8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kerkük’te de Kutlandı

8 Mart Dünya Kadınlar günü, Türkmen Kadınlar Birliği, Kerkük Kültür Derneği ve Türkiye Sanat Platformu Kerkük temsilciliği tarafından Kerkük’teki Türkmen Kardeşlik Ocağında düzenlenen bir etkinlikle buruk bir şekilde kutlandı. Etkinliğe Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Türkmen eski milletvekilleri Jale Neftçi ve Feyha Zeynelabdin Bayatlı, Kerkük İl Meclisi Üyesi Gülen Tepebaşı, Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı Irak Sorumlusu Talat Zülal, Türkmen Kardaşlık Ocağı Kerkük Şubesi Başkanı Abdulhalik Hürmüzlü ve Türkiye Sanat Platformu Kerkük Temsilci Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci’nin yanı sıra çok sayıda Türkmen kadın, edebiyatçı, sanatçı ve şair katıldı.

Türkmenler Irak’ta yıllar boyunca varlık mücadeleleri ve davaları için birçok acıya, sıkıntıya ve haksızlığa direnmiş, özellikle Baas rejiminin olduğu dönemde en sıkıntılı zamanlarını yaşamışlardır. Çok sayıda Türkmen idam edilmiş, katledilmiş ve yerlerinden sürgün edilmiştir. Bunlara rağmen Türkmen halkı haklı davalarından hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Irak’taki Türkmen kadınları da bu davada çok büyük bir rol üstlenmiş ve her zaman en ön saflarda yer almıştır. Türkmen kadınları, Türkmen mücadelesinde ve davasında kocasını, çocuğunu, babasını, kardeşini şehit vermiş ve yeri gelmiş bu uğurda kendisi de şehit olmuştur.

Türkmen kadınları geçmişte Baas rejiminin uyguladığı kötü politikaları ve bu politikalar sonucu yaşadıkları acıları unutmaya çalışırlarken, şimdilerde de IŞİD operasyonlarının sonuçlarıyla başa çıkmaya çalışmaktalar. IŞİD’in Irak’taki Türkmen bölgelerine saldırıları sonucunda çok sayıda Türkmen kadın hayatını kaybetmiş, esir düşmüş ve tecavüze uğramıştır. 200 Türkmen kadın da şuan halen IŞİD’in elinde rehin olarak bulunmaktalar.

Yüz binlerce insan bu süreçte evlerini terk etmiş ve daha güvenli başka şehirlere sığınmışlardır. Bu kişilerin içinde Türkmen kadınları da vardır. Şuan çok sayıda Türkmen kadın kamplarda, çok zor şartlar altında yaşamak zorundalar. Kimisinin eşi IŞİD tarafından öldürülmüş, kimisinin de eşinden hiçbir haber alınamamıştır. Durum böyle olunca Türkmen kadınları çocuklarıyla birlikte tek başlarına yaşam mücadelesi vermeye çalışmaktalar. Maalesef bu durum onlar için mevcut durumlarını daha da zorlaştırmaktadır.

Kerkük’te gerçekleştirilen Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde de Türkmen kadınlarının yaşadıkları bu zorluklar dile getirilmiş, son bir yıldır da IŞİD’le artan sıkıntılarına ve yaşadıkları acılara vurgu yapılmıştır. Etkinlik Türkmen Kadınlar Birliği Başkanı Kadriye Ziyai’nin yapmış olduğu açılış konuşması ile başlamış, daha sonra Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Milletvekili Erşat Salihi ve Türkmen eski milletvekilleri Jale Neftçi ile Feyha Zeynelabdin Bayatlı’nın konuşmaları ile devam etmiştir.

Etkinlikte konuşmacılar Türkmen şehit kadınlarını anarak konuşmalarına başlamışlardır. Bu zamana kadar bu davada şehit olan, tutuklanan, zulüm gören Türkmen kadınlarından ve yaptıkları fedakarlıklardan bahsedilmiştir. Türkmen kadınlarının her platformda daha fazla görev üstlenmeleri gerektiği vurgusu yapılmış ve bu noktada gerekli çalışmaların yapılması gerektiği dile getirilmiştir. Ayrıca Türkmen kadınlarının her zaman ve her platformda haklarının peşinde olmaları ve aramaları gerektiği vurgusu da yapılmıştır.

Özellikle IŞİD tehdidi sonrası Türkmen kadınlarının durumuna dikkat çekilmiş, çok sayıda Türkmen kadının bu sıkıntılı süreçte birçok zorlukla mücadele ettiği dile getirilmiştir. Yaşanan bunca sıkıntıya rağmen Türkmen kadınlarının hala ayakta kalmaya çalıştıkları ve bu zorlukların üstesinden gelmeye de hazır oldukları dile getirilmiştir.

Etkinlilikte ayrıca; evlerini, yurtlarını bırakıp Kerkük’e sığınan Türkmen, Kürt ve Arap vatandaşlara Kerkük’te bulunan bütün Türkmen vatandaşların, kurum ve kuruluşların kucak açtığı dile getirilmiş ve bütün konuşmacılar bu hususa vurgu yaparak teşekkürlerini dile getirmiştir.
Yaşanan bu sıkıntıları atlatmak için her zamankinden daha fazla Türkmenlerin birbirlerine kenetlenmeleri ve darda olan, yerlerinden edilen başta Türkmen kadınları olmak üzere bütün kesimlere herkesin ellerinden gelen her türlü yardımı yapmaları bir kez daha dile getirilmiştir. Konuşmacılar bu noktada da yine en çok görevin Türkmen kadınlarına düştüğünü vurgulamış, Türkmen kadınlarının halkın birliğini ve beraberliğini sağlamak için üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yapacaklarına inandıklarını belirtmişlerdir.

Etkinliğin sonunda “Nevruz Çiçekleri: Türk Dünyası Kadın Şairleri” kitabında Türk Dünyasının 100 Kadın Şairinin arasında adı geçen 8 Türkmen Kadın Şaire kitapları ve onur belgeleri takdim edilmiş aynı zamanda Türkiye Sanat Platformu tarafından birçok dalda başarılı Türkmen kadına da başarı madalyaları ve şeref hizmet belgeleri verilmiştir.