Körfez Gündemi: 29 Ekim–4 Kasım 2018

Suudi Arabistan
Suudi Arabistan’ın Yemen’deki pozisyonu sebebiyle ABD Kongresi’nden eleştiriler gelmeye devam ediyor. Son günlerde Savunma Bakanı James Mattis ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo artık Yemen’de bir çözüme ulaşılması gerektiğini belirtti. Savunma Bakanı, muhaliflerin Yemen-Suudi Arabistan sınırından çekilmesini ve 30 gün içerisinde müzakerelere başlanmasını önerdi. Fakat Suudi Arabistan’ın kendisini İran-destekli Husi füzelerinden koruma hakkının olduğunu da ekledi. Dışişleri Bakanı da aynı şekilde, Suudi hava saldırılarının durması için öncelikle Husilerin Suudi Arabistan ve BAE’ye füze ile saldırmaktan vazgeçmeleri gerektiğini belirtti.

Perşembe günü Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Amerikan evanjelik kanaat önderleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede bulunan evanjelik kanaat önderlerinin İsrail ile de bağlantısı olduğu biliniyor. Eşine az rastlanır bu ziyaretin, Muhammed bin Selman’ın, reformcu görüntüsünü koruma çabaları olarak değerlendiriliyor. Evanjelik Hristiyanların bulunduğu delege ayrıca Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ve Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi ile de görüşmeler gerçekleştirdi. İran tehdidi karşısında İsrail ile ilişkilerini sıklaştıran Suudi Arabistan’ın diğer dinlerin temsilcilerini ağırlamasının da çok nadir görüldüğü vurgulanıyor.


Birleşik Arap Emirlikleri
İran’a karşı İsrail ve Körfez ülkelerinin son zamanlarda beraber hareket ettikleri biliniyor. Bu hafta içerisinde de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Umman’ı ziyaret ederken, İsrail’in bir grup bakanı ise BAE’ye ziyarette bulundu. İsrail ve BAE arasında diplomatik bir ilişki bulunmamasına rağmen, İsrailli bakanların ziyareti sırasında Abu Dabi’de düzenlenen bir spor etkinliği çerçevesinde İsrail milli marşı çalındı. Bu olay üzerine BAE’nin, Körfez’de İsrail milli marşını çalan ilk ülke olduğu belirtiliyor.

Rus Sberbank, Denizbank’ın BAE’nin Emirates NBD’ye satışının ertelendiğini belirtti. Satış için gerekli olan izinlerin halen alınamadığı bildiriliyor. Sberbank, 14.6 milyar lira karşılığında Denizbank’ın hisselerini BAE’nin Emirates NBD bankasına satmıştı.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı, BAE’ye araştırma yapmak için giden fakat casusluk suçlamasıyla tutuklanan doktora öğrencisi Matthew Hedges’in kefaletle geçici olarak salıverildiğini doğruladı. Matthew Hedges 5 Mayıs 2018 tarihinde Dubai Havalimanı’nda tutuklanmıştı. Bir hafta önce Çarşamba günü BAE Federal Temyiz Mahkemesi’ne çıkan Hedges, 21 Kasım tarihinde tekrar mahkemeye çıkacak.


Katar
Katar Savunma Bakanı Khalid Al-Attiyah ülkesinin savunma yeteneklerini iki katına çıkardığını ve herhangi bir askeri saldırıya karşı hazır olduklarını ifade etti. Savunma Bakanı ayrıca, Katar’ın müttefikleri olduğunu fakat Katar’ın herhangi bir durumda kendisini savunabileceğini de belirtti.


Kuveyt
Kuveyt’in yol ve ulaşımdan sorumlu kamu otoritesi, ülkenin yeni tren yolu inşaatı projesinin dizayn edilmesi için uluslararası danışman arıyor. Kurumun bu işlem için talep ettiği bütçe ise 59 milyon dolar olarak açıklandı. Kuveyt Finans Bakanlığı’nın bu talebe cevabı bekleniyor. Kuveyt’i diğer Körfez ülkelerine bağlaması planlanan 111 kilometrelik tren yolu inşaatının başlayacağı Ağustos ayında duyurulmuştu. Tren yolunun toplamda ise 3 trilyon dolarlık bir maliyetinin olacağı öngörülüyor.


Yemen
Suudi Arabistan – BAE liderliğindeki koalisyon, Yemen’in Hudeyde kentine 10,000 personelden oluşan yeni bir birlik sevk etti. 10,000 kişilik birliğe bu kez Sudan da personel gönderdi. Yeni bir birliğin bölgeye sevk edilmesinin ise Husilerden teslim alınan bölgelerin korunmasına yönelik yapılacak olan yeni harekat ile ilgili olduğu düşünülüyor.


Bahreyn
Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed El-Halife Mısır’ı da içermesi planlanan bir Körfez güvenlik ittifakının önümüzdeki yıl kurulacağını söyledi. Cumartesi günü Manama’da düzenlenen bir güvenlik konferansında konuşan Dışişleri Bakanı, Donald Trump tarafından da desteklenen Stratejik Ortadoğu İttifakı’nın (Middle East Strategic Alliance) Körfez bölgesinin istikrarının korunmasında önemli bir sütunu teşkil edeceğini belirtti.


Umman
Cuma günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu beklenmedik bir şekilde Umman’ı ziyaret ederek, Umman lideri Kabus bin Said ile bir görüşme gerçekleştirdi. 20 yıllık bir zaman dilimi içerisinde bir İsrail lideri ilk defa Umman’ı ziyaret ediyor. Görüşmede iki lider İran ve Filistin konuları üzerinde görüş alışverişinde bulundular. İki ülkenin ABD ile ilişkileri de görüşmede konuşulan konuların arasında yer aldı. Bilindiği gibi daha önce Umman, İsrail’in de etkisiyle ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekilmesini desteklemişti.