Ortadoğu Analiz Eylül / Cilt:12 / Sayı:105

Değerli okuyucular,

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki güncel gelişmeleri ayda bir kapsamlı ve güçlü analizler ile ilginize sunduğumuz Ortadoğu Analiz’in 105. sayısıyla karşınızda olmaktan memnuniyet duymaktayız. Lübnan’daki sosyo-politik ve ekonomik krize odaklandığımız bu sayımızda, Lübnan’da ardı ardına istifa eden başbakan adayları sonrasında ismi yeni başbakan adayı olarak açıklanan Necip Mikati’nin, girişimleri ve bu yeni döneme ilişkin olasılıkların el alındığı Lübnan ile ilgili geniş bir analiz kısmımız bulunmaktadır. Lübnan’daki ekonomik krizin boyutları, mezhep-siyaset-toplum üçgeninde Maruni ve Dürzilerin güncel durumları, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)-Lübnan arasındaki ilişkilerin değişen doğası ve Lübnan siyasetinin yadsınamaz figürlerinden Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın serüveni de bu sayımızdaki kapak konusu ile ilgili diğer değerlendirmelerdir.

Dergimizin önemli alt başlıklarından olan Irak merkezli gelişmelerde ise ABD’nin “terörizm ile mücadele” stratejisinin Irak’a bıraktığı sorunlar sarmalı, Sincar Anlaşması ile ilgili tartışmalar ve Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisinin Türkmen bölgelerine yönelik girişimlerine ilişkin yorumlar yer almıştır. Diğer bölgesel gelişmeler kısmında ise uluslararası ilişkiler literatürü ve Ortadoğu çalışmalarında fazlasıyla tartışılmaya başlanan Özel Askerî Şirketler’e (ÖAŞ) ilişkin güçlü bir değerlendirme yer almaktadır. Ayrıca bu kısımda Suriye’deki etkin aktörlerin mevcut pozisyonları ve geleceğe ilişkin olasılıklar, BAE’nin ABD’deki düşünce kuruluşlarına yönelik fonlama ve bu kuruluşları kendi çıkarları yönünde etkileme girişimleri, Rusya’nın Ortadoğu ile Afrika’da artan dış politika aktivizminin hedefleri ve meşru Libya hükûmetine yönelik darbe girişimine öncülük eden Halife Hafter’in Libya’daki seçim sürecini baltalama çabaları da güçlü kalemlerimiz tarafından yorumlanmıştır.

Yine gelenek olduğu üzere bu sayımızda da Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki önemli gelişmeleri bir film (Güvercinin Kaybolan Gerdanlığı) üzerinden değerlendirdiğimiz bölüm ve ağustos ayı içerisindeki önemli olaylara ilişkin kronoloji kısımları yer almaktadır. Bahsi geçen film, Ortadoğu’daki sorunların varlığına ve bu sorunların nasıl çözülebileceğine ilişkin bir anlatı sunmaktadır. Lübnan’daki günümüz gelişmelerini değerlendirmek açısından önemli tarihsel ayrıntılar sunmaktadır. Ayrıca önde gelen Ortadoğu uzmanlarından Kaliforniya Üniversitesi’nden James L. Gelvin ile diğer güncel mesele Afganistan ile ilgili röportajımızın da çok fazla dikkate değer olduğunu vurgulamak gerekmektedir.

Keyifli okumalar dileğiyle…