Türkmen Gündemi: 15-21 Temmuz 2019

Güvenlik
Irak Savunma Bakanlığı, Kerkük’ün güneyindeki el-Karha bölgesinde IŞİD’e karşı gerçekleştirilen operasyonda 3 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Etkisiz hale getirilen teröristlerin arasında IŞİD’in lider kadrosunda bulunan Hüseyin Şellal’in de olduğu bildirildi. Öte yandan Irak güvenlik güçleri, Kerkük'ün 55. bölgesinde yapım aşamasındaki bir evde patlayıcı olduğu istihbaratının alınmasının ardından eve yönelik bir operasyon düzenledi. Çok sayıda patlayıcı ele geçirilen ev imha edildi. Evin, 11 Temmuz günü Kerkük'te motosikletle patlayıcıyı taşıyan ve patlayıcının infilak etmesi sonucu ölen iki teröriste ait olduğu belirtildi. Kerkük’te özellikle geçtiğimiz haziran ayı ile birlikte artan terör saldırıları merkezi hükümetin IŞİD karşıtı operasyonlarını arttırmasını beraberinde getirdi. IŞİD Kerkük merkezinde gücünü her ne kadar kaybetmiş olsa da kırsal bölgelerden kente sızarak gerçekleştirdiği saldırılarla tehdit yaratmaya devam etmektedir.

Güvenlik Enformasyon Birimi, Selahaddin iline bağlı Amirli İlçesi’nde bulunan Haşdi Şaabi’nin 16. Tugayına (Türkmen) bağlı Şüheda Askeri Kampının drone saldırısına uğradığını açıkladı. Pentagon, Amirli’deki Haşdi Şaabi güçlerine yönelik yapılan saldırının ABD güçleri tarafından düzenlendiği iddialarını reddetti. Pentagon, muhtemel bir saldırıyla ilgili bilgi aldıklarını ancak ABD güçlerinin katılmadığını açıkladı. Mawazin News’a konuşan bir güvenlik uzmanı, Selahaddin iline bağlı Amirli’deki kampa yapılan saldırının İsrail tarafından yapıldığını ifade etti. Bu iddianın da ABD tarafından yapılan açıklamada desteklendiğini söyledi. Suudi Arabistan tarafından yapılması ihtimaline yönelik söz konusu kampın Suudi Arabistan’dan 800 km uzakta olduğunu belirten güvenlik uzmanı, Suudi Arabistan’a Haşdi Şabi tarafından drone saldırısı gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların da kanıtlanmadığını belirtti.  Uzman, Haşdi Şaabi yetkilileri ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyi olması ve saldırının Türkiye ile uyum içerisinde olan Haşdi Şabi’nin Türkmen Tugayı’na karşı yapılması nedeniyle Türkiye tarafından böyle bir saldırının söz konusu olmayacağını da ifade etti.

Siyaset
Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Erbil’de şehit edilen Türk diplomat hakkında basın açıklaması düzenledi. Salihi, yaptığı açıklamada başta terör örgütü PKK olmak üzere bütün terör örgütlerinin Irak topraklarından bir an önce temizlenmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca terör örgütü PKK militanlarının Kerkük, Tuzhurmatu ve Telafer gibi şehirlerde kol gezip terör estirebildiklerini belirtti. Salihi’nin yaptığı açıklamalar çerçevesinde, son dönemde Kerkük’te gerçekleşen ve failinin belirlenemediği pek çok terör saldırısı bölgedeki Türkmen siyasetçiler ve halk tarafından PKK ile ilişkilendirildi. Dolayısıyla Erşat Salihi’nin Erbil’de Türk diplomatın şehit edilmesinin ardından yaptığı bu açıklama ve Türkmenlerin yoğun yaşadığı yerlerde varolan PKK tehdidine yaptığı vurgu önemlidir.

Türkmen Milletvekili Hatice Ali, Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek İl Başkanı Hişam Bayraktar ile görüştü. Hatice Ali ardından Türkmen Aşiretler ve Ayan Meclisi'ni de ziyaret etti. Türkmen Aşiretler ve Ayan Meclisi Başkanı Feyzullah Sarıkahya ile yaptığı ikili görüşmede Kerkük ve Türkmen sahasındaki durumun ele alındığı bildirildi.

Türkmen Aşiretler ve Ayan Meclisi Kerkük’teki genel merkezinde başkan ve idari heyetini seçmek üzere toplandı. Feyzullah Sarıkahya tekrar başkan olarak seçildi.

Sosyal Hayat
IŞİD’ten kurtulan Türkmen ve Şebek kadın ve çocuklarını ağırlayan Irak Başbakanı Adil Abdulhmedi, Irak halkı, dini merci ve hükümetin gururu olduklarını belirterek IŞİD’e karşı verilen kurbanların sembolü olduklarını ifade etti. Diktatörlük ve terörün yarattığı zorlukların aşılması, Irak’ın bütün bileşenlerinin bir arada yaşamaları ve IŞİD’ten kurtarılan bölgelerin imarı için çabalarının devam ettiğini dile getirdi.

Kültür ve Eğitim
Kerkük Kalesi'nin Dünya Mirası Listesi'ne alınması için tescil işlemleri başladı. Irak Parlamentosu Başkanı Muhammed el-Halbusi’nin talimatları doğrultusunda Parlamento Kültür ve Medya Komisyon Başkanı Samia el-Galab, Kerkük ve Hit kalelerinin Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesi için UNESCO’ya taleplerini iletti.  Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi ayrıca UNESCO ile yaptığı görüşmede bilim ve kültürel alt yapıların olağan üst bir çabayla imar edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Köklü tarihiyle bilinen Kerkük şehri birçok tarihi esere sahiptir. Özellikle Kerkük Kalesi bu anlamıyla şehrin sembolü ve Türkmen varlığının kanıtı niteliğindedir. Ancak 2003’ten sonra Kerkük Kalesi büyük zarar görmüş ve neredeyse tamamen bir yıkım ile karşı karşıya kalmıştır. Kerkük Kalesi’nde bulunan Selçuklulardan kalma Buğday Hatun Türbesi, Danyal Peygamber Türbesi, Osmanlı Şehitler Mezarlığı gibi medeniyetler tarihini de yansıtan eserlerin bulunduğu Kerkük Kalesi’nin yeniden imarı ve varlığını koruması, Türkmen kimliği açısından önemli olduğu kadar, insanlık tarihi ve Irak’taki tarihsel mirasın gelecek nesillere aktarılması açısından da önemli olacaktır.