Suriye Gündemi: 23-29 Aralık 2019

Uluslararası Gündemde Suriye
Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önalın başkanlığındaki Türk heyet, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ve Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin’in katıldığı heyet ile Moskova’da temaslarda bulundu. Daha sonrasında Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk heyetin Moskova'ya yaptığı ziyaret hakkında açıklama yaptı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, “Suriye krizinin çözümü ile ilgili tüm konularda ayrıntılı görüş alışverişi yapıldı. İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinin içindeki ve etrafındaki duruma, ayrıca Fırat Nehri’nin doğusundaki duruma vurgu yapılarak ‘sahadaki’ gelişmeler ele alındı” ifadelerine yer verildi. Tarafların ‘siyasileşme ve önkoşullar olmaksızın Suriye genelindeki ihtiyaç sahiplerine acil insani yardım sağlama görevlerini’ de değerlendirdikleri ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: “Taraflar, Birleşmiş Milletler’in (BM) yardımıyla Suriyeliler tarafından yönetilen ve uygulanan Suriye krizinin siyasi çözüm sürecine olan bağlılıklarını teyit etti ve Cenevre’deki Anayasa Komitesi’nin çalışmasının düzene oturmasını desteklediklerini ifade etti.”

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya üzerinden bir açıklama yaparak İdlib’e yönelik operasyonlarını sıklaştıran Esed rejimi, Rusya ve İran’ı uyardı. Trump, “Rusya, Suriye ve İran İdlib bölgesinde binlerce masum sivili öldürüyor veya öldürmeye doğru gidiyor. Bunu durdurun! Türkiye bu katliamı durdurmak için çok çaba sarfediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esad rejimi güçlerinin saldırılarından kaçan 80 bin Suriyelinin Türkiye sınırına göç etmesine ilişkin, “Türkiye bu göç yükünü tek başına taşımayacaktır” açıklamasında bulundu.  Cenevre'de BM öncülüğünde ilk kez düzenlenen küresel mülteci forumuna katılarak eş başkanlık yaptığını hatırlatan Erdoğan, Suriye’de atılan adımların önemini ve Suriyeli mültecilerin dönüşlerini anlatma fırsatı bulduklarını ifade etti.

Milli Savunma Bakanlığı Türkiye'den Suriye'ye dönen mülteciler hakkında açıklamada bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada; Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekat bölgelerinde temizlenen noktalara toplamda 580 bini aşkın Suriyeli mültecinin geri döndüğü belirtildi.

Suudi Arabistan Suriye'de muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesindeki bağımsız adayların belirlenmesi için hafta başında 80 kişiyi Riyad'a davet etti.  Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Başkanı Nasır el-Hariri düzenlenen toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Toplantıya davet edilmediğini vurgulayan Hariri, "Toplantının hiçbir hukuki dayanağı yok. Toplantının bu şekilde hızlı yapılması Anayasa Komitesi'nin de çalışmalarını tehdit etmektedir. Bu durum muhaliflerin lehine değil." dedi.

Fırat’ın Doğusu
Türkiye-Suriye sınırındaki stratejik bölgelerde devriye faaliyetlerine devam eden Rus askeri polisi, Rakka yakınlarında bulunan ve ABD'li birlikler tarafından terk edilen Tel Samin kasabasına girdi ve bölgeyi kontrol altına aldı. Tel Samin, Rakka’yı ülkenin merkezine ve kuzeyine bağlayan yolların kesişme noktasının bulunduğu stratejik bir bölgede yer alıyor.

ABD, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile PYD’yi de bünyesinde barındıran Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) arasında anlaşmaya varılması için çabalarını yoğunlaştırdı. Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin Haseke kentindeki ABD askeri üssünde ENKS ve TEV-DEM yetkilileriyle bir araya geldiği belirtildi. ABD’nin siyasi taraflardan, anlaşmaya varıp ortak bir yönetim kurmaları, siyasi söylemlerini birleştirmeleri ve Suriye ile ilgili uluslararası toplantılar için ortak temsilciler belirlemelerini istediği bilgisine ulaşıldı.

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco, Suriye'nin doğusundaki Deyr ez-Zor'daki petrol sahalarına ve kuyularına uzman ve danışman heyeti gönderdiğini yalanladı. Aramco, Suriye’de terör örgütü YPG/PKK işgali altındaki ülkenin en büyük petrol sahasına çalışanlarını göndermiş daha sonrasında ise Suudi Arabistan ordusu çalışanları korumakla görevlendirdiği askerlerini konuşlandırmıştı.

Suriye'nin Tel Abyad ilçesinin güneydoğusundaki Suluk beldesinde bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu 8 kişinin öldüğü, 20 kişinin ise yaralandığı öğrenildi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan konuyla ilgili açıklama geldi ve terör örgütü PKK/YPG’nin yine Barış Pınarı bölgesinde yer alan masum sivillerin hedef aldıkları belirtildi.