İsrail Gündemi: 4-10 Mart 2019

İsrail Başbakanı Netanyahu İsrail’in tüm vatandaşların değil sadece Yahudilerin devleti olduğunu söyledi. Bu açıklamalar ile Netanyahu’nun Nisan’daki seçimleri kazanabilmek için İsrailli Araplara hedefe aldığı düşünülmektedir.  Netanyahu’nun yapmış olduğu bu açıklamaların arasında bir TV programında ortaya çıkan tartışma yatmaktadır. Geçtiğimiz Cumartesi günü Rotem Sela, sosyal medya platformu Instagram üzerinden Kültür Bakanı Miri Regev’in Kanal 12’deki katıldığı programda eğer muhalif parti lideri Benny Gantz kazanırsa Araplarla bir hükümet kurmak zorunda kalacağı söylemini eleştirmişti. Sela yaptığı açıklamada Araplarında bu ülkenin vatandaşı olduğunu ve dolayısı ile hükümette Arapların bulunmasından daha doğal bir durumun olmayacağını belirtmiştir. Bunun üzerine Başbakan Netanyahu Instagram üzerinden yaptığı açıklamada, Araplar dâhil olmak üzere tüm vatandaşların eşit haklara sahip olduğunu, ancak İsrail’in Yahudi halkının ulus devleti olduğunu söylemiştir.

Başbakan Netanyahu ile Rotem Sela arasında geçen diyaloglar İsrail medyasında yoğun bir şekilde tartışıldı. İsrail 9 Nisan'da gerçekleştirilecek genel seçimler öncesinde İsrail Başbakanı Netanyahu, aşırı sağ seçmenin desteğini alabilmek için söylemlerini sertleştirdiği ifadelerine yer verdi. Seçimlerdeki şansının azaldığının düşünen Netanyahu aşırı sağ seçmenin oyunu alabilmek nüfusun %17’sini oluşturan ‘İsrailli Araplara’ karşı sert söylemlerde bulunduğu ifade edildi. Bilindiği gibi İsrail vatandaşlığını reddeden Arapların seçme seçilme hakkı bulunmamaktadır.

İsrail'de Ultra-Ortodoks Yahudiler, askere gitmeyi reddeden bir gencin gözaltına alınmasını protesto etti. Geçen perşembe günü Batı Kudüs'ün en işlek caddelerinden biri olan Yafa caddesinde toplanan 2000’den fazla Ultra-Ortodoks Yahudi, askere gitmeyi reddeden bir gencin gözaltına alınmasını protesto etmiş, ardından yüzlerce gösterici ana yol üzerinde oturma eylemi düzenleyerek, caddeyi araç trafiğini ve tramvayların geçişine kapatmıştı. Kendilerine müdahale eden İsrail polislerine Nazilere benzeten, “ölsek dahi askere gitmeyiz” sloganı atan Ultra-Ortodoks Yahudiler, yolu trafiğe açmaya çalışan polise karşı uzun süre direndi. Polis, oturma eylemini devam ettirmeye çalışan göstericilerden bazılarını zorla gözaltına aldı. Caddeyi yeniden trafiğe açmak için atlı polisler ve TOMA’lar devreye girerek göstericilerin üzerine su sıktı. Polis tarafından yapılan ilk açıklamada, 23 göstericinin gözaltına alındığı belirtildi. Daha sonra sayısının 28’ e yükseldiği açıklandı.

Amerika’daki Siyonizm karşıtı Neturei Karta Ortodoks Yahudi Cemaati, Twitter’dan İsrail açıklamaları sebebiyle linçe maruz kalan Temsilciler Meclisi üyesi İlhan Omar'ın arkasında olduklarını söyledi. ABD kongresine seçilen ilk Afrika kökenli, Minnesota Temsilcisi Demokrat İlhan Omar'ın İsrail lobisinin Amerikan siyasetindeki üzerindeki ağırlığını eleştiren açıklamalar yapmış, başta Demokratlar ve Trump olmak üzere siyasi çevrelerce anti-Semitik (Yahudi düşmanı) olmakla suçlanmıştı.  Omar artan tepkilerden sonra anti-Semitik olmadığını ve İsrail yerine yalnızca kendi halkını savunması gerektiğini hatırlatmıştı. "Neturei Karta" adlı anti-Siyonist Ortodoks Yahudi cemaati ise, Omar'ın sözlerinin çarpıtıldığını, İsrail lobisi tarafından haksızca anti-Semitik olmakla suçlandığını bu yüzden Omar’ın arkasında olduklarını söyledi.

İsrail’in gündemi daha çok seçim ve seçim propagandaları üzerinden yürümektedir. Nitekim Amerikan yapımı Wonder Woman filminin yıldızı Yahudi Gal Gadot da Amerika’dan bu tartışmalara dahil olarak ülkesinin artık kendi içinde yaşayan Araplar’dan rahatsız olmaması gerektiğini söylemiştir. Bu ifadeler Arap toplumunu da ciddi şekilde rahatsız etmektedir. Zira kendi topraklarında bu söylemler ile sanki ikinci sınıf vatandaşlarmış gibi bir dışlamacı söylem ile karşı karşıya kalmaktadırlar.