Kuzey Afrika Bülteni: 26 Haziran-6 Temmuz 2019

Cezayir
Cezayir’de protestolar 20 haftadır devam ediyor. Eski Devlet Başkanı Buteflika’nın yirmi yıl süren iktidarının ardından beşinci dönem için aday olmasıyla başlayan protesto gösterileri üzerine, Buteflika 2 Nisan’da istifa etmişti.  Cezayir Üst Meclisi Başkanı Bensalah, yeni bir seçim düzenlenene dek Devlet Başkanı seçilmiş, anayasada belirtilen süreye göre, seçimlerin 4 Temmuz’da düzenlenmesi planlanmıştı. Ancak Devlet Başkanlığı seçimleri için başvuran iki adayın da Anayasa Mahkemesi tarafından uygunsuz bulunması üzerine seçimler ertelenmişti. Geçici Devlet Balkanı Bensalah, seçimlerin nasıl düzenleneceğine ilişkin diyalog kurulması için çağrıda bulundu.

Fas
Fas’tan İspanya’ya deniz yoluyla geçişte Batı Akdeniz güzergahını kullanan göçmen ve mültecilerin sayısı, geçen yıla kıyasla %27.4 oranında azaldı. Fas’tan Avrupa’ya Akdeniz yoluyla ulaşmaya çalışırken hayatını kaybeden göçmen sayısı geçen yıl 294 iken bu yıl 202 olarak kaydedildi.

Libya
Hafter’in komutasındaki LNA kuvvetlerinin esir aldığı 6 Türk vatandaşı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun misilleme uyarısından kısa süre sonra serbest bırakıldı. Türkiye, Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni destekliyor ve Hafter’in başkenti ele geçirmek üzere düzenlediği operasyonu meşru hükümete bir ‘darbe girişimi’ olarak niteliyor. Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi Dr. Emrullah İşler, Hafter’in eylemlerinin radikalleşmeye vardığını açıklamıştı.

Rusya’ya ait "Foundation for National Values Protection" adlı kar amacı gütmeyen kuruluşun iki çalışanı, düzenlenmesi planlanan genel seçimlere ilişkin sürece müdahale iddiasıyla Libya’da tutuklandı. Kuruluşun başkanı, faaliyetlerinin gözlemleme ile sınırlı olduğunu öne sürdü.

Trablus harekatında stratejik bir öneme sahip olan Hafter’in kontrolündeki Giryan şehri, Trablus Hükümeti’nin komutasındaki askeri birliklerin kontrolüne geçti.  Bu gelişmeyle, Hafter’in emrindeki kuvvetlerin Trablus’a ilerleyişi durdu.

Hafter, Libya petrolünü ihraç etmekle yetkili tek kurumun NOC olduğunu belirterek, komutasındaki LNA’nın (Libyan National Army) ticari bir aktör olmadığını öne sürdü. Hafter, emrindeki kuvvetlerin, ülkenin ekonomik iyileşmesinde kritik öneme sahip olan petrol rafinerilerini korumaya devam edeceğini belirti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, üç ayda 1,000 kişinin hayatını kaybettiği ve 5000 kişinin yaralandığı Trablus’taki çatışmanın sona ermesi için ateşkes çağrısı yaptı ve Tajoura’daki göçmen merkezine yapılan hava saldırısını kınadı. LNA, saldırıyı düzenlediğine ilişkin iddiaları reddetti.  Göçmen merkezine düzenlenen hava saldırısında 6’sı çocuk olmak üzere 53 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Hafter’e bağlı kuvvetler, Trablus’un 80 km yakınındaki Tarhuna’da Trablus hükümeti’ni destekleyen taraflara ait bir L39 Albatros uçağının düşürüldüğünü ileri sürdü

Tunus 
Başkentte IŞİD’in üstlendiği iki saldırının ardından, Tunus’ta olağanüstü hal bir ay uzatıldı. Birleşik Krallık, Tunus’un turistik bölgelerinde terör saldırısı olasılığının yüksek olduğunu açıkladı.

Libya’nın Zuwara bölgesinden yola çıkan tekneler, Tunus açıklarında battı ve en az 82 göçmenin ölümüne neden oldu.