Panel

İç ve Dış Dinamikler Bağlamında Ürdün’de Siyasi Kriz

Ürdün Ortadoğu’da istikrar adası olarak bilinen bir ülke konumundadır ve bölgede yaşanan istikrarsızlıklardan kaçan insanların sığındığı limanlardan biri olagelmiştir. Ürdün bu niteliği itibarıyla uluslararası ve bölgesel gündemin üst sıralarında kendisine nadiren yer bulmaktadır. Ancak başta İsrail-Filistin sorunu başta olmak üzere bölgedeki birçok sorunun çözümünde kilit ülkelerden biridir. İstikrarlı iç ve dış siyaseti ile bilinen Ürdün, Nisan 2021 ayının başında eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ve onunla bağlantılı eski bakan ve Kraliyet ailesi üyelerinin de olduğu çok sayıda ismin Kral Abdullah’a karşı darbe girişimi ile uluslararası gündemin en sıcak başlığı haline geldi. Kuşkusuz darbe girişiminin Ürdün iç dinamiklerinden kaynaklanan nedenleri söz konusudur. Ancak darbe girişimini bölgede ve uluslararası alanda yaşanan gelişmelerden bağımsız okumak resmin tamamını görmeyi engelleyecektir. Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi de darbe girişimine ilişkin açıklamasında, “eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'in dış güçlerle birlikte ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karıştığının ortaya çıktığını, Ürdün’ü hedef alan bu faaliyetlerin dış güçlerle koordinasyon halinde gerçekleştirildiğini” belirtmiştir. Dolayısıyla darbe girişiminin arkasında dış faktörler de rol oynamakta ve krizin bölgedeki gelişmeleri etkileme potansiyeli bulunmaktadır.

ORSAM Ortadoğu Araştırmaları Merkezi, Ürdün’de yaşanan darbe girişiminin arka planı ve olası sonuçlarını iç ve dış dinamikler bağlamında ele alacak çevrimiçi panel düzenleyecektir. Panelde bunun yanı sıra, darbe girişimini doğru bir temele oturtabilmek amacı ile Ürdün siyasi ve sosyal dinamikleri de tartışılmaya çalışılacaktır.

Panel, ORSAM Youtube kanalları üzerinden canlı yayınlanacaktır. Panel dilleri Türkçe ve Arapçadır. Her iki dile simultane çeviri yapılacaktır.

Tarih: 15 Nisan 2021, Perşembe
Saat: 12:00 – 13:30
Yer: Youtube

İç ve Dış Dinamikler Bağlamında Ürdün’de Siyasi Kriz
Moderatör:
Oytun Orhan, ORSAM Levant Çalışmaları Koordinatörü

Konuşmacılar:
Dr. M. Hüseyin Mercan, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi
Maan Al-Bayari, The New Arab (Al-Araby Al-Jadeed) Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Dr. Mehmet Fatih Arslan, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi