Seminerler

Ortadoğu Seminerleri Güz 2023

Ortadoğu, barındırdığı toplumsal, kültürel ve siyasi çeşitlilikle yegâne olmasıyla beraber jeopolitik önemi açısından küresel siyaset nezdinde önde gelen bölgelerden biridir. Petrol, doğal gaz ve çeşitli minerallerin çoğunlukta olmasıyla doğal kaynak zengini olan bu bölge, yakın tarihte küresel ve bölgesel nüfuz mücadelelerine ev sahipliği yapmıştır. Ortadoğunun jeopolitik konumu ve stratejik önemi kadar medeniyetin beşiği” olması vesilesiyle insanlık tarihi açısından da öne çıktığı aşikârdır.

21. yüzyılın başından beri ise küresel güçlerin askerî, ekonomik ve siyasi müdahaleleri, rejim değişiklikleri, kitlesel protesto hareketleri ve birçok siyasi gelişmeyle Ortadoğu, dünyada yakından takip edilmesi gereken bölgelerden biri olmaya devam etmektedir.

Ortadoğunun tarihsel derinliği ve siyasi hususiyetinden yola çıkarak Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM), bölgede meydana gelen gelişmelerin daha iyi değerlendirilebilmesi için lisans öğrencilerine hitaben Ortadoğu Seminerleri” düzenlemektedir. Bu dönemin programı, ORSAM Ortadoğu Seminerleri Güz 2023” adı altında 7 Ekim tarihinde başlayacaktır. Çevrim içi olarak gerçekleştirilecek seminerler ORSAM uzmanları, kurum dışı uzmanlar ve öğretim üyeleri tarafından verilecektir.

 

Genel Hususlar
* Program ücretsizdir.
* Program dili Türkçe olacaktır.
* Program çevrim içi olarak gerçekleştirilecektir.
* Minimum 6 hafta devam zorunluluğu vardır. Katılıma bağlı olarak e-sertifika verilecektir.
* Dersler, 8 haftalık program boyunca cumartesi günleri 11.00-12.30 saatleri arasında yapılacaktır.

Tarihler
Son Başvuru Tarihi: 3 Ekim 2023, 23.59
Başvuruların Açıklanma Tarihi: 4 Ekim 2023
Program Dönemi: 7 Ekim-25 Kasım 2023

Platform: Zoom

Not: Başvurusu kabul edilen katılımcılar mail yoluyla bilgilendirilecektir.

Nurbanu KESGİN

İletişim: nurbanu.akcan@orsam.org.tr

BAŞVURU FORMUNU GÖRÜNTÜLEYEMİYORSANIZ TIKLAYINIZ