Arap Dünyasında Koronavirüs Olgusu - 3

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs’ün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 185,378’i geçmiştir. Koronavirüs salgınında 7,332 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmiştir. Böylece 17 Mart 2020 itibariyle  Arap ülkelerinde Koronavirüs’e yakalanan kişi sayısı yaklaşık 1609’a yükselmiştir. Koronavirüs salgınında şu ana dek Arap dünyasında 24 kişi hayatını kaybetmiştir.

Irak
Irak Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Irak’ta Koronavirüs’e yakalananların sayısının 133'e yükseldiği belirtildi. Açıklamada ülkede Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının toplamda 10’a  yükseldiği açıklandı. Irak hükümetine bağlı Kriz Yönetimi Ağı’nın yeni tip Koronavirüs ile mücadele kapsamında aldığı şehirler arası seyahat yasağı 16 Mart’ta yürürlüğe girdi. Yasak, 25 Mart’a kadar sürecek. Kriz Yönetimi Ağı tedbir kapsamında ayrıca düğün ve cenaze törenleri dahil dini mekanların ziyaretinin ve toplu etkinlikleri bütünüyle yasakladı. Ancak lokantaların yalnızca evlere sipariş götürme şartıyla yeniden açılmasına karar verildi. Irak'ta ayrıca tüm uçak seferleri de 24 Mart’a kadar iptal edildi.

Alınan önlemler kapsamında, Bağdat, Kerkük, Salahaddin ve Kerbela'da da yarından itibaren üç gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, il sınırları da ziyaretçilere kapatılmıştı. Önceki günlerde Koronavirüs ile mücadele kapsamında Felluce Sünni Vakfı Müdürü Tarık Ali, Anbar vilayetine bağlı Felluce kentinde 7 caminin kapatıldığını, cuma hutbelerinin süresinin de 10 dakikaya indirildiğini söyledi. Irak hükümeti, Koronavirüs nedeniyle Şubat ayında İran'dan gelen yolcuların ülkeye girişini engelledi. Ayrıca resmi ve diplomatik heyetler haricinde İran, Çin, Japonya, Güney Kore, Tayland, Singapur, İtalya, Kuveyt, Bahreyn, Fransa ve İspanya'dan ülkeye yolcu girişini ve vatandaşlarına bu ülkelere seyahati yeni bir uyarıya kadar yasakladı.

Bağdat, Koronavirüs salgını nedeniyle şubat ayında İran'dan gelen yolcuların ülkeye girişini engellemişti. Irak, ayrıca resmi ve diplomatik heyetler haricinde İran, Çin, Japonya, Güney Kore, Tayland, Singapur, İtalya, Kuveyt, Bahreyn, Fransa ve İspanya'dan ülkeye yolcu girişini ve vatandaşlarına bu ülkelere seyahati yeni bir uyarıya kadar yasaklamıştı. Önceki günlerde Irak Sağlık Bakanı Cafer Allavi, İran ile ortak 5 sınır kapısının 8 Mart’tan itibaren yolcular için kapatıldığını belirmişti. Ayrıca yine alınan önlemler kapsamında ülkedeki tüm okullarda eğitime ara verme kararı alındı.

Katar 
Katar Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, pazar günü Koronavirüs tespit edilen 65 kişinin daha virüse yakalandığı ve ülkede toplam vaka sayısının 401’e yükseldiği belirtildi. Katar, ülkeye yapılan uçuşları geçici bir süre iptal ederken, toplu taşıma araçlarını 14 günlük bir süreç için önlem olarak durdurma kararı aldı. Öte yandan Katar Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs ile mücadele kapsamında ülkede faaliyet gösteren tüm restoran ve kafelerde nargile kullanımının ikinci bir duyuruya kadar yasaklandığını açıkladı. Karara uymayanlar hakkında yasal prosedürlerin uygulanacağına işaret eden Katar Sağlık Bakanlığı, tüm vatandaşlara kendilerinin ve toplumun güvenliği için önlem alma çağrısı yaptı. Ayrıca ikinci bir duyuruya kadar ülkedeki tüm okullarda eğitime ara verme kararı alındı.

