Irak Gündemi: 11-24 Mart 2019

Siyaset
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, resmi ziyaret için Bağdat’a geldi. Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Başbakan Adil Abdülmehdi ve diğer siyasetçiler ile görüştü. Cumhurbaşkanı Ruhani, Cumhurbaşkanı Salih ile görüşmesinden sonra gerçekleştirilen basın açıklamasında iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılmasına yönelik beklentisini ifade etti. Cumhurbaşkanı Ruhani, Bağdat’tan sonra Necef’e geçerek Ayetullah Ali Sistani’yi ziyaret etti. Ayetullah Sistani’nin ofisinden yapılan açıklamada “Irak’ın komşuları ile ilişkilerini geliştirecek adımlar için ülkelerin egemenlik haklarını çiğnemeden ve iç işlerine karışılmadan atılmalıdır.” denildi. ABD tarafından İran’a yeni yaptırımların uygulanacağına dair yapılan açıklamalar İran’ı daha fazla destek aramaya itmektedir. Diğer yandan ise İran’ın Irak’taki nüfuzundan rahatsız olan siyasi gruplar ABD ve İran konusunda Irak’ın tarafsız kalması gerektiğini ifade etmektedir. Ayetullah Sistani’nin ofisinden yapılan açıklamada bu yönde değerlendirilebilir.

Irak Başbakanlığı İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında iki ülkenin sınır anlaşmazlıklarının aşılması için 1975 yılında imzalanan ancak 1980 yılında iptal edilen Cezayir anlaşmasının hükümlerinin uygulanacağı açıklandı. İkili görüşme sonrasında başbakanlık kaynakları iki ülke arasında vizelerin kaldırılması ve demiryolu bağlarının yapılması için protokol imzalandı. Cezayir anlaşmasının uygulanması ile Şattül Arap ve sınır bölgesindeki petrol sahalarının tespit edilmesi gerekmektedir.

Musul’da Dicle üzerinde turistik gezi düzenleyen feribot battı. Ninova Vilayet Meclisi Üyesi Gazvan el-Daudi kazada 103 kişinin hayatını kaybettiğini ve 50 kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Başbakan Adil Abdülmehdi, olay yerini ziyaret ettikten sonra üç günlük yas ilan edildiğini ve vilayetteki yürütme görevini Ninova Üniversitesi Rektörü, Ninova Operasyonlar Komutanı ve Ninova Polis Müdürü’nün oluşturduğu acil durum komitesinin üstleneceğini açıkladı. Vilayetteki yürütme gücünün Vali Nufal el-Akoub ve iki yardımcısından alınmasından sonra Başbakan Adil Abdülmehdi’nin talebi üzerine vali ve iki yardımcısı parlamento kararı ile görevden alındı. Başbakan ve parlamentonun kararı sonrasında valisiz kalan vilayet için yeni vali seçiminin vilayet meclisi seçimlerinden sonra yapılması bekleniyor.

Güvenlik
Irak Savunma Bakanlığı, Ninova vilayetine bağlı Sincar ilçesinde güvenlik güçleri ve terör örgütü PKK üyeleri arasında çıkan çatışmada iki Irak askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, yayınladığı taziye mesajının ardından terör örgütlerinin mağlup edilmesi için Türkiye ve Irak’ın beraber çalışması gerektiğini vurguladı.

Suriye’de yakalanıp Irak’a iade edilen Fransız vatandaşı 14 IŞİD üyesine yönelik mahkeme süreci başladı. İsmi açıklanmayan kaynaklar, 14 şüphelinin imzaladıkları itirafnamede 2014 ve 2017 yılları arasında IŞİD işgali altındaki Musul’da bulunduklarını aktardı. Ayrıca PKK’nın Suriye uzantısı YPG, yakaladığı IŞİD üyelerini Irak’a iade ederek uluslararası alanda meşruiyet elde etmeyi amaçlamaktadır.

Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye, Kerkük’te altı IŞİD üyesi tutuklandığını söyledi. Harbiye, söz konusu altı kişinin uyuyan hücrelerden birisi olduğunu ve saldırı hazırladığında iken yakalandıklarını aktardı. Harbiye açıklamasının devamında Irak’ı terör örgütlerinden temizleyecek bir planının uygulandığını söyledi. Kerkük, Selahaddin ve Diyala’da terör örgütü IŞİD’in uyuyan hücreleri eylem gerçekleştirmeye devam etmektedir. Bölgedeki coğrafi koşullar dolayısıyla IŞİD üyeleri güvenlik güçlerinden kaçabilmektedir.