Kuzey Afrika Gündemi: 06-12 Mayıs 2019

Cezayir
Buteflika’nın istifasını izleyen ve Temmuz ayında seçimle sona erecek olan geçiş sürecinde yeni bir yönetim için protestolar sürerken, ordu Buteflika yandaşlarını yolsuzluk ve devlete karşı komplo kurma suçlarıyla yargılayarak bu kritik süreci atlatmaya çalışıyor. Protestocular, orduyu Geçiş dönemi Başkanı Bensalah’ı görevden almaya davet etmiş, ancak Genelkurmay Başkanı Salah bu konuda isteksiz davranmıştı.

Eski Devlet Başkanı Buteflika’nın kardeşi Said Buteflika ve iki eski istihbarat başkanı devlete karşı komplo kurma iddiasıyla tutuklandı.

Devlete bağlı A3 kanalının spikeri Abderrezak Siah, eski Başkan Buteflika’nın desteklenmesinde medyanın rolünü eleştirdiği için işten çıkarıldı. Siah, ‘halkın televizyonu, devletin ve yolsuzluğun kanalı değildir’ açıklamasıyla tüm basın çalışanlarını, basın özgürlüğü üzerindeki baskıyı protesto etmeye davet etti.

Tunus
Libya’dan Tunus’a hareket eden bir tekne Tunus açıklarında battı. Uluslararası Göç Kuruluşu’nun bu yılki en ölümcül deniz kazası olduğunu açıkladığı kazada 70 göçmen hayatını kaybetti.

Libya
BM Güvenlik Konseyi, Libya’da çatışmalar devam ederken ikinci kez bir araya geliyor. Önceki zirvede, Hafter’i destekleyen Fransa çatışmayı sonlandırmaya ilişkin yaptırım kararı alınmasına engel olmuştu. BM Libya Misyon Şefi Hasan Selame, Ramazan ayı için taraflar arasında ateşkes teklif etmiş, ancak bu teklif Hafter tarafından kabul edilmemişti.

Trablus’ta Serraç liderliğindeki GNA yönetimi, ABD Başkanı Trump’a Hafter’in destekçilerini durdurma çağrısı yaptı. Hafter’in destekçileri arasında Fransa, Mısır, BAE yer alıyor. Son dönemde, Hafter Trablus’u ele geçirmek adına harekete geçmiş, başkent yakınlarında haftalardır süren çatışmalarda binlerce kişi göç etmiş, 400 kişi hayatını kaybetmişti.

Moritanya
Dine hakaret gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılan ve dünya çapında insan hakları kuruluşlarını harekete geçiren Mohamed Cheikh Ould Mkhaitir’in ölüm cezası kaldırıldı. Yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan Mkhaitir’in hapis cezasının ne kadar süreceği belirsizliğini koruyor