Önceki günlerde Koronavirüs ile mücadele kapsamında Bangladeş, Çin, Mısır, Hindistan, İran, Irak, Lübnan, Nepal, Pakistan, Filipinler, Güney Kore, Srilanka, Suriye ve Tayland'dan gelecek yolcuların ülkeye girişine geçici olarak engelleme getirilmişti. Katar Halk Sağlığı Bakanlığı, tüm vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancılara kalabalık yerlerden kaçınma ve zorunlu olmadıkça seyahat etmeme çağrısında bulundu. Hükümet İletişim Ofisi'nin açıklamasına göre, virüsle mücadele kapsamında tüm Katar vatandaşları ile Körfez ülkeleri vatandaşlarına giriş ve çıkış işlemlerinde kimlik yerine pasaport kullanımı şartı getirildi.

Kuveyt
Kuveyt Sağlık Bakanlığı,  7 yeni Koronavirüs vakasının tespit edilmesiyle ülkede toplam vaka sayısının 130’a  yükseldiğini belirtti. Öte yandan Kuveyt Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Abdullah es-Sened, yurt dışından gelen herkesin karantinaya girmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Kuveyt Hükümet Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Koronavirüs ile mücadele kapsamında eğitime ara verilmesi, vize işlemlerinin durdurulması ve spor faaliyetlerinin askıya alınması gibi bir dizi kararlar alındığı duyuruldu. Önceki günlerde Koronavirüs ile mücadele kapsamında Kuveyt Sivil Havacılık Otoritesi; Güney Kore, Tayland ve İtalya'ya gidiş-dönüş seferlerini durdurduğunu açıklamıştı. Kuveyt daha önce Irak’a gidiş geliş tüm uçuşların askıya alındığını açıklamıştı. Öte yandan 2 Mart 2020’de Kuveyt, Mısır vatandaşlarına yönelik tüm vize işlemlerini durdurduğunu açıkladı.

Bahreyn
Bahreyn Sağlık Bakanlığı, ülkede Koronavirüs nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiğini açıkladı. Açıklamada 14 yeni vaka ile ülkedeki Koronavirüs vaka sayısının 228’e yükseldiğini, bunlardan 4’ünün yoğun bakımda olduğu bildirildi. Öte yandan Enformasyon Bakanı, halka açık parkların bir sonraki duyuruya kadar kapatıldığını ve bu yasağı ihlal eden kişilere karşı yasal işlemler yapılacağını bildirdi. Ayrıca Kuveyt’te camilerde farz namazların cemaatle kılınması askıya alındı.

Bahreyn, Koronavirüs’ün ülkeye yayılmasını önlemek için Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Dubai ve Sharjah havalimanlarından gelen tüm uçuşlar askıya alındı. Ülkede ayrıca salgınla mücadele için eğitim-öğretime yeniden iki hafta ara verilmişti. Bahreyn Sağlık Bakanlığı, İtalya, Kore, Mısır ve Lübnan’dan gelen kişilere 14 gün boyunca evden çıkmama çağrısında bulundu. Ülkede salgınla mücadele için eğitim-öğretime 6 Mart’tan itibaren iki hafta ara verilmişti. Öte yandan Bahreyn Uluslararası Pisti'nin internet sitesinden yapılan açıklamada Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın Bahreyn'de düzenlenecek 2. yarışına, Koronavirüs salgını yüzünden seyircilerin alınmayacağı bildirildi. Bahreyn Sağlık Bakanlığı, 6 Mart’ta yaptığı açıklamada Salı günü İran’daki Bahreyn vatandaşlarının tahliyesine başlanıldığını belirtti.

