Analiz

Terörün Propagandası: DAEŞ Terör Örgütü Ve Konstantiniyye Dergisi

Terör örgütlerinin hem eylemleriyle hem de söylemleriyle kitleleri farklı düzeylerde hedef aldıkları görülmektedir. DAEŞ terör örgütü de gerçekleştirdiği eylemler ve yürüttüğü medya kampanyasındaki söylemleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Irak’ta ortaya çıkan, Suriye’de gelişen ve günümüzde ise her iki ülkenin toprakları üzerinde geniş bir alanı kapsayan sahayı kontrol eden DAEŞ, kontrolünü sürdürebilmek için sadece silahlı eylemleriyle değil, propaganda faaliyetleriyle de dikkatleri çekmektedir.

İlan etmiş olduğu sözde İslam Devletinde verdiği hizmetleri, yürüttüğü askeri operasyonları, güncel konulara dair verdiği fetvalarıyla ve terör örgütünün ‘dış politikası’ gibi lanse edilen yorumlarının da yer aldığı pek çok farklı konuya dair yazılara, yayınlamış olduğu Konstantiniyye dergisi içerisinde yer vermektedir. DAEŞ, derginin yayınlanmasındaki temel hedefini, Türkiye’deki insanları bilgilendirmek ve kendisi hakkındaki yanlış anlamaların önüne geçebilmek olarak ifade etmektedir. Bilgilendirme faaliyetlerini propaganda, yanlış anlamaların önüne geçme işlemini algı yönetimi olarak değerlendirdiğimizde, DAEŞ’in iletişim stratejisinin çok boyutluluğu gözler önüne serilmektedir. Bu açıdan DAEŞ tarafından yayınlanan Konstantiniyye dergisinde yer alan söylemlerin incelenmesi önem arz etmektedir.

Öte yandan, DAEŞ’le mücadele kapsamında bu terör örgütünün fiziki ve sanal ortamda sahip olduğu militan devşirme kapasitesinin önlenebilmesi açısından DAEŞ’in iletişim faaliyetlerinin parçası olan dergilerinin incelenmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. ORSAM Araştırma Asistanı Sertaç Canalp Korkmaz tarafından hazırlanan bu çalışma, Türkiye’deki hedef kitlesine dönük çıkarılan Konstantiniyye dergisini incelemektedir. Yapılan bu çalışmasının literatüre önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyor ve okuyuculara faydalı olmasını umuyoruz.