Ortadoğu Analiz Ekim / Cilt:10 / Sayı:89

Değerli okuyucular,

Ortadoğu Analiz Dergisi yeni sayısı ile yine birbirinden farklı konuları ve Ortadoğu’da yaşanan güncel gelişmeleri ele almaya devam ediyor. Dergimizin 88. sayısında Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapak konusu olarak işledik. Kapak konusu çerçevesinde de BAE’yi ağırlıklı olarak farklı ülkelerde yürütmekte olduğu dış politika gündemi üzerinden ele aldık. Çünkü BAE son birkaç yıldır Suriye’den Yemen’e, Libya’dan Mısır’a kadar uzanan alanda artan varlığı ile dikkat çekiyor. Küçük bir ordusu olmasına rağmen, paralı askerler ile aktif bir askeri gündem takip etmektedir. BAE’yi de elbette dış politikasıyla ve askeri gündemiyle değil, aynı zamanda farklı bir yönüyle daha analiz etmeye çalıştık. Kadim Arap şehirlerinin yerle bir edildiği bir dönemde, Dubai’nin nasıl model bir şehir olarak ön plana çıkarıldığını detaylı bir şekilde ele aldık.

Diğer yandan İran konusuna da bu sayıda özel bir yer verdik. Hem BAE’nin rakibi olması nedeniyle hem de ABD ile arasında artan gerilim nedeniyle İran’ı yakından takip ederek siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmek istedik. İran’a yer verirken aynı zamanda bölgede artmakta olan ABD askeri varlığını göz ardı etmemiz düşünülemezdi. Bu kapsamda ise ABD’nin artan askeri varlığını ele alan ayrı bir yazıyı gündemimize dahil ettik.

Gündemimizdeki konuların tamamını elbette burada teker teker sıralamak mümkün değil. Ancak bu sayımızda yine her zaman olduğu gibi Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz. Irak’ta Haşdi Şâbi’nin durumunu ve Kerkük’te yaşanan saldırıları, Suriye özelinde ise İdlib’deki son durumu ve Modern İpek Yolu’nda Suriye’nin konumunu ele aldık. Bunların haricinde, yine bölge ile alakalı olarak İngiltere’de devam etmekte olan Brexit tartışmalarının ülkenin Ortadoğu’ya yönelik politikalarında nasıl bir etkiye sahip olduğunu ve her geçen gün gerilimin tırmanmaya devam ettiği Doğu Akdeniz’i de ekonomi bağlamında bu sayımızda inceleme fırsatı bulduk.

Keyifli okumalar dileğiyle…