Ortadoğu Analiz Ağustos / Cilt:14 / Sayı:128

Değerli okuyucular,

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki temel meseleleri ve güncel gelişmeleri ayda bir kapsamlı analizler ile ilginize sunduğumuz Ortadoğu Analiz’in 128. sayısıyla karşınızda olmaktan memnuniyet duymaktayız. Bu sayıda Türkiye'nin savunma sanayisi ve bu sektördeki gelişimlerinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde etkilerine ilişkin genel değerlendirmeleri dikkatinize sunmaktayız. Buradan hareketle öncelikli olarak Türk savunma sanayisinin mevcut durumu ele alınmış ve bazı tespitlere de yer verilmiştir. Öte yandan Türk savunma sanayisi ve dış politikası karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Türkiye'nin söz konusu sektörde Afrika ve Körfez'deki etkinliği ve nüfuzuna dair çalışmalar da öne çıkmaktadır.

Kapak konusunun yanı sıra bu sayımızda son dönemde Vladimir Putin yönetiminin güdümünden çıkmasıyla dünya gündemini meşgul eden Wagner Grubu kaleme alınmıştır. Ayrıca Joe Biden'ın İsrail politikası irdelenmiştir. Asya'dan Latin Amerika'ya ve Ortadoğu'dan Afrika'ya kadar geniş bir yelpazede yayılmış ve dolayısıyla önemini son yıllarda pekiştiren dolarsızlaştırma ve Afrika’da yaşanan askerî darbeler ve terörle mücadele konularıyla ilgili analizler de dergimizde yer almaktadır. Öte yandan Suriye jeopolitiği ve Suriyelilerin geleceği ele alınırken, Suriye’nin kuzeyinden dönenlerin durumu ve Irak’ta radikal dalga riskine ilişkin bir çalışma da bulunmaktadır.

Gelenek olduğu üzere bu sayımızda da haziran ayı içerisindeki önemli olaylara ilişkin kronoloji, kapak konusuyla ilişkili önemli bir figürün incelenmesi ve bölgedeki meselelere ilişkin önde gelen uzmanlarla yapılan mülakat bulunmaktadır. Röportaj kısmında Jeopolitik analist ve yazar olan Don McLain Gill'inkapak konumuz ile alakalı analizlerinden faydalanabilirsiniz. Biyografi/ Tema kısmında ise Türkiye’nin önde gelen, donanımlı roket bilimcilerinden biri olarak ülkesine hizmet eden kıymetli bir bilim insanı olan Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu’nun hayatı, kariyeri, Türkiye'nin Millî Uzay Programı'na katkıları ve bu süreçteki ilgi çekici detaylara ilişkin önemli bilgileri okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar dileğiyle…