Ortadoğu Analiz Haziran / Cilt:10 / Sayı:87

Değerli okuyucular,
Ortadoğu Analiz Dergisi’nin 87. sayısını siz değerli okuyucularımızla buluşturuyoruz. Dergimizin bu sayısında özellikle son dönemde bölgede tekrar hareketlenen sokakların analizini yaparak siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeyi hedefledik. Bu kapsamda son üç aydır sokakları durulmayan Cezayir de kapsamlı şekilde gündemimizde yerini aldı. Tansiyonun bir türlü düşürülemediği Cezayir’in Arap Dünyası’nda istisnai bir pozisyonunun olup olmadığı sorusu ile bu sayımıza giriş yaptık. Ayrıca Libya’daki durumu ve seçime hazırlanan Tunus’u “Kuzey Afrika’da Değişen Dengeler” başlıklı kapak dosyamız çerçevesinde ele aldık.

Önceki sayılarımızda olduğu gibi yine bu sayımızda da Ortadoğu’daki güncel konuları yakından takip etmeye çalıştık.

Bölgede özellikle IŞİD tehlikesinin büyük oranda bertaraf edilmesinden sonra hem ABD’nin tercihlerini ortaya koyması hem de önümüzdeki günlerde bölgedeki terör tehdidine karşı yaşanabilecek bölgesel ve küresel gelişmelere dair fikir vermesi açısından ABD’nin terörle mücadele stratejinin analizini yaptık. Diğer yandan son dönemde şiddeti azalan Suriye iç savaşı ve bu süreçte Suriye’nin izlediği dış politikaya dair kapsamlı bir analizi bu sayımıza dahil ettik. Yine Suriye’deki iç savaşın karmaşıklığı içerisinde, Suriye toprağı olmasına rağmen Trump tarafından uluslararası hukuka aykırı bir şekilde İsrail’e adeta hediye edilen Golan Tepeleri’nin stratejik pozisyonunu ve önemini siz değerli okuyucularımız için analiz ettik.

Tansiyonun neredeyse hiç düşmediği Körfez’de, gerek Katar’ın attığı adımları gerekse de Suudi Arabistan’ın Asya ülkeleriyle olan temaslarını bu sayıda okuyucularımızın beğenisine sunduk. Ayrıca, işlenen siyasal olaylarla beraber, önemli bir kültürel çalışmaya da imza atıldı. Ortadoğu’da Türk varlığının izleri sürülmüş ve Ürdün’de asırlardır yaşayan Türklerin, son 10-15 yıldır Türkiye’nin bölgede artan etkinliği ile nasıl bir uyanış içerisinde olduğu siz değerli okuyucularımız için analiz etmiş bulunuyoruz.

Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle, keyifli okumalar