Ortadoğu Analiz Haziran / Cilt:12 / Sayı:102

Değerli okuyucular,

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki güncel gelişmeleri ayda bir kapsamlı ve güçlü analizler ile ilginize sunduğumuz Ortadoğu Analiz’in 102. sayısıyla karşınızda olmaktan memnuniyet duymaktayız. Filistin temelli kapak konumuz kapsamında bu sayımızda Şeyh Cerrah Mahallesi’nde İsrail güvenlik güçlerinin ve radikal grupların Filistinlilere yönelik saldırıları sonrasında tekrar gündeme oturan Filistin’deki İsrail işgalinin boyutlarına, bu işgalin Filistinlilere yaşattığı uzun yıllara dayanan çok boyutlu sorunlara ve bölge aktörlerinin bu sorunlara yaklaşımlarına yer vermiş bulunmaktayız. Bu kapsamdaki analizlerin yanı sıra Fransız siyaset bilimci ve uluslararası ilişkiler uzmanı Bertrand Badie ile Filistin meselesine odaklanan ve dergimizin artık güçlü geleneğini oluşturan röportajımız da bu sayımızda mevcuttur.

Irak-Suriye merkezli gelişmeler kısmında ise terör örgütü YPG/PKK’nın ABD’deki lobicilik faaliyetlerine, Irak’taki insani duruma ve ABD-Irak ilişkilerinin iki önemli boyutu olan İran meselesi ile ABD askerlerinin Irak’taki geleceğine ilişkin önemli değerlendirmeler yer almaktadır. Ayrıca 1948 Arap – İsrail Savaşı’nda Filistinlilerin desteğine koşarak bu savaş süresince önemli rol oynayan ve hem genel olarak Iraklıların hem de özellikle Iraklı Türkmenlerin Filistin meselesindeki hassasiyetine ve güçlü desteğine işaret eden Irak Türkmenlerinden Ömer Ali Bayraktar’ın biyografisi de bu sayımızın diğer önemli başlığıdır.

Diğer bölgesel konular kapsamında ise son dönemde bazı bölge ülkeleri arasında görülen diyalog-yumuşama girişimleri çerçevesinde Mısır-Türkiye ile İran-Suudi Arabistan eksenindeki gelişmelere ilişkin önemli yorumlar bulunmaktadır. Ayrıca bu kısımda ABD-Çin arasındaki küresel rekabetin farklı ve yeterince dikkat çekilmeyen boyutu olan teknoloji meselesine ve Suudi Arabistan-Lübnan arasında son dönemde patlak veren uyuşturucu ticaretinin ortaya çıkardığı krizlere yönelik analizler mevcuttur.

Yine 102. sayımızda Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde önemli hangi gelişmelerin yaşandığına ilişkin mayıs ayına ilişkin kronoloji ve ORSAM’ın faaliyetlerinin özetlendiği etkinlik temel kısımları bulunmaktadır. Son olarak önemli bir kısmımız olan kapak konusunu film/belgesel üzerinden değerlendirdiğimiz alan kapsamında Filistinlilerin İsrail işgali altında yaşadıkları uzun dönemli ağır sorunlar Beş Kırık Kamera isimli belgesel film üzerinden izah edilmeye çalışılmıştır.

Keyifli okumalar dileğiyle…