs 2019 tarihine kadar durdurmalarını, aksi halde yaptırımlara uğrayacakları anlamına geliyor. Dışişleri Bakanı İbrahim Al-Assaf tarafından Trump’ın bu kararına destek verildiği de ifade edildi. Suudi Arabistan, sürecin başında İran’a uygulanan yaptırımlar sebebiyle daralan petrol arzını artırma sözü vermişti.

Suudi Arabistan’da terörizm ile ilgili suçlara karışmış olmak sebebiyle 37 kişi idam edildi. İnfazlar Suudi Arabistan’ın Riyad, Mekke, Medine ve Doğu Bölgesi’nde gerçekleştirildi. Suudi Arabistan’ın bu kararına uluslararası toplumun çeşitli kuruluşlarından tepkiler gecikmedi.

Birleşik Arap Emirlikleri
Birleşik Arap Emirlikleri’nin iki casusu Millî İstihbarat Teşkilâtı ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün ortak operasyonu ile yakalanıp, İstanbul’da gözaltına alındı ve çıkarıldıkları mahkemece tutuklandılar. Ajanların Birleşik Arap Emirlikleri için çalıştığı doğrulandı. Türkiye’ye geldiklerinde ilk önce Esenyurt’ta ikamet eden casuslar, Mevlâna Mahallesi’ne yerleştiler. Birisinin Tümgeneral olduğu saptanan casusların İstanbul’a Bulgaristan’dan geldikleri saptandı. Pazartesi günü gözaltına alınan iki kişinin BAE adına casusluk yaptıklarını kabul ettikleri ve tutuklanma talebiyle İstanbul 2. Sulh Mahkemesi’ne sevk edildikleri bildirildi. Mahkeme ajanların tutuklanmasına karar verdi. Olayın üzerinden bir hafta geçmesine rağmen, BAE’nin Türkiye ile konu ile ilgili olarak ne Büyükelçilik, Konsolosluk ne de Dışişleri Bakanlığı nezdinde bir teması bulunuyor. Kişilerin Muhammed Dahlan’a yakın oldukları belirlendi. Ajanlardan S.S.’nın Lübnan’da suikast ve bomba eğitimi aldığı, Z.Y.H’nin ise yardımcısı olduğu ortaya çıktı. Ajanların Filistin pasaportu taşıdığı söyleniyor.

Libya’nın başkenti Trablus’a saldıran General Halife Hafter’e aktif destek vermeye başlayan Birleşik Arap Emirlikleri, insansız hava araçları ile bombardıman yaptı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Libya’da sahip olduğu el-Hadim hava üssünde konuşlu Wing Loong model insansız hava araçları ile önceki gece Trablus’a hava saldırısı düzenlediği hem yerel kaynaklar hem de Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından doğrulandı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2016 ve 2017 yıllarında Derne ve Bingazi’ye yaptığı saldırılarda binlerce sivil hayatını kaybetmiş ve yerinden edilmişti. BM raporlarında açıklandığı üzere 2014 yılından itibaren Libya’da General Hafter ve kendisine bağlı kuvvetler Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır tarafından destekleniyor. Birleşik Arap Emirlikleri 2016 yılında al-Khadim hava üssünde bir insansız hava aracı tesisi kurmuştu. Hafter’in ordusuna bağlı güçlerin uçakları gece uçacak kapasitede olmadığı için insansız hava araçlarının kullanıldığı düşünülüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde dünyanın ilk Olanaklar Bakanlığı kuruldu. Herhangi bir bakanın atanmayacağı ve görevin kabinenin tamamı tarafından üstlenileceği bakanlık, diğer bakanlıklar ve devlet dairelerinde davranış bilimleri birimi olarak hizmet verecek. Daha sonra ise bakanlığın, hükümet birimlerinin dışındaki bireylerin çalışma performansını puanlama ve ödüllendirme sistemine göre faaliyet göstereceği belirtildi.
 

Katar
Sekiz yıl sonra, Qatar Airways’in Suriye hava sahasını kullanarak uçuşlar yapmasına izin verildi. Suriye Ulaştırma Bakanı, Katar Sivil Havacılık Otoritesi’nin talebine cevaben bu kararın alındığını belirtti.

Kuveyt
Kuveyt’in Ekonomik ve Sosyal Kalkınma için Arap Fonu Sudan ile 200 milyon dolarlık kredi konusunda anlaştı. Kredi, Sudan’ın kalkınması için kullanılacak.

Kuveyt yetkilileri Moritanya’ya borç faizi konusunda muafiyet tanındığını yalanladı. Yetkililer borç faizi yerine yatırım olanaklarının sunulduğunu hatırlattı ve muafiyet haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Moritanya’nın Kuveyt’e yaklaşık 4 milyar dolar borcu olduğu belirtiliyor.

Yemen
Birleşmiş Milletlerin yayınladığı rapora göre Yemen’de 2019 yılının sonuna kadar 130 bin kişinin daha açlık, hastalık ve tıbbi kurumların yetersizliği sebebiyle hayatını kaybedebileceği öngörülüyor. Rapora göre savaş sebebiyle her 11 dakikada bir çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

Bahreyn
Bahreyn yetkilileri, halkın taleplerini yerine getirecekleri konusunda Sudan Askeri Geçiş Konseyi’ne güvendiklerini açıkladı.