Atölye Çalışmaları

ORSAM & Divan Derneği MENA Atölyeleri

Google Takvime Ekle
 • Yer:Online
 • Eğitimciler:

 • Programın Amacı:
  Diplomasi, siyaset, tarih, coğrafya, münazara, hitabet, bölge uzmanlığı başta olmak üzere ülkemiz gençlerinin gelişmesine katkı sağlayacak atölye çalışmaları, yurt içi ve yurt dışı saha çalışmaları, gözlem, mülakat, resmi kurum ziyaretler vb. faaliyetlerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

  MENA Atölyeleri eğitimler ve faaliyetler aracılığıyla gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak, onların nitelikli bireyler ve aktif vatandaşlar olmalarını desteklemek üzere kurgulanmıştır. Çok taraflı bir platformda, akademik perspektifi pratik konularla birleştiren bir akademi çalışması yapılması amaçlanmaktadır.

  Program kapsamında MENA Atölyeleri'nin yanı sıra Akademik Gelişim Eğitimleri, Simülasyonlar, Yurtiçi ve Yurt Dışı Saha Çalışmaları, Resmi Kurum Ziyaretleri gerçekleştirilecektir.

  Kimler Katılabilir?
  Programa; 16-30 yaş aralığında lise, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi veya mezunu olan gençler ve uluslararası öğrenciler katılabilir.

  Program Takvimi:
  * Program 1 yıl sürecektir.
  * Program, Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) - Ankara'da gerçekleştirilecek yüz yüze çalışmaların yanı sıra online platformlar kullanılarak hibrit bir şekilde sürdürülecektir.

  MENA Atölyelerinin İçerikleri:
  1. Kuzey Afrika Atölyesi
  2. Afrika Boynuzu Atölyesi
  3. Körfez Atölyesi
  4. Levant Atölyesi
  5. Enerji Atölyesi
  6. Kamu Diplomasisi Atölyesi

  Programın Uygulama Şekli:
  * Yüz yüze toplantılar ve online platformlar aracılığıyla çalışmaların interaktif ve dinamik bir şekilde devam etmesi hedeflenmektedir. Atölyeler kapsamında okumalar, seminerler, resmi kurum ziyaretleri, yurt içinde ve yurt dışında saha çalışmaları, raporlamalar, çalıştaylar gerçekleştirilecektir.
  * Çalışma usulü olarak kariyer odaklı çalışma, birebir takip, günlük çalışma ve ihtisaslaşmayı benimseyen 4 aşamalı çalışma esas alınacaktır. Bu aşamalar şu şekildedir: Okuma ve araştırma, yazma ve raporlama, sunum ile saha çalışmaları.
  * Çalışmalar multidisipliner bir bakış açısıyla devam edecektir. Bunun için 4 araç öne çıkmaktadır: Sözlük, yabancı dil, harita, uçak bileti.

  Program Çıktıları:
  * Program kapsamında sürdürülecek atölye çalışmalarına düzenli katılım sağlayanlara katılım sertifikası verilecektir.
  * Programda başarılı olan öğrenciler için yurtiçi ve yurt dışında saha çalışmaları fırsatı ve ORSAM’da staj fırsatı sunulacaktır.

  Son Başvuru Tarihi: 30.05.2022

  Başvuru Formunu Doldurmak İçin Lütfen Tıklayınız