Ortadoğu Analiz Ocak / Cilt:14 / Sayı:121

Değerli okuyucular,

 Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki temel meseleleri ve güncel gelişmeleri ayda bir kapsamlı analizlerle ilginize sunduğumuz Ortadoğu Analiz’in 121. sayısıyla karşınızda olmaktan memnuniyet duymaktayız. Bu sayıda Türkiye'deki öncül bazı siyasi partilerin Ortadoğu tutumlarına ilişkin yorumları ve geçmişten günümüze dönemin hükûmetlerinin Ortadoğu politikalarına yönelik genel değerlendirmeleri dikkatinize sunmaktayız. Bu kapsamda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) iktidara geldiği 2000’li yıllardan günümüze kadar Türkiye’nin Ortadoğu politikasının küresel ve bölgesel gelişmeler doğrultusunda nasıl evrildiği, AK Parti’nin bölgede izlediği politikalarda öncelediği hususlar yer almaktadır. Öte yandan bu sayımızda Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) bölgeye yönelik tutumlarına ilişkin analizleri bulabilirsiniz.

 Kapak konusunun yanı sıra bu sayımızda dönem dönem gerginleşen Türkiye-Avrupa ilişkileri ve bu çerçevede Fransa ve İsveç’te terör örgütü PKK/YPG/PYD bağlamında yaşanan gelişmeler ele alınmaktadır. Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bölgede alternatifi olarak değerlendirilen Çin’in aralık ayı içinde Körfez’e yönelik olarak gerçekleştirdiği kapsamlı ziyaretler ve bu doğrultuda Suudi Arabistan’la imzaladığı anlaşmaların değerlendirildiği bir analiz yer almaktadır. Ayrıca 2023 yılına cumhurbaşkansız giren Lübnan’daki seçimlerde Maruni Kilisesi’nin etkisi ele alınırken, Ürdün’de düzenlenen 2. Bağdat Konferansı ve Ukrayna krizinin Lübnan üzerindeki etkilerine ilişkin dikkat çekici bir incelemeye de ulaşabilirsiniz.

 Dergimizde yine önemli meselelerden olan Irak’taki gelişmelere yönelik Irak Türkmenlerinin parlamentodaki temsilinin Türkmenlerin gerçek nüfusunu ne ölçüde yansıttığı hakkında bir analiz yer almaktadır. Kuzey Afrika temelli gelişmelerde ise İsrail’in geçmişten günümüze Afrika’ya yönelik çatışmacı tutumu, bölgedeki operasyonları, Afrika’nın İsrail algısı ve yaşanan gelişmeler değerlendirilmiştir.

 Gelenek olduğu üzere bu sayımızda da aralık ayı içerisindeki önemli olaylara ilişkin kronoloji, etkinliklerimize ilişkin bir kısım ve bölgedeki meselelere ilişkin önde gelen uzmanlarla yapılan mülakat bulunmaktadır. Röportaj kısmında Dr. Hamoud Salhi’nin bölgeye ilişkin ve kapak konumuzla alakalı kapsamlı analizlerinden faydalanabilirsiniz.

 Keyifli okumalar dileğiyle…