Ortadoğu Analiz Mart / Cilt:14 / Sayı:123

Değerli okuyucular,

ORSAM Ailesi olarak, 6 Şubat 2023 Pazartesi günü yaşanan iki büyük depremle birlikte Kahramanmaraş ve 10 ilimizi etkileyen felakette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Bölgede yaşanan bu büyük felaketin açtığı yaraların bir an önce kapanmasını temenni ediyoruz.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki temel meseleleri ve güncel gelişmeleri ayda bir kapsamlı analizlerle ilginize sunduğumuz Ortadoğu Analiz’in 123. sayısıyla karşınızda olmaktan memnuniyet duymaktayız. Bu sayıda ne yazık ki başta Türkiye’yi ve Suriye’yi etkilemiş ve büyüklüğü hasebiyle dünyayı bölgeye kilitlemiş olan felaketten yola çıkarak bu depremlere yönelik genel değerlendirmeleri dikkatinize sunmak temel çabamızı oluşturmaktadır. Bu kapsamda depremin bölgesel ve insani sonuçları yer almaktadır. Ayrıca Türkiye merkezli depremin bölgeye etkileri, Sahraaltı Afrika’da bugüne dek yaşanmış depremler ve Afrika ülkelerinin Türkiye'de yaşanan gelişmeler ışığında verdiği destekler ve deprem sonrası Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri'nin Türkiye'yi ziyareti bağlamında Türkiye-Mısır normalleşmesi de değerlendirilmiştir.

Kapak konusunun yanı sıra bu sayımızda son dönem enerji meseleleri bağlamında Rusya’nın Ortadoğu ülkeleriyle ilişkileri ve Rusyaİran rekabeti, enerji krizi yaşayan Avrupa’nın alternatif arayışları ve enerji güvenliği atılımlarına ilişkin analizleri bulabilirsiniz. Körfez bölgesinin sürdürülebilir enerji politikaları ve bölgenin enerji güvenliği konuları da ele alınmıştır. Öte yandan kesintiye uğrayan EASTMED Projesi ve İsrail gazına ilişkin rota tartışmaları ve Fas’ın içinde bulunduğu enerji krizi sebebiyle çözüm arayışları hakkındaki çalışmalara da ulaşabilirsiniz. Tüm bu değerlendirmelerin yanı sıra, Irak’ta yaşanan yeniden seçim sistemi tartışmaları da ele alınmıştır.

Gelenek olduğu üzere bu sayımızda da şubat ayı içerisindeki önemli olaylara ilişkin kronoloji, kapak konusuyla ilişkili önemli bir figürün incelenmesi ve bölgedeki meselelere ilişkin önde gelen uzmanlarla yapılan mülakat bulunmaktadır. Röportaj kısmında İklim ve Çevre Bilimleri Uzmanı Tunuslu Amir el-Ceridi’nin yaşanan gelişmeler ışığında bölgeye dair kapsamlı analizlerinden faydalanabilirsiniz. Biyografi/Tema kısmında ise Ortadoğu’da meydana gelen büyük depremler bağlamında bölgenin deprem geçmişine ilişkin önemli bilgileri okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar dileğiyle…