Umman
Umman Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, 2 yeni Koronavirüs vakasının tespit edildiği ve ülkede toplam vaka sayısının 22’e yükseldiği belirtildi. Umman Sağlık Bakanlığı Koronavirüs ile mücadeleye odaklanmak amacıyla acil olmayan durumlar haricinde alınan hastane randevularının bir sonraki duyuruya kadar iptal edildiğini açıkladı. Öte yandan Umman Sivil Havacılık Heyeti, Koronavirüs tehdidi nedeniyle Mısır'la charter seferlerini bir ay süreyle askıya aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)
Birleşik Arap Emirlikleri'nde 13 yeni Koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından toplam vaka sayısının 98’e yükseldiği açıklandı. Koronavirüs’ün yayılmaması için Birleşik Arap Emirlikleri, 17 Mart tarihinden itibaren Lübnan, Türkiye, Suriye ve Irak'a gelen ve giden tüm uçuşlar geçici olarak askıya aldı. Birleşik Arap Emirlikleri Genel Sivil Havacılık Otoritesi ve Ulusal Acil Kriz ve Afet Yönetimi yetkilileri tarafından, küresel durumu göz önüne alınarak, virüsün uluslararası durumunun analizinin ardından ülkede durumun kötüleşmemesi amacıyla böyle bir karara gidildiği belirtildi. Öte yandan ülkeden İran’a yapılacak uçuşların her iki yönde askıya alındığı açıklandı. Ayrıca Eğitim Bakanlığı, Koronavirüs’ün ülkeye yayılmasını önlemek için ülkede normal şartlarda 29 Mart ile 12 Nisan arasında yapılacak bahar tatilinin virüs salgını ile mücadele kapsamında 8 Mart Pazar günü başlaması yönünde karar alındı.

Suudi Arabistan
Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, yeni 15 Koronavirüs vakasının tespit edilmesiyle ülkede toplam vaka sayısının 133’e yükseldiğini duyurdu. Suudi Arabistan Pazar günü, Koronavirüs'ün ülkede yayılmasını engellemek için alınan önlemler kapsamında birçok ülke ile geçici olarak deniz ulaşımını durdurma kararı aldı. Bu ülkelerin ise, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Bahreyn, Umman, Irak, Lübnan, Suriye, Mısır, Güney Kore, Çin, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İsviçre, Hindistan, Pakistan, Türkiye, Eritre, Sri Lanka, Etiyopya, Kenya, Sudan, Cibuti, Somali, Güney Sudan ve Filipinler olduğu aktarıldı. Öte yandan Suudi Arabistan, Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında toplam 2 bin 500 kişinin evinde karantina altında olduğunu kaydetti. Ayrıca Suudi Arabistanlılar ile ülkede ikamet edenlerin AB üyesi ülkeler, İsviçre, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Filipinler, Sudan, Etiyopya, Güney Sudan, Eritre, Kenya, Cibuti ve Somali'ye yapacağı seyahatler askıya alındı.

Suudi Arabistan, Koronavirüs salgını nedeniyle Kuveyt'ten ülkeye dönmek isteyen vatandaşlarını tahliye etti. Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde olanlara buradan ayrılmaları için 72 saat süre verildi ve Mısır’a seyahat edenlerin geri dönüşü için de gerekli hazırlıkların yapıldığı duyuruldu. hükümet; sağlık, emniyet, elektronik güvenlik merkezi ve ordu bünyesindekiler dışındaki kamu çalışanlarının 15 Mart’tan itibaren 16 gün iş yerlerine gitmemesini kararlaştırdı. bu kapsamda, tüm kamu ve özel kuruluşlara ait hizmet sektörleri için uzaktan elektronik sistemlere geçişin teşvik edilmesi kararı alındı. Önceki günlerde Koronavirüs’ün yayılmasını önlemek amacıyla İkinci bir duyuruya kadar ülkedeki tüm eğitim kurumlarında eğitim-öğretim askıya alınmıştı.

Mısır
Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkede yeni 40 Koronavirüs vakasının daha kaydedilmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısının 166’ya yükseldiği duyurulu. Açıklamada, ülkede Koronavirüs nedeniyle 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Mısır Başbakanı, Koronavirüs ile mücadele amacıyla alınan önlemler kapsamında 19 ila 31 Mart tarihleri ​​arasında tüm havaalanlarındaki uçuşların askıya alındığını bildirdi. Mısır'daki El-Ezher Büyük Alimler Heyeti, Koronavirüs salgınından korunmak amacıyla cuma ve camilerde cemaatle namaz kılınmaması yönünde cevaz verdi. Öte yandan, Mısır yönetimi, Koronavirüs nedeniyle mahkemelerdeki tüm duruşmaların ertelenmesine karar verdi.  Ayrıca Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, 14 Mart’tan  itibaren iki hafta boyunca eğitime ara verilmesi talimatı verdiği bildirilmişti.

