Panel

İsrail'in Batı Şeria'yı İlhak Planı: Uluslararası Hukuk ve Bölgesel Etkileri Boyutları

ONLINE PANEL

İsrail, 1967’den beri işgal altında tuttuğu Filistin topraklarından büyük bir parça daha koparmaya hazırlanıyor. Sadece ABD desteği ve onayıyla; Kudüs’ün başkent olarak kabul edilmesi ve Golan Tepelerinin İsrail toprağı sayılması gibi kazanımlar elde ettiğini düşünen İsrail, bu sefer geride kalan kısımları da egemenliğine almaya çalışmaktadır. Mevcut BM kararları ve uluslararası hukukun amir hükümlerine göre işgalci güç olan İsrail’in herhangi bir toprak kazanımı mümkün değilken, tamamen konjonktürel gelişmelerden istifade ederek sınırlarını genişletmeye çalışması kabul edilemez bir hadisedir.

Bölgedeki Müslüman Arap ülkelerinin sessiz kaldığı, Trump başkanlığındaki ABD’nin İsrail’e her türlü desteği verdiği ve dünyanın geri kalanının Covid-19 pandemisinin etkilerini atlatmaya çalıştığı kaotik dönemi fırsata çevirmeye çalışan İsrail, bu toprakların sahibi Filistin halkını ise görmezden gelmektedir.

Böylesine kritik bir ortamda 1 Temmuz’da İsrail meclisine getirilmesi planlanan ilhak planının, uluslararası hukuk boyutu ile muhtemel bölgesel etkileri ele alınacak ve bu tek taraflı adımların önlenmesi için neler yapılması gerektiği panelin konusu olacaktır.

01 Temmuz 2020, Çarşamba
Saat: 21.00

Moderatör
Haydar Oruç, ORSAM Levant Çalışmaları Uzmanı 

Konuşmacılar
Prof. Dr. Cengiz Tomar, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili

 Prof. Dr. Berdal Aral, İstanbul Medeniyet Üniversitesi

 Prof. Dr. Ahmet Uysal, ORSAM Başkanı