Ortadoğu Analiz Haziran / Cilt:14 / Sayı:126

Değerli okuyucular,

 Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki temel meseleleri ve güncel gelişmeleri ayda bir kapsamlı analizlerle ilginize sunduğumuz Ortadoğu Analiz’in 126. sayısıyla karşınızda olmaktan memnuniyet duymaktayız. Bu sayıda ülkemizde 13. Cumhurbaşkanını ve 28. Dönem TBMM'yi belirlemek üzere yapılan Mayıs 2023 seçimlerinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesine etkilerine ilişkin genel değerlendirmeleri dikkatinize sunmaktayız. Buradan hareketle seçim vaatlerinde öne çıkan Suriye meselesi ve bu bağlamda Türkiye-Suriye ilişkileri, Batı ve Doğu medyasının seçimlere duyduğu yoğun alaka, seçim sonrası mevcut Türkiye-Afrika ilişkilerinin geleceği ele alınmıştır. Öte yandan yeni kabineye ilişkin detaylar ve yeni dönemde Türkiye’nin dış politikasındaki temel öncelikleri ve odaklarının analiz edildiği çalışmalar da yer almaktadır.

 Kapak konusunun yanı sıra bu sayımızda ABD’nin Suriye politikasına ilişkin normalleşme tartışmaları ve Libya siyasetinde mevcut durum kaleme alınmıştır. Ayrıca Lübnan’da yaşanan yürütme krizi bağlamında İran-Suudi normalleşmesi, gerçekleşen temaslar ve Katar’ın yoğun girişimleri de irdelenmiştir.

 Gelenek olduğu üzere bu sayımızda da mayıs ayı içerisindeki önemli olaylara ilişkin kronoloji, kapak konusuyla ilişkili önemli bir figürün incelenmesi ve bölgedeki meselelere ilişkin önde gelen uzmanlarla yapılan mülakat bulunmaktadır. Röportaj kısmında 11 yıldır NATO’nun tanıdığı tek düşünce kuruluşu olan NATO Savunma Koleji Vakfının Direktörlüğü görevini icra eden ve 30 yıllık deneyime sahip bir analist olan Alessandro Politi’nin kapak konumuzla alakalı analizlerinden faydalanabilirsiniz. Biyografi/Tema kısmında ise Türkiye’nin savunma sanayi gelişimi ve S/İHA teknolojileri dendiğinde akla gelen en önemli isimlerden biri olan Özdemir Bayraktar’ın hayatı, kariyeri ve bu süreçteki ilgi çekici detaylara ilişkin önemli bilgileri okuyabilirsiniz.

 Keyifli okumalar dileğiyle…