Ortadoğu Analiz Temmuz / Cilt:12 / Sayı:103

Değerli okuyucular,

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki güncel gelişmeleri ayda bir kapsamlı ve güçlü analizler ile ilginize sunduğumuz Ortadoğu Analiz’in 103. sayısıyla karşınızda olmaktan memnuniyet duymaktayız. Seçimler temelli kapak konumuz kapsamında İsrail, İran ve Cezayir’de gerçekleşen seçimlerin bu ülkelerin iç-dış politikasına yansımaları ve yine Irak, Libya ve Fas gibi ülkelerde bu yıl içerisinde gerçekleşmesi muhtemel seçimlerdeki bazı önemli sorunlar ve bu seçimlerin etkileri değerlendirilmektedir. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 2021’in adeta bir seçim süreci şeklinde geçmesinin, bölge ülkelerinin yaklaşımlarını ve iç dinamiklerini etkileyeceği açıktır. Bu nedenle, bu sayımız merkez aktörleri de kapsayan bu sürecin dikkatli ve detaylı analizlerine yer vermeyi amaçlamıştır.

Bu genel kapak konumuz dışında, Irak-Suriye eksenli değerlendirmelerimizi de dikkatinize sunmaya devam etmekteyiz. Bu bağlamda Donald Trump dönemi Suriye politikasının omurgasını oluşturan enerji meselesi ve bununla ilişkili olarak ABD menşeli enerji şirketi DCE’nin Joe Biden döneminde Suriye’deki faaliyetlerinin sonlandırılmasının temel motivasyonları irdelenmektedir. Ayrıca uzun dönemdir insani trajedi ile karşı karşıya kalan Suriyelilere yönelik insani yardım meselesi çok boyutlu bir şekilde analiz edilmiştir. Ayrıca bu kısımda, Türkiye’nin son dönemde Irak’a yönelen yoğun faaliyetlerinin getirdiği ve Türkmenlerin bulunduğu Musul’da artan etkisi de dikkate sunulmuştur. Diğer konular kısmında ise yurt içindeki etkisi sınırlandırılan ve başarılı operasyonlar ile diğer ülkelerdeki hareket alanı da daraltılan terör örgütü PKK’nın değişen taktikleri incelenmiştir. Ayrıca bu kısımda İran’ın yumuşak güç unsurları, Lübnan’da süregiden çok boyutlu krizler ve Lübnan-Körfez ilişkileri, Rus Özel Askerî Şirketler ve İran’ın Devrim Muhafızları etkisindeki milis güçler örnekleri üzerinden Ortadoğu çatışmalarında bazı devlet dışı silahlı aktörlerin etkisi, Umman’daki protestolar ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) emirliklerinin uluslararası örgütler ile yaşadığı bazı problemler dergimizin diğer konuları arasında yer almıştır.

Yine gelenek olduğu üzere bu sayımızda da Ortadoğu ve Kuzey Afrika seçimlerini bir film (Syriana) üzerinden değerlendirdiğimiz, haziran ayı içerisindeki önemli olaylara ilişkin kronoloji ve ORSAM’ın faaliyetlerinin yer aldığı etkinlikler kısımları yer almaktadır. Ayrıca yine keyifle okuyacağınız Fransa’da görev yapan Prof. Dr. Yahia H. Zoubir ile seçim odaklı röportajımız da dergimizin temel bölümlerinden birini oluşturmaktadır.

Keyifli okumalar dileğiyle…