Lübnan
Lübnan Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Koronavirüs nedeniyle bir kişinin hayatını kaybetmesiyle ülkede ölenlerin toplam sayısının 3’e yükseldiği duyuruldu. Açıklamada, Lübnan'da 9 kişide daha Koronavirüs tespit edilmesiyle salgına yakalananların sayısının 120'ye yükseldiği belirtildi. Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, Koronavirüs nedeniyle ülkede olağanüstü hal ilan etti. Öte yandan Koronavirüs'ten korunmak amacıyla zaruri bir durum olmadığı sürece vatandaşların evden çıkmaması gerektiğini belirten Abdussamed, ülkedeki Birleşmiş Milletler gücü, diplomatik temsilcilikler ve kargo seferleri haricinde hava, kara ve deniz limanlarının 18-29 Mart tarihleri arasında kapalı tutulacağını aktardı. Bu süre zarfında kamu kurumlarının yanı sıra belediyeler ve kamu ile özel eğitim kurumlarının kapalı olacağına dikkati çeken Abdussamed, bankalar, ulaşım ve gıda sektörü dışındaki özel firma, kuruluş ve işletmelerin de kapalı olacağını ifade etti.  Ülkede Koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni vakaları karşılamak üzere 6 hastanede hazırlıkların tamamlandığını kaydedildi. Önceki günlerde Koronavirüs nedeniyle Lübnan Hava Yolu Şirketi de Korunavirüs vakalarının görüldüğü Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar uçuşlarını ikinci bir karara kadar askıya aldığını açıkladı. Ayrıca Eğitim ve Öğretim Bakanlığı da Koronavirüs nedeniyle eğitime 14 Mart'a kadar ara verildiğini duyurdu.

Ürdün
Ürdün Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs'e yakalanan kişi sayısının 16'ya ulaştığını duyurdu. Amman yönetimi, virüs ile mücadele kapsamında eğitime ara verilmesi ve sınırların kapatılması gibi bir dizi önlemler almıştı. Önceki günlerde Ürdün resmi haber ajansı PETRA'ya göre, Ürdün’de 12-14 Nisan'da yapılacak 2020 Tokyo Olimpiyat Elemeleri Mayıs ayı sonuna ertelendi. Ayrıca Ürdün Hükümeti, Koronavirüs ile mücadele kapsamında Filistin ile kara sınırını kapattı.

Cezayir
Cezayir Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs nedeniyle ölü sayısının 4'e yükseldiğini, Koronavirüs'e yakalanan kişi sayısının 60'a ulaştığını duyurdu. Bakan, eğitime ara verilmesinin öğrencilerin kamusal alanlara ve parklara gitmesi gerektiği anlamına gelmeyeceğini. Aksine kriz geçene kadar evlerinde kalmaları ve eğitim çabalarına devam etmeleri gerektiğini söyledi. Önceki günlerde Koronavirüs ile mücadele kapsamında, Cezayir'in Vahran kentinde bu ay düzenlenmesi planlanan Kuzey Afrika Petrol ve Gaz Sanayi Fuarı (NAPEC) eylül ayına ertelendi. Ayrıca Cezayir Çevre Bakanlığı da dün başlaması planlanan Uluslararası Çevre ve Yenilenebilir Enerji Fuarı'nı iptal ettiklerini açıklandı. Önceki günlerde Cezayir Hava Yolları Şirketi, İtalya'nın Milano kentine yönelik uçuşların geçici olarak durdurulacağını açıkladı. Ulusal Yolcu Taşımacılığı Şirketi, Koronavirüs’ün şirket gemilerinin gittiği Fransa ve İspanya’ya yayılması nedeniyle tüm yolculuklarının askıya alındığını duyurdu.

Tunus
Tunus Sağlık Bakanlığı, Tunus’ta Koronavirüs'e yakalanan kişi sayısının 24'e ulaştığını duyurdu. Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'un, Tunus'a gelecek hafta yapmayı planladığı ziyaretin Koronavirüs nedeniyle iptal edildiği kaydedildi. Tunus Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İtalya'daki tüm limanlara olan vapur seferleri ile Roma haricindeki kentlerden yapılan uçuşların durdurulduğu, Roma'dan gerçekleştirilen haftalık 14 uçuş seferinin ise 3'e indirildiği duyuruldu.

