Mısır Gündemi: 4-10 Mart 2019

Geçtiğimiz hafta başında Sisi, Şarm eş-Şeyh’te ilk Arap- Avrupa Zirvesi kapsamında AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’i Mısır’da kabul etti. Sisi, Mısır’da AB yatırımlarını güçlendirme konusunda kendisini desteklediğini ifade etti.

Zirve sanılan aksine Mısır’ın çabaları ile değil Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un çabalarıyla gerçekleştirilmiştir. Zirveye Almanya’dan üst düzey katılım olmazken Fransa’dan hiç katılım olmamıştır. Bununla beraber AB’nin diğer ülkelerinden ciddi katılımların olması AB içerisinde genelde Ortadoğu’ya yönelik özelde ise Mısır’a yönelik farklı bakış açılarının tezahürü olmuştur.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları devreye sokmasıyla Ortadoğu'da yeni gelişmeler devreye girdi. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İran’dan gelecek doğrudan tehditlere karşı ordunun Basra Körfezi ülkelerine sevk edileceği söylendi. Mısır bu açıklamaları Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Kuveyt, Ürdün’le birlikte yürüttüğü Arap Kalkanı 1 adlı geniş kapsamlı askeri tatbikat sırasında gerçekleştirmiştir.

Bilindiği gibi Mısır Suudi Arabistan’ın uzun süredir talep etmesine karşın Körfez’e asker gönderme hususuna sıcak bakmadığını defaatle söylemiştir. Fakat ilk defa tatbikatlar bahanesi ile Körfeze Mısır askerleri gitmiştir. Bu askerlerin tatbikatlar sonrasında Körfezde konuşlanıp konuşlanmayacağı ise merak konusu olarak uluslararası kamuoyunun gündemini meşgul etmektedir.

Mısır Savunma Bakanı Muhammed Zeki ile Yunan mevkidaşı Evangelos Apostolakis savunma ve askeri alanlarda işbirliği görüşmeleri için bu hafta buluştular. İki ülke askeri alanda en son 2018’in kasım ayında ortak bir askeri tatbikatta yer almışlardı.

Doğu Akdeniz’de yeni gaz rezervlerinin bulunduğu bu günlerde bu ikilinin bir araya gelmesi akıllarda farklı soruları da beraberinde getirmiştir. Özelikle Mısır’ın kasım ayındaki tatbikatta Türkiye’yi tehdit etmesi ve yeni gaz rezervlerinin bulunmasından sonra savunma bakanlarının bir araya gelmesi önümüzdeki günlerde tansiyonun artacağının göstergesi olarak değerlendirilmektedir.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi, Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya gelerek bölgesel konular hakkında tartıştılar.

İki ülke açısından son dönemlerde özellikle komşuları Libya üzerinden görüşmeler sıklaştırılmaktadır. Libya’da son dönemlerde artan silahlı eylemlerin komşuları olumsuz etkilemesi bu ülkelerin sık sık bir araya gelmelerine sebep olmaktadır.