Irak Gündemi: 17-23 Aralık 2018

Siyaset
Irak Parlamentosu, ataması yapılmayan sekiz bakanlıktan üç tanesi için güvenoyu vererek bakanların görevine başlamasını sağladı. Yüksek Eğitim Bakanlığı’na Kusay El-Suheyl, Planlama Bakanlığı’na Nuri El-Duleymi ve Kültür Bakanlığı’na Abdul Amir El-Hamdani atandı. Üç bakanlık için atama yapılmasına rağmen İçişleri ve Savunma bakanlıkları gibi önemli pozisyonlar için henüz anlaşmaya varılamadı. Siyasi partiler

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Kerkük ve Necef’te başkonsolosluk açılması için resmi talebin Iraklı makamlara iletildiğini açıkladı. Büyükelçi Yıldız, “Kerkük, Türkmen kardeşlerimizin varlığından dolayı Türkiye ile kan ve soy bağı içerisinde olan müstesna bir şehir. Onun ötesinde Kerkük’teki Arap, Kürt ve Hristiyanların da Türkiye ile köklü geçmişi ve olumlu bağları var" dedi.

Güvenlik
Terör örgütü IŞİD, Diyala vilayetine bağlı Hanekin ilçesinin Bave Murad bölgesindeki kontrol noktasına ağır silahlar ile saldırdı. Saldırı sonucu bir polis yaşamını yitirdi. Irak eski Başbakanı Haydar El-Abadi, IŞİD’in Irak’ta yenildiğini yaklaşık bir yıl önce açıklamasına rağmen terör örgütü Musul, Kerkük, Selahaddin ve Anbar gibi vilayetlerde saldırılar gerçekleştirmektedir.

Ekonomi
ABD, İran’a uygulayacağı ambargolar hakkında Irak’ın 45 gün süreyle İran’dan doğal gaz ve enerji sektöründe kullanılan malzeme ithal edebileceği açıklanmıştı. Iraklı yetkililer bu sürenin karşılıklı anlaşma ile 90 güne çıkarıldığını açıkladı. ABD tarafından daha önce yapılan açıklamaya Irak’ın bu süre içerisinde ödemeleri ABD doları kullanmadan gerçekleştirmesi beklenmektedir.  Irak Merkez Bankası’ndan Irak ekonomisinin İran ekonomisi ile yüksek derecede bağlantılı olduğu ve bu nedenle yaptırımlardan muaf tutulmamaları gerektiği açıklanmıştır.

Irak ve Kuveyt, sınır bölgesinde yer alan petrol yataklarının araştırılması için anlaştı. Irak Petrol Bakanı Samir Gazban, sınır bölgesinde yapılacak arama çalışmalarının ünlü bir şirket tarafından gerçekleştirileceğini ve iki tarafın da çıkarına uyacak şekilde üretime geçileceğini söyledi. Gelirlerinin büyük kısmını petrol satışlarından gerçekleştiren Irak ve Kuveyt gibi iki ülke sınır hattında kalan bölgelerdeki petrol yataklarının araştırılması için anlaşmaya varmıştır. Araştırma aşamasından sonra uygun yatakların bulunması üzerine üretimin başlaması ise vakit alacaktır.

Sosyal Hayat
Bağdat’taki El-Zaura mesire alanına 26 metre yüksekliğinde, Irak’ın en büyük noel ağacı dikildi. Park yetkilisi Kays El-Adnan, IŞİD teröründen etkilenen Iraklı Hıristiyanlar ile dayanışmalarını göstermek için böyle bir adım attıklarını söyledi.