Sağlık Bakanlığına bağlı Temel Sağlık Direktörü, Koronavirüs ile mücadele kapsamında 2 binden fazla kişinin evlerinde karantina altına alındığını, bunlardan yaklaşık 600'ünün gözlem süresini tamamladığını söyledi.

Fas
Fas Sağlık Bakanlığı, Fas'ta yeni 9 Koronavirüs vakasının tespit edilmesiyle ülkede toplam vaka sayısının 37'ye yükseldiğini söyledi. Ayrıca Koronavirüs nedeniyle ilk ölümün tespit edildiğini duyuruldu. İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki tüm restoran ve sinemalar ile spor ve eğlence mekanlarının 17 Mart’tan itibaren kapatılacağı belirtildi. Kararın halkın günlük yaşamı için gerekli malzeme ve ürünlerin satıldığı çarşı, pazar ve dükkanlar ile evlere servis hizmeti sunan restoranları kapsamadığı aktarılırdı. Öte yandan  Önceki günlerde Koronavirüs ile mücadele kapsamında Fas Milli Eğitim Bakanlığı, ikinci bir duyuruya kadar ülkedeki tüm okullarda eğitime ara verme kararı aldı. Fas Futbol Federasyonundan yapılan yazılı açıklamada, bugün itibariyle ülkede tüm futbol maçlarının ikinci bir açıklamaya kadar askıya alındığı belirtildi.  Fas Hükümeti, Fransa'yla gerçekleştirilen istişareler sonucu Koronavirüs ile mücadele kapsamında sivil hava ve deniz taşımacılığını ikinci bir duyuruya kadar çift taraflı olarak durdurduğunu açıklamıştı. Ayrıca Almanya, Hollanda, Belçika ve Portekiz'e uçak seferlerini askıya almıştı.

Filistin
Filistin hükümetinden yapılan açıklamada, yeni bir Koronavirüs vakasının tespit edilmesiyle ülkede toplam vaka sayısının 39'ya yükseldiği duyuruldu. Diğer yandan Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, bir otelin çalışanlarında Koronavirüs şüphesi görülmesi üzerine Batı Şeria'nın tamamında olağanüstü hal ilan edildiği duyurulmuştu. Bakanlık ayrıca, Batı Şeria’daki tüm eğitim kurumları ile cami ve kiliselerin 30 gün süreyle kapatıldığını açıklamıştı. Ülkede ayrıca düğünler, spor müsabakaları, konferanslar ve festivaller yasaklanmıştı. Koronavirüs tespit edilen Beytüllahim’e giriş çıkışlar kapatıldı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da daha sonra yayınladığı bir kararnameyle Koronavirüs ile mücadele kapsamında ilan edilen 14 günlük olağanüstü halin 1 aya çıkarılması talimatını vermişti. Buna karşılık öğretmenler internetteki sosyal medya ve çeşitli eğitim platformları üzerinden öğrencilerle bir araya gelmeye başlamıştı.

Sudan
Sudan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Sudan’da Koronavirüs nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiği ve toplam vaka sayısının bir olduğu bildirildi. Sudan Hükümeti, virüse karşı alınan önlemler kapsamında olağanüstü hal ilan etti. Ayrıca Mısır'a açılan Eşkit ve Erkın kara hudut kapıları ile Halfa en-Nehri deniz hudut kapısının kapatıldığı ve Mısır, Çin, Güney Kore, Japonya, İran, İtalya, Fransa ve İspanya vatandaşlarına seyahat yasağı getirildiği açıklandı.  Sudan Milli Eğitim Bakanı, ülkedeki bütün okul ve üniversitelerin 30 gün süreyle kapatıldığını açıklamıştı. Ülkede ayrıca tüm düğünler, spor müsabakaları, konferanslar ve festivaller yasaklanmıştı.

Moritanya
Moritanya Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, 9 Mart’ta başkent Novakşot'a gelen ve o tarihten bu yana karantinada tutulan bir Avrupa ülkesi vatandaşında Koronavirüs tespit edildiği açıklandı. Moritanya’nın komşuları Tunus, Fas ve Libya, virüsle mücadele kapsamında ülke genelinde okulların tatil edildiğini açıklamıştı.