Kuzey Afrika Gündemi: 13-18 Mayıs 2019

Cezayir
Protesto gösterilerinin yapıldığı, başkent Cezayir’in en büyük meydanı El Barid halka kapatıldı. Bu hamlenin arkasında ordunun olduğu öne sürüldü. Gösteriler başladığından bu yana ilk kez Pazar günü polis, yaklaşık 2000 protestocunun toplanmasına engel oldu.

Cezayir yargısı, Buteflika sonrası ülkenin önde gelen iş adamlarını ve politikacıları yolsuzluk ve devlete karşı komplo suçuyla yargılayan davalara devam ediyor. Anayasa Konseyi Eski Başkanı Tayip Belaiz, Blida’daki askeri mahkeme tarafından bazı siyasi isimlerle olan bağlantıları nedeniyle ifade vermeye çağrıldı.  Daha önce, Buteflika’ya yakınlıklarıyla bilinen eski Başbakan ve Finans Bakanı, yolsuzluk iddialarıyla ifade vermeye çağrılmış, Ali Haddad adlı iş adamı hapse atılmıştı.

Cezayir İşçi Partisi Başkanı Louisa Hanoune, Pazartesi günü devlete karşı komplo kurma suçundan tutuklanmıştı. Askeri mahkemede Hanoune’un salıverilmesine ilişkin yeni bir oturum düzenlenecek.

Libya
Libya’nın güneyini kontrol altında tutan Hafter liderliğindeki LNA kuvvetleri sözcüsü Ahmad al-Mismari, Türkiye’ye ait insansız hava araçlarının batıdaki hükümeti desteklemek üzere LNA kuvvetlerine saldırdığını öne sürdü. LNA tarafından saldırıya ilişkin resmi bir kanıt sunulmadı.

Uluslararası Af Örgütü, Trablus’ta devam eden silahlı çatışmalar sırasında yasa dışı bir şekilde yerleşim yerlerinin ve sivillerin hedef alındığını öne sürdü.  Af Örgütü, BM’ye Libya için silah ambargosu çağrısında bulundu.  

 Hafter liderliğindeki LNA, Cuma günü yeniden harekete geçti. Birkaç askeri koalisyondan oluşan GNA’nın askeri kuvvetleri bünyesindeki Misrata milislerinin, LNA yandaşı 180 kişiyi tutuklayarak alıkoyduğu öne sürülmüştü.

İtalya Başbakanı Conte, Hafter’le yaptığı görüşmede Libya’da olası insanlık krizinin önüne geçmek için siyasi bir uzlaşının şart olduğunu belirtti.

Fransa Devlet Başkanı Macron, GNA hükümeti lideri Serrac ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Hafter’le görüştü. Macron, geçen hafta taraflara ateşkes çağrısında bulunmuştu. Serrac, Macron’la görüşmesinden hemen sonra, aralarında Fransız enerji devi Total’in de bulunduğu 40 kuruluştan lisanslarını yenilemelerini ya da Libya’daki faaliyetlerini durdurmalarını talep etmişti.

Fas
Fas’tan İspanya’ya geçmeye çalışan göçmen ve mültecilerden 25,000’i engellendi. Fas, bu yıl yasa dışı göç faaliyetini %30 oranında azalttığını belirtti.

Fas’ta yetkili makamların, Ceza Kanunu hükümlerini Rif protestolarına ilişkin süreci haber yapan basın mensuplarını hapiste tutmak için suiistimal ettiği öne sürüldü. Hapiste tutulan gazeteciler, resmi akreditasyon olmadan bilgi ve görsel sağlama ve yorumlama gerekçesiyle cezaevinde tutuluyor.

Tunus
Tunus yetkili makamları, Birleşmiş Milletler bünyesinde silah ambargosu uzmanı ve diplomatik dokunulmazlığa sahip olan Kartas’ın salıverilmesine ilişkin resmi talebi reddetti. Tunus ve Alman vatandaşı olan Kartas, Libya’nın silah ambargosu üzerine görev yaparken tutuklanmıştı.