Irak Gündemi: 24-30 Eylül 2018

Siyaset
25 Eylül 2018’de Irak Parlamentosu’nun yeni cumhurbaşkanını seçmek için toplanması beklenmekteydi. Ancak siyasi kitleler arasında anlaşma sağlanamadığı için oturum 2 Ekim 2018’e ertelendi. Cumhurbaşkanlığı için adaylığını koyan 21 kişiden yedi tanesinin adaylığı kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı adaylarını ilan eden resmi açıklamanın 30 Eylül 2018’de yapılması beklenmektedir. Irak Anayasası cumhurbaşkanının seçilmesi için parlamento başkanının seçilmesinden sonra 15 gün süre vermektedir. Cumhurbaşkanlığı yarışının Islah ve Bina ile Bina bloklarının destekledikleri adaylar arasında geçmesi beklenmektedir.
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, partisinin resmen Islah ve Bina Bloku’na katıldığını açıkladı. Salihi “Islah ve Bina Genel Kurulu, Türkmenlere önem vermektedir. Kurulacak olan hükümette Türkmenler olarak temsil edileceğiz” dedi. Kurulacak hükümetin farklı siyasi gruplardan oluşması siyasetin toplum üzerindeki temsilini arttırmaktadır. Bu nedenle Türkmenlerin de hükümet içerisinde yer alması hükümetin ülke genelinde daha kolay çalışabilir olmasını sağlayabilir.
IKBY 2018 Parlamento Seçimleri için açıklanan propaganda süresi 28 Eylül itibariyle doldu. Propaganda süresinin bitmesiyle güvenlik güçlerinin oy kullanacağı sandıklar kuruldu. Genel seçimler ise 30 Eylül 2018’de yapılacak.

Güvenlik
ABD Dışişleri Bakanlığı Irak’ın Basra Vilayetindeki konsolosluğundan zaruri olmayan bütün çalışanlarını geri çektiğini açıkladı. Açıklamada Bağdat’taki büyükelçiliğin Basra’daki Iraklılara da hizmet vereceği söylendi. ABD daha önce konsolosluğa yapılacak herhangi bir saldırıdan İran’ı sorumlu tutacağını açıklamıştı. ABD, konsolosluğu boşaltma kararı ile İran ile yeni bir cephe açılmasının önüne geçmek istiyor olabilir.

Ekonomi
Irak Petrol Bakanı Cabbar El-Luaybi, Dikar Vilayetindeki petrol sahasından doğalgaz üretilmeye başlandığını açıkladı. Irak Petrol Bakanlığı 2021 yılına kadar petrol sahalarından çıkan doğalgazın yakılmak yerine işlenebilir hale getirileceğini açıkladı. Dünya Bankası ise bu uygulama ile Irak’ın yıllık 2,5 milyar dolar gelir elde edeceğini tahmin ediyor. Petrol sahalarından elde edilen doğalgazın büyük bir kısmı kuyu başında yakılmaktadır. Doğalgazın depolanmasını sağlayacak altyapının hazırlanması, maliyetine rağmen uzun süreli olarak Irak bütçesine olumlu katkı sağlayacaktır.

Sosyal Hayat
Irak güzellik yarışmasına katılan Tara Fares’in Bağdat’ta suikasta uğraması kadınların hedef alındığı tartışmalarını yeniden başlattı. Ağustos ayında güzellik sektöründe çalışan iki kadın evlerinde öldürülmüştü. Başbakan Haydar Abadi, söz konusu cinayetlerin detaylıca soruşturulacağını açıkladı.
Basra Vilayeti’nde gösteriler su kesintilerine çözüm bulunamadığı için devam ediyor. Eylül ayı içerisinde 20’den fazla gösterici hayatını kaybetti. Başbakan Haydar Abadi servislerin tekrar sağlanması için gerekli önlemlerin alındığını açıkladı.