Suriye Gündemi: 4-10 Kasım 2019

Uluslararası Gündemde Suriye
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın
 başkanlığındaki heyet, Mabeyn Köşkünde Almanya, Fransa ve İngiltere (E3) heyetleri ile NATO Zirvesi'nde liderler seviyesinde yapılacak dörtlü görüşme öncesi ön toplantı yaptı. Kalın, düzenlediği basın toplantısında Almanya, Fransa ve İngiltere liderlerinin temsilcileriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO Zirvesi marjında yapacağı dörtlü zirvenin gündeminin ele alındığını, NATO Zirvesi'nde ele alınacak konuların, Suriye bağlamında izlenecek adımların değerlendirildiğini anlattı. Kalın açıklamasında özellikle Barış Pınarı Harekatı'nın sunduğu fırsatlar, mültecilerin geri dönüşü, güvenli bölgenin kurulması ve bundan sonraki siyasi süreçle ilgili neler yapılabileceği konusunu detaylı bir şekilde görüşüldüğünü belirtti.

BM Suriye Özel Temsilcisi, Geir O. Pedersen, Cenevre'deki Suriye Anayasa Komitesi toplantılarına iyi bir başlangıç yaptıklarını ve görüşmelerin pek çok insanın beklentisinden daha iyi geçtiğini söyledi. BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, Suriye Anayasa Komitesi rejim ve muhalif eş başkanlarının, toplantıların 25 Kasım'da Cenevre'de devam etmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield ile Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe ofisinde görüştü. Görüşmede Suriye ile ilgili son gelişmeler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti gündeme geldi. Güvenli bölge, İdlib'deki son durum, Suriye siyasi çözüm sürecindeki ilerleme ve Anayasa Komitesinin çalışmaları  görüşüldü.

Fırat’ın Doğusu
Suriye'deki son durumla ilgili bir açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, ABD askerlerinin koruduğu Suriye'deki petrol sahalarından elde edilecek gelirin SDG’ye verileceğini söyledi. Pentagon Sözcüsü Hoffman ayrıca ABD’nin, Türkiye destekli milis güçlerin işleyeceği savaş suçlarından Ankara’nın sorumlu tutulmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Milli Savunma Bakanı Akar, ''YPG/PKK terör örgütü, ABD ve Rusya ile anlaşmaları ihlal ederek bölgeden çekilmedi'' açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın ardından SDG’nin sözde genel komutanı Mazlum Kobani sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada kendilerinin ateşkes şartlarına uyduklarını belirterek Türkiye’nin gereken şartlara uymadığını iddia etti. Kobani, IŞİD’e karşı terörle mücadelede ortak program ve operasyonların yeniden başlatıldığını ve şu anda da petrol alanlarını ABD kuvvetleri ile koruduklarını ifade etti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Rath Hoffman ise, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt silahlı oluşumların tampon bölgeden çekildiğini doğrulayamayacaklarını belirtti.

SDG sözde Genel Komutanı Mazlum Kobani, ABD ve Rusya'yı Türkiye ile yaptıkları ateşkes antlaşmasındaki taahhütlerini yerine getirmeye çağırdı. Resulayn ve Tel Abyad’tan operasyon nedeniyle göç etmek zorunda kalan halkın güvenli bir şekilde geri dönüşlerinin sağlanması ve demografik değişimin önlenmesi gerektiğini belirtti. Kobani, BM Genel Sekreteri Guterres'in, Türkiye'nin Suriyeli göçmenler için Kürt bölgelerinde yeni konut alanları inşa edeceği yönündeki talebi ile ilgili inceleme yapılacağına dair açıklamasını da eleştirerek bunun sözde etnik temizliği meşrulaştırma anlamına geldiğini iddia etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), ABD’nin Fırat’ın doğusunda Uluslararası Koalisyonla birlikte üç ortak askeri üs inşa etme hazırlığında olduğunu öne sürdü. Gözlemevinin 'güvenilir' kaynaklara dayandırarak yaptığı açıklamada, üslerin amacının petrol tesislerinde kontrolü sağlamanın yanı sıra bölgenin hava sahasını da kontrol altında tutmak olduğunu ifade etti.

Bu hafta içerisinde Türk-Rus ortak kara devriyesinin üçüncüsü tamamlandı. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye'nin kuzeyinde düzenlenen Türk-Rus ortak kara devriyesine ilişkin açıklama yaptı. MSB'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Fırat'ın doğusunda Kamışlı-Derik arasındaki bölgede icra edilen Türk-Rus kara devriyesi; provokatörlere karşı personelimizin ve halkın güvenliğine ilişkin gerekli dikkat ve hassasiyet gösterilerek planlandığı gibi tamamlanmıştır".

Rusya Hava Kuvvetleri pilotu Dmitriy İvanov, Rus askeri güçlerinin devriye görevi için Suriye'nin kuzeyindeki sınır bölgesinde Rus helikopterlerinin her gün havalandırılması kararını aldığını söyledi. Rus pilot, devriyenin ana hedefini "belirli bölgelerde güvenliği sağlamak” ve “Rus askeri polisine eşlik etmek” olarak açıkladı.

SDG sözde Genel Komutanı Mazlum Kobani'den koalisyon ortaklığına dair bir açıklama geldi. Kobani sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Koalisyon yetkilileri ile yapılan bir dizi görüşme sonucu (sahadaki son gelişmelere bağlı olarak) SDG, IŞİD’e karşı ve Suriye’nin kuzeyinde altyapının korunması amacıyla koalisyon güçleri ile ortak çalışmaya devam edecektir" dedi.